HomeMade
Sterownik przemiennika - Wersja do druku

+- HomeMade (http://sp-hm.pl)
+-- Dział: Forum Praktyczno-Techniczne HomeMade (/forum-1.html)
+--- Dział: Projekty Grupy HomeMade (/forum-44.html)
+--- Wątek: Sterownik przemiennika (/thread-482.html)

Strony: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11


RE: Sterownik przemiennika - SQ6OXK - 28-08-2011 8:28

No właśnie Ryśku mówiłem, Ci w jednym z poprzednich postów, o wykorzystaniu układów IDS. Zwróć uwagę, że układ ma interfejs SPI, więc nie potrzebujesz przycisków, a wszystko wysterujesz bezpośrednio z procka.

Oczywiście można kupić ten moduł i podłączyć, ale chyba lepiej samemu dorysować go do projektu płytki.

Te rozwiązanie jest najprostsze do realizacji, ale zajmuje trochę miejsca, sam układ do 28 nóżkowe "bydle".


RE: Sterownik przemiennika - SQ6ADE - 28-08-2011 12:12

(28-08-2011 8:28)SQ6OXK napisał(a):  .., o wykorzystaniu układów IDS.

Znaczy ISD Smile
Są najpopularniejsze i często stosowane np w NHRC. Nowe są dosyć drogie ale można je pozyskać np. ze złomu taxi.

p.s.
Ja próbuję odtwarzać dźwięki w archaiczny sposób - z pamięci eprom Smile
Jeśli dźwięki mogą być nagrane na stałe - to chyba najtańszy sposób.


RE: Sterownik przemiennika - SP3SWJ - 28-08-2011 12:56

Trochę nowocześniej... niż SQ6ADE

Atmega32 + karta SD + Pliki VAW PCM

Trochę podkręcić zegar AVR do 20 mHz bedzie szybszy bitrate i możesz gadać co chcesz... nawet podawac Smetr. Chyba że od razu jakąś małą Xmega32 wtedy 32 MHz na dzień dobry jest. 22kHz i 8 bitów bez problemu.

Gadaczke robisz na dedykowanym Procku by głównego nie obciążać, chyba że chce ci się bawić i gadanie i wyrzucanie PWM w przerwaniu.


RE: Sterownik przemiennika - SQ9MDD - 28-08-2011 14:13

(28-08-2011 12:56)SP3SWJ napisał(a):  ...Trochę podkręcić zegar AVR do 20 mHz bedzie szybszy bitrate i możesz gadać co chcesz... nawet podawac Smetr. Chyba że od razu jakąś małą Xmega32 wtedy 32 MHz na dzień dobry jest. 22kHz i 8 bitów bez problemu.

No dobra ale ja na razie nie wyszedłem z "przedszkola procesorowego".
Chyba że znajdzie się chętny by pociągnąć tę cześć projektu w taki sposób.
Jeśli nie to zastosujmy jakiś układ ISD.

Kupiłem dzisiaj ISD1420P (wolumen), 20sekund nagrania wystarczy na znamiennik lokator i ton. Rozrysuję to dzisiaj czy jutro i podpinam pająka pod przemiennik na testy.


RE: Sterownik przemiennika - SP3SWJ - 28-08-2011 14:24

(28-08-2011 14:13)SQ9MDD napisał(a):  No dobra ale ja na razie nie wyszedłem z "przedszkola procesorowego".

:-) kłamiesz :-) - podstawówka conajmniej - widziałem twoje zabawy - masz wystarczając wiedzy - pobierz źródła tego projektu - obejrzyj - i jasne będzie dla Ciebie co i jak. By AVR czytał zwykłe WAV bez przeróbki trzeba dodać trzy linijki kodu.

Projekt jest dobrze udokumentowany - najpierw do odpal prawie w oryginale bez peryferii :-) itd


RE: Sterownik przemiennika - SQ7EHO - 28-08-2011 22:13

Cześć,

Na prośbę Rysia przygotowałem propozycję części audio kontrolera. Postawiłem na rozwiązanie elastyczne i sprawdzone. Przygotowałem do tej pory dwa przemienniki ze sterownikami zbudowanymi na bazie popularnego NHRC 2. Układ się sprawdził. Wymagał tylko dwóch drobnych poprawek, które naniosłem na oryginalny schemat. Oto on w załączniku. Niestety dysponuję tylko wersją PDF, więc ktoś będzie to musiał przerysować, adaptując do nowego projektu.

