HomeMade
Wzmacniacz pośr. (IF) wg. F6CER, ew. hycas wg. W7ZOI - Wersja do druku

+- HomeMade (http://sp-hm.pl)
+-- Dział: Forum Praktyczno-Techniczne HomeMade (/forum-1.html)
+--- Dział: Inne urządzenia HM (/forum-2.html)
+--- Wątek: Wzmacniacz pośr. (IF) wg. F6CER, ew. hycas wg. W7ZOI (/thread-451.html)

Strony: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27


RE: Wzmacniacz pośr. (IF) wg. F6CER, ew. hycas wg. W7ZOI - SP9LVZ - 20-01-2024 10:24

Trzeba dobrać własną konfigurację toru m.cz. ale nie przesadzić z poziomem wzmocnienia. W aplikacji TDA2003 można zmniejszyć jego wzmocnienie przez obwody sprzężenia zwrotnego, zwiększając tym dynamikę wzmacniacza. Przy okazji obniża się jego szum własny. Końcowe dobranie parametrów poszczególnych stopni będzie na pewno przy uruchamianiu całości odbiornika.
Co do filtrów szumowych LC - indywidualnie do weryfikacji. Staramy się tak wykonać cały tor odbiornika by miał minimalne szumy własne przy wymaganej czułości. Na filmikach pokazywałem jak słychać różnicę szumu własnego i szumu z pasma po wkręceniu anteny. Jeśli filtry LC poprawią komfort odsłuchu z pasma, to można stosować. Dla obniżania szumu własnego odbiornika nie ma takiej potrzeby bo na każdym paśmie szum z anteny przykrywa całkowicie szum z pasma (przy poziomie szumu z anteny poniżej S1 weryfikowanym na fabrycznym odbiorniku).

Jako że temat obecny wszedł od IF na mosfetach do odbiornika, myślę że kluczowym rozważaniem naszej konstrukcji będzie jakość odbioru - czyli temat już poruszany, między innymi problem produktów niepożądanych od heterodyny. Zobaczymy jak to wyjdzie przy stosowaniu pasywnego mieszacza na SD5400 i stosowaniu różnych generatorów (DDS, PLL, klasyczne VFO).
----------------
Mam przygotowany szerszy opis uwag do uruchomienia płytki p.cz., ale "SP-HM" tak działa, że po pewnym czasie od własnego wpisu nie da się zrobić pełnej jego edycji by wrzucić kolejne załączniki.... - musi ktoś inny zrobić jakikolwiek wpis, bym mógł zrobić kolejny z załącznikiem...


RE: Wzmacniacz pośr. (IF) wg. F6CER, ew. hycas wg. W7ZOI - SP1UJB - 20-01-2024 10:54

zrobione


RE: Wzmacniacz pośr. (IF) wg. F6CER, ew. hycas wg. W7ZOI - SP9LVZ - 20-01-2024 14:06

Dziękuję Wojtku!.
Słuchając na odbiorniku testowym stacji VK na 20m wrzucam opis ogólnych uwag uruchomieniowych, w miarę montażu płytki wersji II i nadesłanych do mnie uwag i zapytań zrobimy erratę....
Tekst został przygotowany na bazie uruchomienia wersji I wzmacniacza p.cz.

p/s osoby, które nie potwierdziły do tej pory zapotrzebowania na kolejne moduły PCB profesjonalnych: tor BFO/modulator/demodulator/wzmacniacz audio na UL1042 (S042)/TDA2003, mieszacz na SD5400 i płytki pod filtr drabinkowy kwarcowy (6 rezonatorów), proszę o kontakt na prv (jaki moduł, ile sztuk). Moduły są kompatybilne do toru wzmacniacza p.cz. na mosfetach wersji I i II.
W torze modulatora będzie możliwość alternatywnie użycia cewek 215/203/208/218/228 (potrzebna jedna sztuka jednego z tych typów).
W załączeniu obrazy tych płytek. Tor modulator/demodulator ma identyczny wymiar i rozstaw otworów jak PCB p.cz. z jednym filtrem. Realizacja będzie na początku lutego.


