HomeMade
Wzmacniacz pośr. (IF) wg. F6CER, ew. hycas wg. W7ZOI - Wersja do druku

+- HomeMade (http://sp-hm.pl)
+-- Dział: Forum Praktyczno-Techniczne HomeMade (/forum-1.html)
+--- Dział: Inne urządzenia HM (/forum-2.html)
+--- Wątek: Wzmacniacz pośr. (IF) wg. F6CER, ew. hycas wg. W7ZOI (/thread-451.html)

Strony: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27


RE: Wzmacniacz pośr. (IF) wg. F6CER, ew. hycas wg. W7ZOI - SP9LVZ - 05-09-2023 17:11

Ok, tylko ja nie chcę nic z przetwarzania cyfrowego żadnego DSP. Najczystszej postaci anolog z przemianą częstotliwości nawet w jakiejś wersji bez syntezy DDS. I odbiór na takim odbiorniku porównać z tymi " współczesnymi" pomysłami... oczywiscie z wykorzystaniem pewnych aktualnie dostepnych elementów analogowych jak nowej generacji mieszacze czy mosfety.


RE: Wzmacniacz pośr. (IF) wg. F6CER, ew. hycas wg. W7ZOI - SP9FKP - 05-09-2023 18:02

To otwarte pole do dyskusji, choć nie jestem pewien czy starczy mi zdrowia i czasu na ponowną walkę z analogowymi VFO, premikserami, filtrowaniem i walką z pasożytniczymi kombinacjami. Jeśli skala ma być analogowa to wymiękam hi.

Sorry Koledzy za ten swoisty "off-topic" ale chęć szybkiego "wyrzuceni" odpowiedzi stoi w sprzeczności z etykietą. Przepraszam.


RE: Wzmacniacz pośr. (IF) wg. F6CER, ew. hycas wg. W7ZOI - SP9LVZ - 06-09-2023 20:51

