HomeMade
Wzmacniacz pośr. (IF) wg. F6CER, ew. hycas wg. W7ZOI - Wersja do druku

+- HomeMade (http://sp-hm.pl)
+-- Dział: Forum Praktyczno-Techniczne HomeMade (/forum-1.html)
+--- Dział: Inne urządzenia HM (/forum-2.html)
+--- Wątek: Wzmacniacz pośr. (IF) wg. F6CER, ew. hycas wg. W7ZOI (/thread-451.html)

Strony: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27


RE: Wzmacniacz pośr. (IF) wg. F6CER, ew. hycas wg. W7ZOI - SP9LVZ - 10-02-2024 12:15

Tor nadajnika na bazie wzmacniacza p.cz. na mosfetach.
W zasadzie temat modułu p.cz. na mosfetach został wyczerpany (jako tor odbiorczy), ale pozostaje jeszcze kwestia toru formowania sygnału SSB z wykorzystaniem filtru kwarcowego na płytce wzmacniacza p.cz.
Prześledziłem rozwiązania oryginalne F6CER w publikacji "Technique de la blu" ... o, to "Blu" to mogła by być nazwa trx (z francuskiego to "też" niebieski jak blue). Otóż Grorge (F6CER) nie zaprojektował filtru SSB na swojej wersji wzmacniacza p.cz. na mosfetach, zrobił to na płytce z modulatorem... w związku z tym, inaczej wygląda jego koncepcja trx. Również w opracowaniu "Poradnik UKF-owca..." na schemacie nazwanym F6CER nie ma rozwiązanej kwestii użycia filtru SSB w torze nadawczym. Pojawia się to dopiero w opracowaniu SP7LA, choć tam został zmieniony układ ARW.
Do czego zmierzam. Formowanie sygnału SSB jest zrobione w filtrze kwarcowym na płytce wzmacniacza p.cz. Będę pisał już o drugich wersjach PCB z 2024. Ten tor "tx" obejmuje mosfet przed filtrem i mosfet za filtrem (T1 i T2), (wersja pierwsza z 2023r. ma trzy mosfety za filtrem SSB). Po przełączeniu na nadawanie (tx) cały tor p.cz. jest nadal pod napięciem zasilania i trzeci mosfet (ostatni w wersji z 2024) oraz układ ARW pracuje jakby na "biegu jałowym".... czyli pracuje, ale nie jest wykorzystywany.
Zrobiłem testowy układ TX - moduł modulatora na UL1042 + układ p.cz. przełączony na TX + mieszacz na kluczach pracujący rewersyjnie + BPF (80m).
Pracuje prawidłowo, ale nie podoba mi się ten "jałowy bieg" p.cz. Nikt do tej pory chyba nie pochylił się nad tym tematem.
W związku z powyższym proponuje dodać układ "wygaszania" nie aktywnego mosfeta (mosfetów w wersji pierwszej) w trybie tx. Bardzo prosto można to zrobić poprzez obniżenie napięcia ARW na G2. Będziemy zatem przesuwać punkt pracy wzmacniacza operacyjnego uA741 w trybie tx. Pokazałem to na załączonym schemacie. Jest to możliwe, dlatego że w trybie tx - mosfety pracujące w torze TX mają na ten czas swoją regulację wzmocnienia (przełączaną przekaźnikiem).

Poniżej schemat układu "wygaszania" po przejściu w tryb tx. Proponuję też dolutować kondensator blokujacy 100nF do wejścia 3 (+) uA741 na którym odbywa się ta operacja.
Załączam też film z testu sygnału już SSB widmo na ekranie FTdx10. Po stronie USB pojawiają się piki sygnału ale nie jest to od modulatora.

https://youtu.be/jyf13czULGs


RE: Wzmacniacz pośr. (IF) wg. F6CER, ew. hycas wg. W7ZOI - SP7VMZ - 10-02-2024 19:42

A co z nazwą?


RE: Wzmacniacz pośr. (IF) wg. F6CER, ew. hycas wg. W7ZOI - SP9LVZ - 10-02-2024 21:48

Jeden z kolegów napisał mi na prv że ładnie wygląda ta "kostka" niebieska na płytce.. czyli filtr CW .. hi..., a że w tytule publikacji F6CER jest słowo blu... więc może będzie nazwa Blu..


