HomeMade
VA503 miernik smd - dokładność - Wersja do druku

+- HomeMade (http://sp-hm.pl)
+-- Dział: Technika Pomiarowa (/forum-54.html)
+--- Dział: Przyrządy pomiarowe (/forum-58.html)
+--- Wątek: VA503 miernik smd - dokładność (/thread-660.html)



VA503 miernik smd - dokładność - SP9MRN - 26-12-2010 22:33

Dostałem taką zabawkę pod choinkę i o ile pomiar rezystancji wygląda w miarę poprawnie, to pomiar pojemności wygląda na mocno zafałszowany. mój mierniczek na lm311, (któremu też do końca nie wierzę), sprawdzany kiedyś wykazywał błąd rzędu 2-3%. Teraz okazuje się,że nowy miernik pokazuje 150f, stary 103 - a wartość nominalna 100. i w większości przypadków tak jest, że pomiaz tym nowym ucieka od kilkunastu do kilkudziesięciu procent w bok.
Samoróbka natomiast pokazuje wartości prawdopodobne...

No i teraz pytanie - czy ktoś używa takiej "pensety" do smd i może coś powiedzieć o dokładności pomiaru? Czy to z założenia złom czy też błąd egzemplarza - i próbować wymieniać?

MAc
mrn


RE: VA503 miernik smd - dokładność - SQ6ADE - 26-12-2010 22:50

Mam taki w dyspozycji. Póki działał - mierzył w miarę dokładnie - tak jak miernik C w typowym cyfrowym mierniku za 3-4 dychy.

Ale niestety ten egz. zaliczył padakę - nie włącza się. Angry


RE: VA503 miernik smd - dokładność - SP6NXI - 27-12-2010 11:13

Około 2 lat temu kupiłem na allegro 2 szt. tego miernika - jeden dla siebie, drugi dla kolegi. Wskazania obu egzemplarzy porównywałem z fabrycznym mostkiem RLC, miernikiem LC Home Made oraz laboratoryjnym miernikiem uniwersalnym. Rozrzut wskazań wszystkich tych pomiarów dla różnych wartości pojemności nie przekraczał 2-3%. Tak więc mam pełne zaufanie do VA503. Używam go niemal codziennie. Z czystym sumieniem mogę wszystkim polecić ten miernik.