Pozdrawiam

Łukasz – SQ7EHO


RE: Sterownik przemiennika - SP9UXY - 05-09-2011 12:28

(28-08-2011 22:13)sq7eho napisał(a):  Cześć,

Na prośbę Rysia przygotowałem propozycję części audio kontrolera. Postawiłem na rozwiązanie elastyczne i sprawdzone. Przygotowałem do tej pory dwa przemienniki ze sterownikami zbudowanymi na bazie popularnego NHRC 2. Układ się sprawdził. Wymagał tylko dwóch drobnych poprawek, które naniosłem na oryginalny schemat. Oto on w załączniku. Niestety dysponuję tylko wersją PDF, więc ktoś będzie to musiał przerysować, adaptując do nowego projektu.

Pozdrawiam

Łukasz – SQ7EHO

Witam,

Czy kolega dysponuje może źródłami do NHRC-2, kiedyś były dostępne Smile

Pozdrawiam


RE: Sterownik przemiennika - SQ7EHO - 13-09-2011 12:07

Witam,

Niestety, mi nie udało się znaleźć źródeł NHRC-2. Zresztą, nie pisałem jeszcze na PIC-e, więc nie szukałem bardzo intensywnie. Jak będę chciał zbudować nowy sterownik, to pewnie wyjdę z Waszego softu na AVR. Na razie powoli zacząłem robić od podstaw pomocniczy sterownik do fabrycznego przemiennika. Jego zadaniem będzie załatwienie funkcji, których przemiennik ten nie ma. Generowanie roger beepa, dekodowanie DTMF-u, przesyłanie zdekodowanych znaków po RS-e do Echolinka oraz sterowanie kilkoma wyjściami w celu zmiany kanału przemiennika, restartu komputera Echolinkowego, itp. Na razie natrafiłem na prozaiczny problem. Nie mogę dostać dekodera DTMF - 8870 lub podobnego w wersji przewlekanej za rozsądne pieniądze. Może ktoś ma jakieś sprawdzone źródło?

Wracając do poprzedniego tematu - niestety muszę skrytykować mój ostatni pomysł zapożyczenia części audio kontrolera z projektu NHRC-2. Niedawno, na prośbę kolegi, odpaliłem pierwszy raz mutowanie audio w takim kontrolerze. Okazało się, że układ generuje zauważalny trzask przy mutowaniu i odmutowywaniu. :-( Fani klarownego audio będą więc zawiedzeni. Dla mnie rozwiązanie jest proste - nie używać mutowania - bo nie mam takiej potrzeby na moim przemienniku. Jednak wielu z Was będzie chciało ukryć kody DTMF sterujące Waszymi przemiennikami. Może więc ktoś o większym doświadczeniu z audio podpowie nam jakiś prosty patent. Może wystarczy sterować tranzystorem FET płynnie (dodać rezystor i kondensator)? Na razie nie mam pod ręką działającego kontrolera NHRC, żeby samemu to sprawdzić.

Pozdrawiam

Łukasz - SQ7EHO


RE: Sterownik przemiennika - SQ9MDD - 13-09-2011 12:56

Łukasz mam 8870 zdobyłem na wolumenie, kosztowało mnie to jakieś 14złotych. Co do audio i DTMF wyciszaj tor audio w momencie gdy leci DTMF informacje o tym masz bezpośrednio z kostki 8870.
W tym tygodniu liczę że skończę płytkę tego sterownika ile tych wyjść dodatkowych potrzebujesz? To od razu to wrysuję.


RE: Sterownik przemiennika - SQ6ADE - 13-09-2011 20:02

MT8870 DIL mam z wylutu jak ktoś potrzebuje.
Nie wiem co Wam tam trzaska przy mutowaniu. Klucz analogowy na fecie to fajna sprawa - nie doceniana moim zdaniem przez amatorów.

Uwaga co do mutowania Smile - lepiej mutować po drugiej "usłyszanej"
parze tonów (po 2 tonie DTMF) bo MT8870 wykrywa czasem
parę tonów w głosie korespondenta i robi się mała pauza w retransmisji.

Źródło NHRC2 ktoś mi kiedyś podesłał na maila ale nie wiem czy się ostało - popatrzy się.