Moim celem nie jest stworzenie kolejnej propozycji "transceivera do powielania dla wszystkich" na wszystkie pasma i wszystkie emisje. Potrzebowałem niskoszumowego wzmacniacza p.cz. do kolejnych moich pomysłów i dlatego sięgnąłem po F6CER.
Cele mam ograniczone,.. np trx cw/ssb do krajowych zawodów QRP... lub do okazyjnej pracy na CW w pasmach 40m-15m. Jeden z takich trx do wykonania np. z vfo analogowym.. bez premixerów itp.. miałem w wykonanych wcześniej trx-ach vfo na rezonatorach piezoceramicznych 12 Mhz i 6 Mhz - są bardzo stabilne i dają bardzo czysty sygnał. Konstrukcje pod moje potrzeby, nie nadające się do powielenia z powodu braku możliwości pozyskania obecnie niektórych elementów.
Wątek chyba trzeba ciągnąć wokól F6CER...
Wykonałem ostatni z planowanych testów modułu wzmacniacza. W miejsce feta przed filtrem kwarcowym dałem mosfet objęty ARW. Układ: w drenie jest rezystor 500R z ktorego sygnał idzie na filtr PP9. W źródle jest rezystor 100R. Daje to napiecie 0,3V na źródle. G1 jest na potencjale masy czyli -0,3V w stosunku do S.
Układ ARW pracuje bardzo spokojnie i poprawiła się dynamika silnych sygnałów. Nie ma efektu silnego przytykania automatyki. Wg mnie kolejna pozytywna zmiana pracy układu.
Ostatni test to wyłączenie trzeciego mosfeta p.cz. z ARW i ustawienie stałego precyzyjnie dobranego poziomu jego wzmocnienia. Efektem jest praktycznie pozbycie się problemu ARW z najsilniejszymi sygnałami w paśmie 40m (problem który też był sygnalizowany przez kolegów).
Z tego testu jest wniosek taki, że układ na "trzech mosfetach" być może powinien wyglądać tak: mosfet na wejściu objęty ARW dopasowujący do filtru kwarcowego, filtr kwarcowy, za filtrem dwa mosfety objęte ARW, układ ARW/demodulator. Przed i za filtrem kwarcowym dopasowanie rezystancyjne. To jeszcze można zweryfikować pomijając całkowicie trzeci mosfet z podstawowej konfiguracji na którym w ostatnim teście zrobiłem ręczne ustawienie wzmocnienia.
Planowałem jeszcze sygnał ARW wziąć z m.cz., ale w związku z opanowaniem stabilnej pracy wzmacniacza z ARW branym z p.cz. na razie zostaję przy tej opcji. Kolejne zmiany to inna koncepcja demodulatora, ale to już nie jest temat tego wątku.
Kończąc już temat wzmacniacza p.cz. na mosfetach przetestowałem jeszcze wersję z tylko trzema mosfetami tj. pominąłem trzeci mosfet z wersji F6CER, ale dołożyłem mosfet (jak pisałem wczyżej) na wejściu układu przed filtrem kwarcowym. Poniżej przestawiam "szkic" schematu, bez wszystkich elementów, główna idea - zainteresowani będą wiedzieć o co chodzi. Koncepcja jest taka: pierwszy mosfet jest przed filtrem kwarcowym, dwa pozostałe podobnie jak w F6CER. Wszystkie są objęte regulacją ARW (w poprzednich wersjach fet przed filtrem kwarcowym nie był objęty regulacją wzmocnienia).
W tej wersji nie blokuję żadnymi rezystorami obwodów rezonansowych, co podnosi wzmocnienie (po "utracie" jednego stopnia wzmocnienia) oraz podnosi dobroć obwodów - a to wpływa na obniżenie szumów wzmacniacza. W tej wersji ARW daje sobie absolutnie radę z najsilniejszymi sygnałami na pasmie nie wnosząc żadnych zniekształceń.
Układ pracuje stabilnie, nie wzbudza się bez rezystorów (3k3-4k7)blokujących obwody rezonansowe, które to (rezystory) musiały być w poprzednich wersjach by wzmacniacz nie wzbudzał się.
Wydaje się to być optymalna uniwersalna konfiguracja do różnych zastosowań wzmacniacza p.cz. na mosfetach. Być może to będzie wersja płytki 2.0 - czas pokaże.


RE: Wzmacniacz pośr. (IF) wg. F6CER, ew. hycas wg. W7ZOI - SP9FKP - 06-09-2023 21:18

Skoro na wyjściu fitra jest terminator to obwód w bramce drugiego MOS-a wydaje się zbędny


RE: Wzmacniacz pośr. (IF) wg. F6CER, ew. hycas wg. W7ZOI - SP9LVZ - 07-09-2023 10:08

Końcowy schemat jest oczywiście do dopracowania (będę robił na podstawie tego co będzie w wersji ostatecznej na płytce) - wyżej chciałem pokazać jak aktualnie wygląda testowany układ by nie robić długiego opisu. Dla sprawdzenia (co z ew . wzbudzeniem) obwód rezonansowy ponownie podłączyłem do G1 pierwszego mosfeta - podniósł nieco wzmocnienie całego toru (po pominięciu trzeciego mosfeta daje to słyszalną różnicę we wzmocnieniu). Rezystor - terminator testowo też dodałem (miałem go w wersji bez obwodu rezonansowego), praktycznie nie wpłynął na obniżenie wzmocnienia, ale poprawił dopasowanie. Musiał bym włączyć analizator i zobaczyć jak "optycznie" wychodzi ch-ka i jakiej ew wartości rezystor byłby potrzebny, czy byłby potrzebny.
Słucham teraz na 80 i 40m (06.09.2023 godz 22.00) - sygnały S9+30 - p.cz. pracuje idealnie, sygnały bez zniekształceń "szczytów modulacji", bardzo dynamiczne, ARW pracuje jak w fabrycznym trx. Nie wiem czy cokolwiek jeszcze można poprawić. Jeszcze inaczej wyprowadzę sygnał do s-metra (z detektora przez dodatkowy wtórnik na fecie). Obecnie s-metr wskazuje sygnał regulacyjny ARW który idzie na G2 mosfetów, a to powoduje że nie ma reakcji poniżej S3-4. W obecnym etapie uruchomienia jest to korzystne bo widać jak reaguje ARW.
Poniżej linki do filmów z odbioru po zasadniczej modyfikacji toru p.cz., test jak pracuje aktualnie ARW z silnymi sygnałami (nagrywane telefonem co nie odzwierciedla jakości odbioru, ale daje pogląd jak teraz pracuje RX):
Pasmo 40m - QSO JA2GTW - IV3RYP (IV3RYP S9+30 dB)
https://youtu.be/AzdRPJwSe98
Pasmo 80m
https://youtu.be/WbhFzpzEoWY


