HomeMade
Wzmacniacz pośr. (IF) wg. F6CER, ew. hycas wg. W7ZOI - Wersja do druku

+- HomeMade (http://sp-hm.pl)
+-- Dział: Forum Praktyczno-Techniczne HomeMade (/forum-1.html)
+--- Dział: Inne urządzenia HM (/forum-2.html)
+--- Wątek: Wzmacniacz pośr. (IF) wg. F6CER, ew. hycas wg. W7ZOI (/thread-451.html)

Strony: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27


RE: Wzmacniacz pośr. (IF) wg. F6CER, ew. hycas wg. W7ZOI - SQ5KVS - 22-12-2023 13:50

Piotrze, daj proszę linka do ostatecznego schematu tych PCB?


RE: Wzmacniacz pośr. (IF) wg. F6CER, ew. hycas wg. W7ZOI - SP9LVZ - 22-12-2023 18:27

Proszę jeszcze o chwilę cierpliwości. Schemat mam w fragmentach tak jak kolejno były realizowane modyfikacje (po przetestowanej modyfikacji robiłem do tego zmianę schematu). Jeszcze skupiam się na sprawdzaniu ostatecznym PCB bo wersję nowego projektu z dwoma filtrami (SSB+CW) zrobiłem teraz. PCB mają iść do płytkarni na początku stycznia. Tym samym zamykam planowaną ilość do realizacji.
Wzmacniacz p.cz. jest ostatecznie tak zrobiony by nie stwarzał problemu ze wzbudzeniami. Pod uwagę wziąłem też testy i rozwiązania kolegów, którzy wykonywali inne rozwiązania p.cz. na mosfetach.
Szkic schematu z wprowadzonymi modyfikacjami jest w #120, ale nie jest to dokalnie to sano co na PCB.


RE: Wzmacniacz pośr. (IF) wg. F6CER, ew. hycas wg. W7ZOI - SQ5KVS - 02-01-2024 11:58

Pytałem bo zastanawiam się mocno czy nie dołączyć ale chciałbym wiedzieć jaki schemat na PCB Smile


RE: Wzmacniacz pośr. (IF) wg. F6CER, ew. hycas wg. W7ZOI - SP2SGA - 02-01-2024 12:06

Pewnie do płytkowiczów dotrze Smile


RE: Wzmacniacz pośr. (IF) wg. F6CER, ew. hycas wg. W7ZOI - SP9LVZ - 03-01-2024 16:32

Tak,... schematy ostateczne zrobię w tym tygodniu - dwie wersje zgodne z PCB.
PCB "wyprzedziło" schemat, muszę do PCB zrobić schemat, a nie odwrotnie... hihi
Dobra informacja z dziś rano - płytki już są w toku produkcji. Poszło bardzo szybko, powinny być w przyszłym tygodniu.

==================================================​==========================
W załączeniu schemat wersji PCB 2024 (na schemacie są dwie opcje płytek).


RE: Wzmacniacz pośr. (IF) wg. F6CER, ew. hycas wg. W7ZOI - SP9TWP - 03-01-2024 20:02

Małe sprostowanie MC1350 wyjście jest z pin1 .


RE: Wzmacniacz pośr. (IF) wg. F6CER, ew. hycas wg. W7ZOI - SP9LVZ - 03-01-2024 21:19

Dziękuję za sprostowanie... schemat już podmieniłem. Proszę się nie martwić, na PCB wyprowadzenia MC1350 są poprawne! Wersja pierwsza PCB była uruchomiona i było OK :-).
PCB było weryfikowane z kartą katalogową MC1350, a nie ze schematami.
Schemat jak chyba można zauważyć "zmodyfikowałem" ze schematu p.cz. F6CER z "Poradnika UKF... " i tak to bywa nawet w zacnych publikacjach - są błędy. Sprawdziłem też teraz w broszurze F6CER (skąd w "Poradniku ..." ten błąd?), ale F5CER sygnał obierał z pin 8 a pin 1 ma na "plusie".
Dla "zainteresowanych" by odetchnęli z ulgą fragment PCB z MC1350.... :-)

[attachment=18610]


RE: Wzmacniacz pośr. (IF) wg. F6CER, ew. hycas wg. W7ZOI - SQ5KVS - 04-01-2024 11:10

Gdzieś tu była mowa o ekranowaniu, generalnie przy takim wzmocnieniu warto by było zaekranować całość lub choćby miejsca o wysokiej impedancji (dawno temu odbierałem na pośredniej ~5MHz rosyjską titawę z 4996KHz - na samych ścieżkach), a nie widzę przewidzianego obrysu/miejsca bez soldermaski.


RE: Wzmacniacz pośr. (IF) wg. F6CER, ew. hycas wg. W7ZOI - SP9LVZ - 04-01-2024 12:18

@SQ5KVS "takie wzmocnienie" oryginału p.cz. F6CER zostało zredukowane o jeden stopień mosfeta, tak jak opisywałem - redukujemy układ do dwóch mosfetów po filtrze SSB... wzmocnienie p.cz. nie jest już "takie". P.cz. jest planowane na 9 Mhz, a nie na 5 Mhz.
Kolejna zmiana - inaczej niż w oryginale - pierwszy mosfet ten po filtrze (SSB) - G1 (czuły punkt) nie jest na wysokiej impedancji obwodu rezonansowego (który został usunięty) - jest na impedancji 510 ohm - rezystor zamykający filtr SSB. Natomiast mosfet wejściowy całego układu (przed filtrem SSB) ma od strony G1 upakowane elementy smd jeden przy drugim "bez ścieżkowo", najdłuższe połączenie jest od cewki obwodu wejściowego 7x7 215 do kondensatora sprzęgającego i ścieżka ma długość równe 2mm. Celowo zmieniłem cały układ w elementy smd.
Dodatkowo - PCB na górnej części jest cała wylana masą i przelotkowana (w przeciwieństwie do rozwiązania pierwowzoru tego PCB z przed kilku lat) - co stanowi swoisty ekran dla ścieżek na dolnej stronie PCB. Skłaniam się raczej do klasycznych rozwiązań, czyli jeśli ktoś chce - to całą p.cz. zamknąć w pudełku w ekranie.
Pośrodku filtru (SSB jak i CW) jest pasek otwartej soldermaski od strony ścieżek (dolna strona) - można wlutować dodatkową przegrodę ekranującą. Wg. pomiarów izolacji na PCB pierwszej wersji pomiędzy ścieżkami wej/wyj filtru SSB była izolacja powyżej 80dB, co jest większe od możliwości tłumienia filtrów. Pierwsza wersja PCB (z trzema mosfetami) na testach nie wykazywała "łapania" sygnałów z 9 Mhz na ścieżkach, a była na wysokich "impedancjach".
Nie podzielam obaw Karola, że będzie "łapanie" sygnałów niepożądanych przez ścieżki.

Ponadto, testowałem współczesne rozwiązanie fabryczne jakim jest FTDX10 - mający pierwszą p.cz. na 9 Mhz (wrócono do klasyki rozwiązań z niską pierwszą p.cz.) - to co najważniejsze, YAESU stosuje w nim "pułapkę p.cz." na wejściu odbiornika. Na tej częstotliwości FTDX10 ma ponad 40 dB mniejszą czułość niż w pasmach. Należało by zatem wzorem urządzeń fabrycznych jednak uwzględniać pułapkę - eliminator p.cz. od strony wejścia antenowego...


RE: Wzmacniacz pośr. (IF) wg. F6CER, ew. hycas wg. W7ZOI - SP1CWL - 04-01-2024 14:13

Pułapki stosowano w prostych odbiornikach radiowych.