RE: Wzmacniacz pośr. (IF) wg. F6CER, ew. hycas wg. W7ZOI - SP7VMZ - 11-02-2024 9:04

Blu...
Dla mnie to onomatopeja więc poproszę, nie. Smile
(Dawniej na PC IBM mówiło się niebieski)

Nie wylewając dziecka z kąpielą może któryś z synonimów?
Za synonimy.pl
Synonimy do słowa niebieski
1. niebieskawy, błękitny, lazurowy, modry, modrawy, chabrowy, bławatkowy, szafirowy, turkusowy, indygo, kobaltowy


Mnie przypadł do serca synonim ze Słownika Języka Polskiego:
niebieski ptak- -darmozjad
Big Grin

Ten wpis jest oczywiście po taki "podbij".


RE: Wzmacniacz pośr. (IF) wg. F6CER, ew. hycas wg. W7ZOI - SP9LVZ - 11-02-2024 14:49

No tak, ja nigdy nie nazywałem swoich autorskich konstrukcji, więc mam z tym problem.... chyba trzeba jednak pozostać przy tym, że każdy swoją konstrukcję nazwie po swojemu, bo jakby nie było to ostateczne wersje będą indywidualnie projektowane... celowo nie napisałem Blue czy Bleu... tylko Blu....

A teraz do rzeczy,... jako że chyba ja jako pierwszy testuję prawie końcową wersję odbiornika, a są koledzy zainteresowani "dzielnością" przy odbiorze na CW, w zestawieniu mieszacza na kluczach i p.cz. z mosfetami to zrobiłem filmik obrazujący odbiór na 80m godziny późno wieczorne w zawodach silna stacja 9A3B S9+30dB i obok powyżej niecały 1 khz na poziomie tła pasma F5SGI. Odbiór z filtrem CW o szerokości 500Hz. Gdyby przejść na jeszcze węższy filtr lub drugą p.cz. z drugim filtrem to było by znacznie lepiej, ale jak słychać stacje F5SGI odbiera się bardzo dobrze. Co do mieszacza odbiornika to nie widzę potrzeby by trzeba szukać innego rozwiązania niż ten opracowany.

https://youtu.be/yhbnWOZBbH0

Jeszcze film obrazujący podłogę szumową odbiornika, szum z pasma, odbiór stacji w paśmie 15m oraz porównanie tła szumu w FTdx10 i poziom tego szumu (wskazanie s-metra). Film obrazuje czułość odbiornika porównując podłogę szumową do szumu z pasma. Odbiornik bez pre-amp. Konfiguracja naszego odbiornika ANT-BPF-MIXER na kluczach. Z testu wynika, że tło pasma jest na poziomie poniżej S1, a w naszym odbiorniku podłoga szumowa jest wielokrotnie niższa niż odbierane tło z pasma. Odbiór z anteny dipol na 21 Mhz. Wg. mojej oceny odbiornik wyszedł bardzo dobrze.

https://youtu.be/ovMCJNCSlq4

p/s filmiki z telefonu nie oddają rzeczywistego odbioru, nieco zmieniają czystość i dynamikę


RE: Wzmacniacz pośr. (IF) wg. F6CER, ew. hycas wg. W7ZOI - SQ5KVS - 12-02-2024 17:17

Ciekawe. Skoro już się zabrałeś za porównywanie to bym chętnie widział taki eksperyment.
Trójnik tak aby do obu odbiorników (masz Yaesu) doprowadzić ten sam sygnał z anteny.
Z wyjścia audio na dwa kanały w oscyloskopie.
I rysujemy, na górze jeden, na dole drugi. W różnych skalach czasowych, dla SSB i dla CW
Można by mieć jeszcze trzeci kanał na poziom AGC z Twojego odbiornika.


