HomeMade
Inverted V by SQ6RGK - Wersja do druku

+- HomeMade (http://sp-hm.pl)
+-- Dział: Technika Antenowa (/forum-47.html)
+--- Dział: Anteny (/forum-49.html)
+--- Wątek: Inverted V by SQ6RGK (/thread-951.html)



Inverted V by SQ6RGK - SQ6RGK - 11-09-2011 18:39

Cześć,

Na dzisiaj zakończonych warsztatach QRP w Burzeninie pokazywałem antenkę, którą używam w trakcie wypadów terenowych.
Jest to dipol rozpięty na wędce o wysokości 6m, uformowany w odwrócone V.
Antena może pracować na 3 pasmach (40m, 20m i 15m) dzięki systemowi odczepianych ramion.
Poniżej znajdziecie plik z pełną dokumentacją, pokazującą jak takie ustrojstwo zmajstrować samemu.
Jakby coś było niejasne - proszę pytać.

Pozdrawiam
Łukasz
SQ6RGK


RE: Inverted V by SQ6RGK - SP5TAA - 11-09-2011 19:07

Czesc

Fajna sprawa, szczególnie dla kolegów, ktorzy czesto lubią pracować z terenu
i na dodatek muszą czesto zmieniać miejsce nadawania...szczególnie koledzy ,,od zamków".
wykresy SWR`ów wyglądają obiecująco
nie chciałbym aby ktoś mi zarzucił,ze sie czepiam ale elementy na rys 8 i 9 mają po ileś tam i pół zwoja...pełne zwoje byłyby gdyby końcówki były po tej samej stronie rdzenia..
życze DX`ów.

Witek SP5TAA


RE: Inverted V by SQ6RGK - SQ6RGK - 12-09-2011 8:35

Kurcze, faktycznie! Witek, dziękuję. Powinno być zapisane o pół zwoja więcej.
Wykorzystałem balun opisany przez Marcina:
http://www.sp5jnw.sem.pl/technika/baluntesthtm/baluntest.pdf

Jakby ktoś chciał poeksperymentować i miał w szufladzie inne rdzenie, można pokusić się o przetestowanie innego transformatorka.

Pozdrawiam,
Łukasz
SQ6RGK

P.S. Nie będę ładował ponownie, poprawionej dokumentacji. Szkoda marnować miejsce na serwerze Smile
Jak znajdziecie więcej byków, to wtedy wyślę najnowszą wersję.


RE: Inverted V by SQ6RGK - SP5ETB - 17-08-2012 8:42

Coś podobnego używałem w latach 80-tych z tym, że u mnie były przyczepione na górze dwa dipole: jeden na 40m i drugi na 20m. Przedłużone sznurkiem do ziemi służyły jednocześnie jako odciągi. Też pracowało to na 3 pasmach.
Kolega doczepiał (bezpośrednio) czasem trzeci dipol na 80m, ale wtedy były trudności z utrzymaniem masztu w pionie i musiały być stosowane dodatkowe odciągi.
Pozdrawiam,
Andrzej - SP5ETB