HomeMade
Wzmacniacz pośr. (IF) wg. F6CER, ew. hycas wg. W7ZOI - Wersja do druku

+- HomeMade (http://sp-hm.pl)
+-- Dział: Forum Praktyczno-Techniczne HomeMade (/forum-1.html)
+--- Dział: Inne urządzenia HM (/forum-2.html)
+--- Wątek: Wzmacniacz pośr. (IF) wg. F6CER, ew. hycas wg. W7ZOI (/thread-451.html)

Strony: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27


RE: Wzmacniacz pośr. (IF) wg. F6CER, ew. hycas wg. W7ZOI - SP9LVZ - 15-02-2024 21:17

@SQ5KVS zgodnie z prośbą, załączam kilka zdjęć - wskazania na oscyloskopie testowe/porównawcze:

1. Sygnały CW z odbiornik p.cz. mosfety - sygnał u góry (żółty) i praca ARW na dole (niebieski).

[attachment=18726]
[attachment=18727]
[attachment=18728]

2. Sygnały SSB odbiornik p.cz. mosfety - sygnał u góry (żłóty) i praca ARW na dole (niebieski).

[attachment=18729]
[attachment=18730]

3. Porównanie sygnałów CW na odbiorniku p.cz. mosfety i z FTdx10. U góry p.cz. mosfety (żółty), na dole FTdx10 (niebieski).
FTdx10 daje sygnał z lekkim opóźnieniem - obróbka cyfrowa.

[attachment=18731]
[attachment=18732]

Porównawczy odsłuch audio był identyczny na obu odbiornikach - można powiedzieć dokładnie tak jak wyglądają prawie identycznie obrazy tych sygnałów.

p/s z wysyłką PCB poszły papierowe schematy, ale przygotuję tu jeszcze szerszy opis uruchomienia całości i jak podłączyć wszystkie bloki ze sobą (mieszacz, p.cz., demodulator/modulator), są opcje na płytce demodulatora, trzeba uważnie to prześledzić przy montażu.


RE: Wzmacniacz pośr. (IF) wg. F6CER, ew. hycas wg. W7ZOI - SP3FEC - 16-02-2024 17:02

Kolego Piotrze,
wyrazy uznania i podziękowanie za wykonane dotychczas prace.
Przydałby się schemat połączeń pomiędzy płytkami, info o prawidłowym doborze poziomu sygnałów i ewentualnie wskazówki na co zwrócić uwagę.

Pozdrawiam
jerzy


RE: Wzmacniacz pośr. (IF) wg. F6CER, ew. hycas wg. W7ZOI - SP9LVZ - 17-02-2024 10:28

Dziękuję za miłe słowa.
Wskazówki się przydadzą, bo drobne błędy na płytkach niestety się pojawiają... teraz przeglądałem płytkę wzmacniacza różnicowego s-metra i jest tam błąd zwarcia połączenia między diodami 1N4841, a ścieżką zasilania. Nie jest jednak krytyczny, bo my te diody pominiemy w montażu i zamiast nich zrobimy zworkę. Były one pierwotnie przewidziane do ewentualnego skorygowania wskazań miernika, ale nie są potrzebne. Można wlutować dla testów tylko jedną diodę z pominięciem środkowych otworów by sprawdzić czy wpływa na poprawnie wskazań s-metra (korekta charakterystyki wychylania wskazówki). Ale nie należy wykorzystywać dwóch otworów środkowych!.
Przepraszam za te drobne błędy, które powstały na płytkach.

Poniżej schemat wzmacniacza różnicowego s-metra i pokazany problem na płytce.

[attachment=18734]
[attachment=18735]


Przygotowałem też schemat połączeń między poszczególnymi modułami (płytkami) z informacją o poziomach sygnałów BFO, które są do ustawienia potencjometrami montażowymi na płytce oraz inne uwagi na opisie.

W załączeniu pdf z opisem do pobrania.


