HomeMade
PICASTAR - zaawansowany home made - Wersja do druku

+- HomeMade (http://sp-hm.pl)
+-- Dział: Urządzenia nadawczo odbiorcze KF (/forum-62.html)
+--- Dział: Transceivery HomeMade (/forum-64.html)
+--- Wątek: PICASTAR - zaawansowany home made (/thread-55.html)

Strony: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24


RE: PICASTAR - zaawansowany home made - SP2NBC - 04-07-2013 13:26

…dziwiło mnie to że na jednym paśmie pamięta częstotliwość po wyłączeniu radia, na innym nie, sporo czasu trzeba aby opanować to wszystko, może nawet więcej niż sam montaż.
Porównywałem odbiornik PicaStar-a z TS850S, FT450, TS2000 i jestem mile zaskoczony.

Zdzisław SP2NBC


RE: PICASTAR - zaawansowany home made - SP2QOT - 09-08-2013 22:39

(04-07-2013 13:26)SP2NBC napisał(a):  [...]Porównywałem odbiornik PicaStar-a z TS850S, FT450, TS2000 i jestem mile zaskoczony.

Zdzisław SP2NBC
Czy 850-ka była wyposażona w dodatkowe filtry? Czy była "goła"?
Rozumiem, że porównywanie trx-ów miało miejsce w trudnych warunkach,przy zatłoczonych pasmach, na dolnym zakresie (160-40m) podczas udziału w światowych zawodach, z użyciem efektywnych, pełnowymiarowych anten ?
I jeszcze jedno pytanie : Na przestrzeni ilu miesięcy były dokonywane porównania?
Posiadam m.in. TS850 po modyfikacjach, z pełną obsadą filtrów Inrad, i szukam drugiego trxa do SO2R .

Pozdrawiam


RE: PICASTAR - zaawansowany home made - SP2NBC - 20-08-2013 14:44

…TS-850S jest wyposażony w dodatkowy filtr 1,8 kHz. Porównywanie odbiorników odbywa się na paśmie 80 i 40m, na tej samej antenie (pozioma Delta na 80m), w różnych warunkach, szczególnie słabych stacji, na pograniczu słyszalności. Różnice są minimalne, wynikające między innymi z trochę innego zabarwienia. Raz ma się wrażenie ze lepiej słychać na 850tce innym razem Picastarze. Podobny efekt jest kiedy porównuje się TS2000 i TS850.
Porównuję te dwa odbiornik cały czas, co najmniej kilka razy w tygodniu.
Pozdrawiam
Zdzisław SP2NBC


RE: PICASTAR - zaawansowany home made - SP5TAA - 17-09-2013 12:03

Witam wszystkich a szczególnie tych, którzy budują swoje PicaStar w wersji AvrTrx...
chcę zwrócić uwagę na pewne problemy, które zdarzyły sie kilku kolegom, którzy wykonali nową wersję controllera i w module Tfta mieli problemy z inverterem CAT4240, który ,,nie wiadomo czemu" potrafił zachowywać sie ,,dziwnie" a nawet ulegał uszkodzeniu...
Od jakiegoś czasu była prowadzona dyskusja nad tym problemem i wychodzi na to, ze nalezy zrobić drobną poprawkę w układzie aby ustrzec sie ewntualnej usterki...
Zainteresowanym proponuję zapoznanie sie z tematem na forach związanych z TrxAvrPicastar.
Powodzenia.
Witek SP5TAA.


