Witam!
Udało mi się napisać oprogramowanie dla heterodyny w układzie z częstotliwością pośrednią Fmid. Oczywiście program działa na tej samej płytce. Jeśli pośrednia będzie z przedziału 7.5 -10.5MHz wtedy sygnał uformowany dla 3.5MHz będzie działał dla pasm 1.8 i 7 i będzie prawidłowo odwrócony dla wyższych pasm. Ze względu na mały zakres pracy AD9833, realne do osiągnięcia z pośrednią 8-9MHz są częstotliwości od 1.8 do 14 (17?)MHz.
Poniżej pokazałem własności poszczególnych klawiszy w zależności od kontekstu pracy. Generalnie, Pokrętło impulsatora i dwa prawe klawisze służą do wykonywania zmian wartości parametrów a pozostałe klawisze do zmian kontekstu lub samego parametru.
Trzymając środkowy klawisz podczas włączenia zasilania ustawia się wartości domyślne a więc 2 pasma, częstotliwość początkową 3.5MHz oraz częstotliwość pośrednią Fmid=0MHz. Potwierdzeniem tego jest napis na wyświetlaczu "Loading default". Te ustawienia, jak i inne w sekcji SETUP są zachowane w pamięci nieulotnej procesora i odczytywane z niej podczas każdego kolejnego startu
Trzymając wciśnięty lewy klawisz podczas włączania zasilania pojawia się procedura SETUP mająca dwie sekcje, w pierwszej definiuje się aktywność pasma (od 1.8 do 50MHz), w drugiej definiuje się wartość częstotliwości pośredniej.
W sekcji dotyczącej pasm, oba prawe klawisze zmieniają aktywność danego pasma z on na off i odwrotnie a klawisz drugi z lewej zmienia pasmo w cyklu 1.8 -> 3.5 -> 7 -> 10 -> 14 -> 17 -> 24 -> 28 -> 50 -> 1.8 -> 3.5 ......
Po ustawieniu aktywności każdego z pasm można przejść do ustawiania wartości częstotliwości pośredniej za pomocą lewego klawisza. Pasmo ustawione jako aktywne (on) będzie dostępne podczas normalnej pracy w sytuacji przełączenia pasma. Pasma nieaktywne będą pomijane.
Domyślenie, częstotliwość pośrednia ma wartość 0MHz co oznacza, że na wyjściu jest taka sama częstotliwość jak na wyświetlaczu. Zmianę częstotliwości pośredniej dokonuje się z pomocą impulsatora z krokiem ustawianym za pomocą obu prawych klawiszy z krokiem 10Hz, 100Hz, 1kHz, 10kHz, 100kHz i 1MHz. Jest to możliwe także za pomocą impulsatora po wciśnięciu przełącznika osiowego. Przejście w tryb ustawiania kroku za pomocą impulsatora sygnalizowane jest zapaleniem się diody na czerwono a przejście do ustawiania częstotliwości wymaga ponownego użycia przycisku osiowego impulsatora a kolor diody zmienia się na zielony.
Jeśli pośrednia będzie miała wartość z przedziału 7.5-10.5MHz to odwrócenie wstęg dla wyższych pasm odbędzie się automatycznie a częstotliwość wyjściowa będzie automatycznie ustawiana tak aby była sumą lub różnicą częstotliwości pracy i częstotliwości pośredniej.
W trybie normalnej pracy lewy klawisz zmienia pasmo, kolejny klawisz włącza lub wyłącza RIT (po włączeniu Rit-a krok przestrajania automatycznie ustawia się na 10Hz), klawisz środkowy przełącza system pomiędzy częstotliwościami F0 i F1 (dwukrotne użycie tego przycisku zrównuje F0 i F1) a prawe klawisze służą do zmiany kroku przestrajania. Przestrajanie i zmianę kroku zapewnia impulsator co opisałem powyżej.
Program mieści się w pamięci 8K dlatego zamieszczam wersje zarówno dla tego procesora jak i dla M168P o pojemności 16K. Większa pamięć może się przydać podczas rozbudowy o nowe funkcjonalności i/lub przy zamianie generatora na inny AD o większym zakresie pracy.
L.J.