W miarę montażu poszczególnych modułów, jeśli były by jakieś dalsze niejasności będziemy wyjaśniać na bieżąco. Gdyby ktoś zechciał podzielić się swoimi spostrzeżeniami do montowanych i uruchamianych poszczególnych modułów, to było by korzystne. Dla mnie jest może wszystko zbyt oczywiste, by pisać bardzo szczegółowo i mogę pominąć w opisach jakieś problematyczne elementy projektu, a jest zrobionych dużo opcji na płytkach.

Pytania odnośnie elementów do mieszacza: SD5400 są dostępne w SP w TVSAT-SHOP, natomiast trafa ja ściągałem jako sample (darmowe) z MiniCircuits


RE: Wzmacniacz pośr. (IF) wg. F6CER, ew. hycas wg. W7ZOI - SP9HLZ - 24-02-2024 5:50

(04-01-2024 20:39)SQ4AVS napisał(a):  Dobra ja zrobię na MC1496

Może jakaś informacja o postępie? Ja zrobiłem demodulator na tym układzie ale nie bardzo jestem zadowolony z wyniku.


RE: Wzmacniacz pośr. (IF) wg. F6CER, ew. hycas wg. W7ZOI - SP9FKP - 28-02-2024 8:41

Możesz nam przybliżyć co konkretnie wypada źle i wg jakiego układu testowałeś ten demodulator?


RE: Wzmacniacz pośr. (IF) wg. F6CER, ew. hycas wg. W7ZOI - SP6IX - 28-02-2024 20:58

Mam taką pośrednią od mojego TRX na 50MHz ,teraz leży i odpoczywa bo mam radio z tym pasmem .Odgrzałem temat ale dopiero na niego trafiłem ale też miałem z nim trochę problemów ale gdy wymieniłem obwody i filtr kwarcowy wszystko można było zestroić i dość fajnie chodziło zrobiłem ponad 500QSO CWi SSB.


RE: Wzmacniacz pośr. (IF) wg. F6CER, ew. hycas wg. W7ZOI - SP9LVZ - 29-02-2024 17:35

Uwaga do PCB mieszacza na SD5400 - chodzi o stabilizator 6V na płytce. Co do zasady zrobione tam są pady pod mały plastikowy stabilizator 100mA, ale jest miejsce na duży. Małe plastikowe mają odwrotnie wej/wyj niż duże. Jeśli ktoś się zdecyduje jednak na duży to lutując go od góry trzeba ułożyć go "brzuchem" do płytki, a radiatorem do góry. Nie ma przeszkód by wlutować go od dołu, wtedy radiatorem do PCB.
Na płytce jest rezystor lub dioda w szeregu z uzwojeniem przekaźnika w celu dopasowania zasilania do napięcia cewki przekaźnika (zasilanie idzie na przekaźnik z napięcia zasilania płytki, a nie ze stabilizatora). Przekaźnik co do zasady jak na pozostałych płytkach (p.cz., modulator) jest załączany napięciem +5V (np z syntezy) przez tranzystor 2N7002.
Poniżej zdjęcie PCB i tego miejsca na stabilizator.


RE: Wzmacniacz pośr. (IF) wg. F6CER, ew. hycas wg. W7ZOI - SP9LVZ - 06-03-2024 18:55

W związku z zapytaniami kolegów, którzy już montują płytki mam kilka wyjaśnień, w temacie płytki mieszacza, modulatora i inne kwestie.