RE: PICASTAR - zaawansowany home made - SP4EJT - 12-12-2013 20:29

Dobrego wieczoru wszystkim ... do znawców tematu mam pytanie ... szukałem ostatnio zagadnień związanych z detektorami kwadraturowymi, transformatą (czy też filtrem) Hilberta i takimi tam żeby zrozumieć "jak działa" coś takiego jak picastar, piligrim czy huzarek. Kompletna ze mnie noga w tej materii. I trafiłem na schemat blokowy tego co robi DSP w Picastarze - bo to też mnie interesuje. Traktując go jako wzorowy przykład przydatny w edukacji zacząłem się zastanawiać czy tam nie ma czasem błędu - prostokąt z kolorem czerwonym. Myślę że autor zrobił "czeski błąd" (bez urazy czesi :-)) Nie to żebym się czepiał Smile Chodzi o to czy taki układ będzie poprawnie kształtował sygnał, bo mi właśnie BARDZIEJ pasowałaby taka kolejność na ścieżce sygnału.[attachment=7949]


RE: PICASTAR - zaawansowany home made - SP9FKP - 12-12-2013 20:58

Gratuluję - nie można bezkrytycznie wierzyć we wszystko co jest publikowane. Rzeczywiście ten schemat jest wadliwy i dotyczy jednej z pierwszych wersji oprogramowania. Aktualnie program korzysta z modulatora Weavera z podnośną na 1800 Hz. To rozwiązanie pozwala na proste wykonanie idealnie symetrycznych filtrów w oparciu o filtry dolnoprzepustowe bez konieczności stosowania linii opóźniającej.
W tym dokumencie znajdziesz więcej szczegółów.


RE: PICASTAR - zaawansowany home made - SP4EJT - 12-12-2013 21:15

Przeglądałem już cząstkowo materiały o tym modulatorze, o którym wspomniałeś, właśnie brak linii opóźniającej zachęca mnie do wykonania jakichś eksperymentów związanych z tym modulatorem ale najpierw chciałbym zrobić i pobawić się czymś co ma zasadę modulowania/demodulowania taką jak w Picastarze. Dzięki za odpowiedź ... praktycznie po chwili ;-) i za link .. zaraz zajrzę co tam jest.


RE: PICASTAR - zaawansowany home made - SP2JQR - 13-12-2013 11:22

Uwaga:
w wykonaniu na elementach dyskretnych modulator taki może mieć dziurę w ch-ce przenoszenia wokół dodatkowej częstotliwości podnośnej ( np:1800Hz +/- 300Hz) z powodu braku idealnych filtrów. Nie przeszkadza to przy modulacji z mikrofonu, ale może to utrudnić korzystanie z niektórych emisji cyfrowych przy zastosowaniu takiego modulatora.
W realizacji cyfrowej to co innego, wszystko powinno działać bez zarzutu.
Trzeba też pamiętać przy programowaniu syntezy, że w takim układzie wystąpi przesunięcie częstotliwości odbieranej i nadawanej o częstotliwoiść podnośnej modulatora czyli np: o 1800Hz.
Bardzo ładnie działanie takiego modulatora jest przedstawione w opisie angielskiej wojskowej radiostacji PRC319.

[attachment=7952]

Jest to tzw. trzecia metoda formowania sygnału SSB. Zawsze zastanawiałem się czy to jest jeszcze homodyna, czy może jednak superheterodyna z bardzo niską częstotliwością pośrednią np:1800Hz.
Ze względu na formowanie sygnału w wyjściowym paśmie akustycznym większość dostępnych źródeł mówi o homodynie.


RE: PICASTAR - zaawansowany home made - SP4EJT - 13-12-2013 23:59

Dzięki za zdjęcie Henry. Niby wiem jak to fizycznie zrobić żeby działało ale za cholerę nie rozumiem pewnych zagadnień.
Czy w tych miejscach zaznaczonych na czerwono jest po połowie wstęgi z żółtego okręgu ? Na raz ?
Jeśli tak, to nie kumam jak to się potem da rozdzielić - mój mózg jest zbyt ograniczony. Może umiałby ktoś to wyjaśnić. ???
W załączeniu obrazek[attachment=7963]


RE: PICASTAR - zaawansowany home made - SQ4AVS - 14-12-2013 8:49

Marcinie przejrzyj to:
http://lea.hamradio.si/~s53mv/zifssb/block.html
szczególnie omówienie urządzeń