RE: Wzmacniacz pośr. (IF) wg. F6CER, ew. hycas wg. W7ZOI - SP9LVZ - 01-02-2024 9:23

Do zestawu płytek będzie jeszcze wykonana PCB małego modułu wzmacniacza różnicowego potrzebnego do sterowania wskazówkowego miernika wychyłowego S-metr. Bezpośrednio sygnałem S-metr z płytki p.cz. na mosfetach nie da się sterować miernika wychyłowego. Wszystkie aktualne PCB będą w połowie lutego.

p/s w związku z pytaniami (w kontaktach prv) o transformatory w.cz. jakie użyłem w mieszaczu na kluczu analogowym SD5400 - testowałem MCL ADT2-1T (przełożenie 1:2) oraz nawijany transformator ręcznie. Wg. różnych publikacji wykorzystywano w tego typu mieszaczach transformatorki o przełożeniach 1:4 i 1:1. Zdania co do tego jakie używać były podzielone. Podobne trafa MCL T2 są dostępne na krajowym portalu sprzedażowym. Fabrycznie wykonany transformatorek powinien zapewnić lepszą symetryzację.

PIERWSZE UWAGI DO MONTAŻU - (poniższy pkt. 1 poprawiłem, proszę jeszcze raz zwrócić uwagę na ta informację)...
Dostałem już pierwsze spostrzeżenia co do PCB - jest niezgodność opisów elementów.
1. Przy drugim mosfecie w torze p.cz. (a dokładnie chodzi o pierwszy za filtrem SSB) - rezystory w G1 - 10k i 47k są odwrotnie przyporządkowane. DOTYCZY to tylko PCB z dwoma filtrami.
Rezystor 47k powinien iść do masy a 10k pomiędzy G1 i S (dla pewności przy lutowaniu proszę porównać ze schematem).
2. Na PCB również z dwoma filtrami kondensator przy MC1350 - jest oznaczony 470 (pF) - to jest wartość zgodnie z oryginałem F6CER, zgodnie z testami bardzo dobrze pracował w tym miejscu 10nF i tak jest na schemacie - można dać 10nF. Na PCB z jednym filtrem w tym miejscu jest wpisana wartość 10nF.
Proszę też pamiętać o konieczności odcięcia od masy ścieżki łączącej G (to już pisałem), 100k i 100nF przy tranzystorze 2N7002 przełączającym przekaźniki filtrów SSB/CW. Bez tej poprawki G jest na masie i tranzystor nie przełączy. Na PCB z jednym filtrem tego tranzystora nie ma.
3. Diody Zenera: można zastąpić małymi diodami LED (wlutowane tak by świeciły) - w źródłach mosfetów zamiast 2,1-2,2V - dioda zielona, w obwodzie ARW 2,5-3,3V - biała. Wyjaśnienie po co jest ten układ polaryzacji mosfetów z rezystorami 10,k, 47k i diodą Zenera (LED). Dioda w źródle daje stały potencjał na S ok 2,2V względem masy, nie zależnie od prądu mosfeta) (prąd tranzystora zmienia się z regulacją wzmocnienia napięciem G2). Dzielnik 10k/47k daje potencjał na G1 ok 1,8V względem masy. To oznacza że G1 pracuje na napięciu -0.4V względem S. To jest ustawienie punktu pracy mosfetów (zgodnie z ich optymalną ch-ką w karcie katalogowej). Natomiast G2 otrzymuje napięcie z obwodu ARW w zakresie 1-6 V względem masy (do czego potrzebna nam jest ta dioda 2,5- 3,3V na wyjściu ARW). W rezultacie G2 może dostać napięcia od -1V do 4V względem S, co jest potrzebne do głębokiej pracy ARW. Wg pomiarów napięcie na G2 mierzone względem masy przy głębokim obniżeniu wzmocnienia wzmacniacza nie spada poniżej ok 1,8V (względem masy) czyli ok -0,4V względem S. Bez sygnału na początek należy ustawić napięcie ARW (za diodą w punkcie pomiaru opisanym 7-0V test) na poziomie 6V względem masy - to powinno nam dać napięcie 4V na G2 mosfetów względem masy.
Podczas uruchamiania wzmacniacza p.cz. należy sprawdzić czy te napięcia się zgadzają.

Pierwsze krótkie informacje zwrotne do mnie, cyt: "wzmacniacz p.cz zrobiony działa i nie wzbudza się", "z montażem nie ma żadnych kłopotów"...

Poniżej załączyłem foto poprawnego opisu rezystorów przy mosfecie


RE: Wzmacniacz pośr. (IF) wg. F6CER, ew. hycas wg. W7ZOI - SP7VMZ - 01-02-2024 10:08

Tak na marginesie to jak lutujecie elementy smd? Cyna i lutownica czy pasta i gorące powietrze?