Poniżej zamieszczam schemat mieszacza na SD5400 po korekcie. Chodzi o to, że pierwotny schemat mieszacza opierałem na układzie SD5000 (ten sam układ w obudowie THT), który ma inaczej wyprowadzenia niż SD5400. Jeden taki mieszacz na SD5000 wykonałem. Ze względu na to ze aktualnie są dostępne układy SD5400 - płytka mieszacza jest pod SD5400. Operowałem wcześniej schematem wyprowadzeń pod SD5000 - w związku z tym poniżej skorygowana wersja mieszacza.
Kwestia mieszacza i diplexera ( z założenia na p.cz. = 9 Mhz)
- cewkę 2,6 uH nawijałem na Amidonie żółtym T37-6, ok 29 zw. ale należało by zmierzyć wartość bo rdzenie mają duże tolerancje przenikalności. Do rezonansu (szeregowego) na 9 Mhz dobrać kondensator ok. 120 pF (smd - można w tym miejscu łączyć równolegle dwa dla uzyskania pożądanej wartości),
- cewkę 312 nH nawinąłem jako powietrzną na średnicy 5 mm 10 zw drut fi 0,8 - dostrojenie do rezonansu (równoległego) z kondensatorem 1 nF poprzez ściskanie i rozciąganie cewki ew. korekta ilości zwojów... ta cewka ma bardzo precyzyjne parametry, więc może być konieczność również manewrowania jej średnica.. jako kondensator 1 nF dobrze wypada styrofleksowy, ale najlepszy jest mikowy - nie musi to być kondensator na wysokie napięcie, ale nie należy w tym miejscu dodawać kolejnych kondensatorów równolegle.
Jak walczyłem z mieszaczem i diplexerem jest w tym wątku: http://sp-hm.pl/thread-4464-page-4.html , tam jest też opis jak ja doprowadzałem do wymaganych rezonansów te obwody dipleksera (proszę najlepiej prześledzić cały tamten wątek).
Funkcją diplexera jest pochłanianie niepożądanych produktów przemiany, zwłaszcza odbitych od filtr kwarcowego i wracających na mieszacz (jeśli mieszacz pracuje wprost na filtr, nawet uwzględniając układ dopasowania). Mieszacz na kluczach analogowych SD5400 jest dwukierunkowy, to oznacza, że takie produkty przemiany odbite powrotne mieszały by się ponownie z produktami pożądanymi. W związku jednak z tym, iż mieszacz w naszym rozwiązaniu nie jest podłączony wprost na filtr kwarcowy, lecz pracuje na obwód 215 (wejście stopnia p.cz.), to wydaje się, że można trochę "odpuścić" z tego trudnego do wykonania obwodu L 312 nH i C 1 nF, dając w to miejsce obwód łatwiejszy do wykonania o wyższej indukcyjności i mniejszej pojemności.. np. L 0,95 uH (18 zw na T37-6), C 330pF - rezonans na 9 MHz. Z puntu widzenia praktycznego możemy w ogóle nie zauważyć różnicy w pracy połączenia torów mieszacz-wzmacniacz p.cz. w przypadku prostszego rozwiązania diplexera.

Kolejny temat to schemat wzmacniacza m.cz. który jest na płytce demodulatora, jest on oparty o układ TDA2003 wg aplikacji producenta, w załączeniu karta katalogowa (TDA2003.pdf).
Co jest rozwinięciem toru m.cz. na płytce: dodany jest kondensator 1nF na wejściu wzmacniacza z szeregowym rezystorem 1k, jest 2N7000 który blokuje wejście toru wzmacniacza podczas nadawania (TDA2003 nie jest wyłączany z zasilania podczas nadawania) i jest wpięcie dla generatora tonu CW, by na telegrafii mieć podsłuch z głośnika własnego nadawania... - dorzuciłem schemat m.cz. tak jak jest z elementami na płytce (Schemat wzmacniacza audio TDA2003.pdf).

p/s w przyszłym tygodniu robię ostatnie zamówienie PCB - tego co zabrakło z poprzednich realizacji, jeśli ktoś jeszcze coś potrzebuje to proszę napisać na prv. do końca tygodnia.


RE: Wzmacniacz pośr. (IF) wg. F6CER, ew. hycas wg. W7ZOI - SP9TWP - 06-03-2024 20:27

Pcb pcz z poprawkami zgłaszanymi przez Piotra.
Dodano wzmacniacz smetra oraz dodatkowy tranzystor przy ARW, oraz kosmetyka .

