HomeMade
HamRadio - Friedrichshafen 2011 - Wersja do druku

+- HomeMade (http://sp-hm.pl)
+-- Dział: Sprawy Ogólno-Organizacyjne (/forum-8.html)
+--- Dział: Aktualności (/forum-9.html)
+--- Wątek: HamRadio - Friedrichshafen 2011 (/thread-876.html)



HamRadio - Friedrichshafen 2011 - 3Z6AEF - 01-07-2011 1:31

W dniach 24-26 czerwca b.r. odbyły się doroczne targi HamRadio we Friedrichshafen.
SP-HM była reprezentowana co najmniej przeze mnie oraz Zbyszka SP3NYF Smile którego spotkałem w sobotę.
Na targach jak zwykle zaprezentowali się wszyscy najwięksi producenci sprzętu dla radioamatorów.
Jakichś specjalnych nowości nie zauważyłem - w tym roku impreza odbywała się w trzech halach (w jednej wystawcy,
w dwóch pozostałych - Flea-Market).
Ja zwracałem głównie uwagę na ciekawostki techniczne.

Ciekawą konstrukcję zaprezentowała grupa DL-QRP: TRX DER SOLF (nazywany też ostatnio „S9+”). Projekt ten rozpoczął się już kilka lat temu i miał być gotowy na targi w 2010, ale dopiero teraz są pierwsze prototypy. Całość ma być dostępna w postaci kitu gdzieś pod koniec roku.
[attachment=3153] [attachment=3154]

Interesujący - ze względu na zakres pomiarowy - był częstościomierz mierzący sygnały do 12 GHz.
Zrealizowany na tradycyjnych, cyfrowych układach scalonych (bez mikroprocesora!), bardzo porządnie wykonany.
Parametry pomiarowe są równie interesujące, jak wygląd.
[attachment=3155] [attachment=3156] [attachment=3157][attachment=3158]

Na stoisku Philippa F5CYS, oprócz elementów do budowy wzmacniacza 1kW na 144MHz, można było zobaczyć ciekawy SDR, pokrywający pasmo od 1 do 1450 MHz. Podstawowym modułem wykorzystanym w tym urządzeniu (TRANSFOX - RFHamFox1) jest SynFox - syntezer częstotliwości oparty na specjalizowanym układzie ASIC, realizującym syntezę PLL z podzielnikiem ułamkowym (fractional-N). Ten ciekawy moduł może być również wykorzystany do budowy szerokozakresowego generatora czy też analizatora widma (szczegóły na stronach producenta SigFox
[attachment=3159]

Inne rzeczy, które mnie zainteresowały na HamRadio, to:
* nowe wydanie SVNA DQ8SAQ, zaprezentowane przez Jana G0BBL z sdr-kits
[attachment=3164]
*rozwiązania konstrukcyjne Hilberlinga i jego cena ;-)
[attachment=3160][attachment=3161][attachment=3162][attachment=3163]
*wszelkiej maści klucze telegraficzne ze wspaniałymi Begali na czele
[attachment=3165]
*wystawa archiwum historycznego DARC
[attachment=3168]
* warsztaty elektroniczne dla młodzieży
[attachment=3166]

oraz oczywiście konkurencyjne rozwiązanie filtrów BPF W3NQN, bardzo podobne do konstrukcji Boba 5B4AGN, ale z wykorzystaniem sterowania na mikroprocesorze:
[attachment=3167]
Z Bobem spotkałem się na targach i "chwilę" porozmawiałem, jako że złożył on 3 egzemplarze PIC-a-STAR'a i miał kilka cennych uwag na ten temat.

W sumie wizytę na targach HamRadio 2011 uważam za bardzo udaną - mimo, że nie zdążyłem zobaczyć wszystkiego... Sad Ale miałem okazję spotkać kilku znajomych oraz kupić trochę "koniecznie niezbędnych" rzeczy na flea-market Wink


RE: HamRadio - Friedrichshafen 2011 - SP3NYF - 09-08-2011 23:46

Dorzucę dwa słowa od siebie.
Po wizycie na HamRadio do tej pory mam zawrót głowy.
Kilka zdjęć tu:
http://sp3ypr.pl/?id=f2011

Obejrzeć wszystkiego co się chciało - nie było szans.

Projekt trx-a "S9+" - spodziewam się obejrzeć na Viadrinie we Frankfurcie na Odrą 10 września.

Największe wrażenie, oprócz wielkości imprezy, zrobiła na mnie ogromna ilość używanego sprzętu pomiarowego.