RE: Wzmacniacz pośr. (IF) wg. F6CER, ew. hycas wg. W7ZOI - SP9LVZ - 13-02-2024 13:11

To "porównanie" to tylko było pokazanie jaki jest poziom tła szumu z pasma na 21Mhz na podstawie wskazań FTdx10, by pokazać odstęp podłoga szumowa naszego odbiornika od szumu z pasma, czyli zobrazować czułość naszego odbiornika... (przy małej czułości odbiornika a dużym poziomie szumu z pasma, też nam może pozornie się wydawać że odbiornik jest bardzo dobry). W naszym przypadku pokazywany szum z pasma 21 Mhz na FTdx10 był poniżej wskazań S1, a ten szum tła pasma wielokrotnie przewyższał podłogę szumową naszego odbiornika z p.cz. na mosfetach.
Natomiast co to innych testów z "oscyloskopem" to myślę by cokolwiek zobrazować to można by pokazać sygnały CW i reakcję ARW, bo dla sygnałów SSB zobrazowanie jest problematyce ze względu na charakter sygnału (zmienność amplitudy i rozciągnięcie wymawianych słów w czasie). To w wolnej chwili coś nagram,... ale..

Kolejna informacja, dziś odebrałem przesyłkę z kolejnymi PCB - kolejnymi modułami do odbiornika/transceivera. Z osobami, które były zainteresowane skontaktuje się prv co do wysyłki...

Jeszcze jedna informacja, którą chciałbym przekazać: ja NIE planuję ani w fragmentach (modułach) ani w całości (gotowego odbiornika/transceivera) zgłaszać tego projektu do konkursu PUK w Burzeninie.
Jednak, jeśli nic nie stanie na przeszkodzie by w tym roku być w Burzeninie i organizator wyrazi chęć zarezerwowania panelu dyskusyjnego, to chętnie podyskutuję na temat tego projektu. Myślę że do września uda się uruchomić choćby jedną gotową wersję transcivera do pokazania na miejscu.


Foto kolejnych PCB.


RE: Wzmacniacz pośr. (IF) wg. F6CER, ew. hycas wg. W7ZOI - SP9MRN - 13-02-2024 20:56

Piotrze, slot masz zarezerwowany.
Określ się ile chcesz czasu i ewentualnie rozmiar sali ;-) No i nazwij to jakoś atrakcyjnie ale i zrozumiale pls. Szczegóły, dzień, godzina do ustalenia zgodnie z Twoimi możliwościami i wymaganiami.
Pozdro
Maciek
mrn


RE: Wzmacniacz pośr. (IF) wg. F6CER, ew. hycas wg. W7ZOI - SP9LVZ - 14-02-2024 10:34

Wow, dziękuje Maćku za tak szybką reakcję i propozycję.... co do szczegółów, nazwa bloku tematycznego, godzina to chyba jeszcze uzgodnimy, ale termin to na pewno sobota, bo ja tylko przyjeżdżam na soboty... sala, wielkość, no nie wiem ilu będzie chętnych,... pewnie jakieś małe grono tych co są tu.. będą lub już realizują ten projekt i wybierają się do Burzeninia...? może ta mała salka na pietrze po prawej od schodów by wystarczyła...
--------------------------------------------------------------------
Nazwa bloku tematycznego: Misja Niemożliwa Blu01: IP3 +40dBm w niskobudżetowym klasycznym transciverze SSB/CW.
Streszczenie odcinka: 1. Zmodernizowana wersja niskoszumowego wzmacniacza p.cz. na mosfetach o dynamice >100dB. 2. Mieszacze na kluczach analogowych FST3125 i SD5400 o wysokim IP3 typu H-mode oraz pierścieniowy wg. Oxnera i Colina Horrabina. Zmodernizowana wersja układu kształtowania sygnału heterodyny na HC04 i HC86. 3. Diplexer do mieszaczy na kluczach teoria a praktyka wykonania - zdania podzielone. 4. Demodulator i modulator na komórkach Gilberta z wykorzystaniem układów S042 i SN16913 czyli wersja Europejska i Japońska.

to było chyba na tyle w programie na ten rok,... kontynuacja (2025): MN Blu2dx - druga przemiana na filtrach elektromechanicznych, doszły by już też jakieś doświadczenia z eksploatacji, problem syntez itd...


RE: Wzmacniacz pośr. (IF) wg. F6CER, ew. hycas wg. W7ZOI - SP9MRN - 14-02-2024 11:41

OK, dziękuję bardzo
Jak znajdziesz moment to bardzo proszę o podesłanie na SP9MRN(at)gmail.com kilku fotek w celach promocyjnych (czyli ze zgodą na publikowanie), bo nie chcę sam wybierać z tu zamieszczonych. Z góry dziękuję.
MAciek