RE: Wzmacniacz pośr. (IF) wg. F6CER, ew. hycas wg. W7ZOI - SP9FKP - 07-09-2023 10:29

Filmik jako podsumowanie całkowicie wystarcza.


RE: Wzmacniacz pośr. (IF) wg. F6CER, ew. hycas wg. W7ZOI - SP1UJB - 07-09-2023 11:08

ARW chodzi bardzo ładnie ! Dla uzupełnienia przydałoby się jeszcze nagranie CW silnego i słabego sygnału.
Jestem pod wrażeniem ! Wydaje się, że układ docelowy jest już "na wyciągnięcie ręki".


RE: Wzmacniacz pośr. (IF) wg. F6CER, ew. hycas wg. W7ZOI - SP9LVZ - 07-09-2023 22:02

Postaram się w wolnej chwili zrobić jeszcze jakieś nagrania testowe i porównawcze do odbioru FTdx10.
Dorzucam jeszcze dwa nagrania zgodnie z prośbą.
Pierwsze w paśmie 15m - porównanie odbioru stacji z FTDX10 - siła stacji Brazylijskiej ZV201ID na poziomie poniżej wskazań S-metra w FTDX10. Pokazany szum odbiornika testowego z p.cz. na mosfetach wersja zmodyfikowana po wykręceniu anteny. Cóż komentować, odsłuch nie gorzej niż FTDX10.
https://youtu.be/uJnzK615SBI
Drugie nagranie stacje CW w pasmie 20m - silny i słaby sygnał jednocześnie (odbiór na filtrze SSB). Również test szumu odbiornika po wyciągnięciu anteny.
https://youtu.be/FawiCPv8ZLY
Nagrania pokazują generalnie jeden z celów który był zakładany uzyskać efekt maksymalną dynamikę odbiornika przy minimalnych szumach własnych - czyli przy największej dużej czułości.


RE: Wzmacniacz pośr. (IF) wg. F6CER, ew. hycas wg. W7ZOI - SP9LVZ - 11-09-2023 21:05

Krótka informacja na zamknięcie tematu z mojej strony. W Burzeninie spotkaliśmy się w małej grupie i rozmawialiśmy na temat modernizacji projektu F6CER. Przedstawiłem moją wersję końcową i mój pomysł na cały trx na bazie pośredniej na mosfetach. Aktualnie z osobami zainteresowanymi nowym rozwiązaniem zaczęliśmy już wymianę informacji na prv.


RE: Wzmacniacz pośr. (IF) wg. F6CER, ew. hycas wg. W7ZOI - SP9VNM - 11-09-2023 23:59

Szkoda !
Uszanuję Twoją/ Waszą decyzję tym bardziej, że jestem tylko kibicem. (i nie stanę się już prawdziwym konstruktorem)
Niemniej doniesienia i wymiana informacji na temat wzm wg F6CER była niezmiernie kształcąca, ciekawa i inspirująca. Myślę, że nie tylko dla mnie.
Toteż, mimo wszystko proszę, pochwalcie się czasami jak się projekt rozwija.