HomeMade
Laminator do "produkcji" PCB - Wersja do druku

+- HomeMade (http://sp-hm.pl)
+-- Dział: Forum Praktyczno-Techniczne HomeMade (/forum-1.html)
+--- Dział: Warsztat Radioamatora (/forum-40.html)
+--- Wątek: Laminator do "produkcji" PCB (/thread-513.html)

Strony: 1 2 3


RE: Laminator do "produkcji" PCB - SQ4AVS - 08-04-2013 19:42

Jurku nie czytasz tego co sam piszesz.
Przed chwilą uruchomiłem laminator przerobiony wg tego pomysłu. Układ załącza grzałki przy temp. 167°C, wyłącza przy 169°C. Pomimo wyłączonych grzałek, temperatura radiatora rośnie jednak do ok. 177°C i później spada do wspomnianej 167°C.
Sam piszesz że po wyłączeniu idzie Ci jeszcze do 177 stopni to się nazywa bezwładność cieplna czyli 177-169 =8 stopni nie 2. Po przeskalowaniu na 400 stopni Twoich wyników jest to 8*2,25 czyli 18 stopni a u mnie tylko 2. Z tym przepłacaniem bym nie polemizował bo to tylko w najbardziej prymitywnej wersji atmega8 jako dodatkowy koszt, można nawet zrezygnować z wyświetlacza.


RE: Laminator do "produkcji" PCB - SQ4AVS - 08-04-2013 20:03

Nie nie będzie bo po wyłączeniu grzałka będzie jeszcze oddawać ciepło.


RE: Laminator do "produkcji" PCB - SQ9NJE - 08-04-2013 22:00

Witku,

Algorytm regulacji PID uwzględnia właśnie takie "drobiazgi" jak to, że grzałka po wyłączeniu jeszcze przez chwilę oddaje ciepło i dostosowuje moc grzania tak, żeby nie dochodziło do dużych przeregulowań. Mechanizm włącz-wyłącz tego nie bierze pod uwagę i stąd wzrost temperatury ponad ustawiony próg.

Inna sprawa czy w laminatorze do płytek drukowanych jest to tak istotne?


RE: Laminator do "produkcji" PCB - SQ4AVS - 09-04-2013 17:09

Zgadzam się z Kolegą Przemkiem a z Kolegą SP1HQA to po poprostu odpowiedziałem na jego pytanie:
Ciekawe, czy w "procesorowych" przeróbkach zachodzi to zjawisko? Chyba tak.
Odpowiadam w dobrze wyregulowanym regulatorze pid możemy powiedzieć, że nie.


RE: Laminator do "produkcji" PCB - SP6RYD - 29-12-2014 1:44

Właśnie postanowiłem pobawić się w przerobienie laminatora 'po swojemu' wybór padł na Arduino i gotową procedurę PID tyle że sterowanie on/off zatem wartość "Output" algorytmu PID to czas do wolnego PWM'a dla włącz wyłącz grzałki. Cykl ustawiłem na 6000 ms (zakres PID 0 - 6000).

Do laminatora przykręciłem uszkodzoną grzałkę lutownicy (termopara) sygnał wzmacniam na LM358 i mierzę Atmegą. 120 st. to około 280 jednostek ADC

W załączeniu wykresy z pierwszych prób. Nie wiem jak dobrać parametry PID, metodą prób i błędów ustawiłem Kp = 10, Ki = 0.1, Kd = 0 i po jednej "górce" regulator bardzo ładnie stabilizuje ale dojście do tego stanu zajmuje 900 sek. (15 minut).
Próbowałem przed uruchomieniem algorytmu z PID najpierw grzać na max (ON) do osiągnięcia pewnego poziomu (100), czekać aż podniesie się temp do bliskiej poziomu zadanego i wtedy włączać algorytm PID ale wtedy mam 'dołek' nieco większy. W sumie to zabawa ma wymiar praktyczny bo chciałbym by urządzenie nagrzewało się najszybciej jak to możliwe ale bez przeregulowania (niewielkie odchyłki) Czy przy tak dobrze rozpoznanym obiekcie (stałe czasowe grzania i studzenia) trzeba mozolnie szukać właściwych parametrów Kp i Ki czy może jest jakaś prostsza metoda na sterowanie grzałką niż PID oczywiście przy założeniu włączania ON/OFF ?


RE: Laminator do "produkcji" PCB - SP3UQW - 29-12-2014 7:51

Jedną z podstawowych metod strojenia PID jest tzw. metoda Zieglera-Nicholsa.


RE: Laminator do "produkcji" PCB - SQ1GYQ - 29-12-2014 12:31

Witam

A ja mam pytanie czym załączana grzałka w laminatorze , chodzi o element wykonawczy ?

Andrzej


RE: Laminator do "produkcji" PCB - SP6RYD - 30-12-2014 0:30

a takim sobie fajnym SSR. S202T01
[attachment=9300]
Wszystko jeszcze na pająka i na pewno nie dam tam tego oleda Smile


RE: Laminator do "produkcji" PCB - SQ1GYQ - 30-12-2014 12:59

to dobrze że ssr bo przy takim sterowaniu przekaźnik , szybko by padł , a i algorytm PID będzie lepiej pracował :-)

Andrzej


RE: Laminator do "produkcji" PCB - SP9KN - 09-10-2016 23:05

Odświeżę trochę wątek.
Używałem do tej pory laminatora Lervia, niestety oprócz stopionej obudowy działał do dzisiaj OK. Kres przyszła na silnik Sad.
Niestety tego modelu już nie ma na rynku.
Powiedzcie mi co mogę kupić co by się nadawało do PCB:
- ABS, dwa gorące wałki,
Poleci ktoś coś z aktualnej oferty alledrogo?