RE: Wzmacniacz pośr. (IF) wg. F6CER, ew. hycas wg. W7ZOI - AdamC - 01-02-2024 11:08

(01-02-2024 10:08)SP7VMZ napisał(a):  Tak na marginesie
To raczej post do działu Warsztat Radioamatora.
Większość cyną i lutownicą. Powietrzem układy scalone, a bardziej zaawansowani w piecu rozpływowym.


RE: Wzmacniacz pośr. (IF) wg. F6CER, ew. hycas wg. W7ZOI - SP7VMZ - 01-02-2024 15:22

(01-02-2024 11:08)AdamC napisał(a):  Większość cyną i lutownicą. Powietrzem układy scalone, a bardziej zaawansowani w piecu rozpływowym.
Czyli jak tak jak myślałem. Dziękuje za odpowiedź.


RE: Wzmacniacz pośr. (IF) wg. F6CER, ew. hycas wg. W7ZOI - SP9LVZ - 05-02-2024 11:50

W załączeniu widok PCB z dwoma filtrami z poprawioną widocznością opisów elementów. Dławiki w zasilaniu i ARW można wlutować jako smd lub THT (odpowiednio na górze lub dole). Wartości indukcyjności nie są krytyczne, można dać z przedziału 15-100uH, mając na uwadze jak najmniejszą rezystancję dławika dla prądu DC. W szczególności można zignorować wartość na PCB 1mH - tam jak inne można dać 15uH (na schemacie nie ma takiej wartości).

UWAGA DO MONTAŻU: na płytkach jest rezystor 10R w zasilaniu drenu T5 (J310), którego nie ma na schemacie. Użycie tego rezystora wniknęło głównie z potrzeby zrobienie przejścia zasilanie nad ścieżkami. Może tam być zrobiona zworka. Nie ma to znaczenia czy jest tam 10R czy zworka.
p/s niestety ze względu na tą przypadłość portalu w aspekcie blokowania kolejnych wpisów z pełną edycją (nie wiem czy tylko przeze mnie) dopóki kolejna osoba nie zrobi wpisu nie mogę zamieścić obrazów PCB wersji z jednym filtrem z poprawioną czytelnością opisów elementów


RE: Wzmacniacz pośr. (IF) wg. F6CER, ew. hycas wg. W7ZOI - SP9MZU - 05-02-2024 12:07

Podbijam...


RE: Wzmacniacz pośr. (IF) wg. F6CER, ew. hycas wg. W7ZOI - SP9LVZ - 05-02-2024 12:32

Dziękuję Ryszard!... dobrze by było gdyby ktoś od czasu do czasu jakiś wpis po mnie zrobił,.. :-)
Załączam obraz PCB z jednym filtrem z lepszą widocznością opisów elementów.

Jeszcze kolejne kwestie montażowe odnośnie układu ARW:
1. Użycie diod w detektorze ARW: można użyć germanowych lub krzemowych 1N4148. W zależności od zastosowania diod Ge lub Si będzie wymagane inne ustawienie poziomu wzmocnienia MC1350. Jaka jest różnica w zastosowaniu rożnych diod? Diody Ge mają niską rezystancję wsteczną, co powoduje że zachowują się jak rezystor rozładowujący kondensator stałej czasowej. Bardzo dobrze pracują w układzie emisji CW, gdyż szybko ładują kondensator stałej czasowej, a następnie same go rozładowują. Natomiast krzemowe mają bardzo dużą rezystancję wsteczną i stała czasowa ARW zależy tylko od wartości elementów RC w obwodzie detektora ARW (na schemacie to są elementy 0,1uF, 10Mohm-1Mohm, 4k7 i 2,2uF). W szczególności należy dobrać wartość rezystora 10-1Mohm, który na PCB jest oznaczony jako 3M3*. Dobra praca ARW jest związana z doborem wartości elementów w obwodzie detektora ARW. Dla mnie wartość 3,3 Mohm jest jeszcze zbyt duża (długa stała czasowa), dobrze mi się słucha przy wartościach ok 1 Mohm i niżej (indywidualne preferencje).
2. Na wyjściu MC1305 (pin1) jest dławik 68uH smd. Nie musi być dokładnie taka wartość, może być od 22-68uH, ze względu na regulację wzmocnienia układu. Ważne jest by było do dławik dobrej jakości (na nim wydziela się napięcie sygnału p.cz. do detekcji ARW).