Płytka BFO mieszacz/modulator, m.cz na Ul1481.
Wzmacniacz mikrofonowy na NE5532.
Aby wykorzystać przestrzeń na pcb dodałem wzm smetra ,dodatkowy stabilizator .
W części filtra notch (mały błąd brakuje numeracji do przełącznika).
Mam do zbycia 8 szt (pcb bfo/mieszcza/mcz 20zł +przesyłka ).


RE: Wzmacniacz pośr. (IF) wg. F6CER, ew. hycas wg. W7ZOI - SP9LVZ - 07-03-2024 12:59

Jeszcze raz schemat układu wzmacniacza TDA2003 - tranzystor blokujący wzmacniacz m.cz. 2N7000 (podczas nadawania) jest wpięty na płytce przed kondensatorem 10uF, a nie za jak było na poprzednim schemacie (dwa wpisy wyżej). Stosujemy TDA2003 ze względu na jego bardzo dobre parametry dynamiczne i zdecydowanie najniższe szumy własne (zwłaszcza odczuwalne przy słuchaniu na słuchawkach) w porównaniu do innych stosowanych układów.

Odnośnie pytań o ew. dalsze propozycje modułów współpracujących z modułem p.cz. na mosfetach czyli: BPF, PF, PA, rozwiązanie VFO (synteza).
Do tej pory powstał główny moduł zmodyfikowanej p.cz. na mosfetach i propozycje modułów uniwersalnych: modulator, demodulator, wzmacniacz m.cz., dobrej klasy mieszacz.
Dalsza koncepcja zaczyna już indywidualny wybór rozwiązań przede wszystkim w oparciu o decyzje: czy to ma być trx wielopasmowy (jeśli tak, to ile pasm i jakie), czy ma być SSB, CW, czy SSB+CW,
jaka koncepcja BPF (rdzenie Amidona, obwody na kubkach, jaki typ obwodu - rodzaj sprzężeń).
Synteza - głównie chodzi o sterownik (na bazie jakiego programu i jaka funkcjonalność) . Co do prostych układów generatorów to Si5351 zachowuje się bardzo dobrze ze współpracą z mieszaczem na SD5400. Ja testowałem zarówno AD9850 jak i Si5351 - ten drugi wypada lepiej pod względem czystości sygnału (test osłuchowy szumu własnego odbiornika bez anteny). W przypadku zastosowania AD9850 i pochodne - mamy BFO na płytce, w przypadku Si5351 możemy sygnał BFO wygenerować z syntezy, jednak ze względu na dużą czułość wzmacniacza p.cz. wydaje się, że lepiej pozostawić BFO z rezonatorów kwarcowych na płytce bo płytka z BFO może być zekranowana. Zmniejszymy promieniowanie sygnału BFO na tor p.cz.
Si5351 daje możliwość generowania sygnału CW wprost na częstotliwości nośnej, co wpływa na koncepcję trx SSB/CW - logikę przełączania sygnałów.
Największy problem widzę jednak z PA czyli wzmacniaczem mocy nadajnika, bo z nim są największe problemy uruchomieniowe jak i dostępność tranzystorów jest problematyczna (oryginały).
Ja mam uruchomione wersje PA SSB 5-10W (1,8-30 Mhz), na bazie różnych projektów ale z każdym były inne problemy.
Pierwszą wersję swojego TRX z p.cz. na mosfetach planuję przetestować na konfiguracji 3 pasmowej z prostym rozwiązaniem syntezy na Si5351 i PA 10W. Rozbudowane wersje zajmują dużo czasu do pełnego uruchomienia, pozostawiam to na późniejszy czas.

Pozostaje więc otwarty temat, czy ktoś jest chętny przygotować i przetestować rozwiązania PCB dalszych modułów ?