HomeMade
Wzmacniacz pośr. (IF) wg. F6CER, ew. hycas wg. W7ZOI - Wersja do druku

+- HomeMade (http://sp-hm.pl)
+-- Dział: Forum Praktyczno-Techniczne HomeMade (/forum-1.html)
+--- Dział: Inne urządzenia HM (/forum-2.html)
+--- Wątek: Wzmacniacz pośr. (IF) wg. F6CER, ew. hycas wg. W7ZOI (/thread-451.html)

Strony: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27


RE: Wzmacniacz pośr. (IF) wg. F6CER, ew. hycas wg. W7ZOI - SP9FKP - 16-11-2023 18:11

To mieszacz opracowany i opisany w 1987 roku przez Steva Maas. Składa się on z klucza i dipleksera. W najprostszym przypadku diplekser składa się z kondensatora dla wrót RF, dławika dla wrót LF i bramki FETA dla LO. Zasada jest taka by częstotliwość odcięcia IF była niższa od RF i LO (w tym przypadku audio co się dobrze składa). Mieszacz daje 6db straty i jego IP od 0 do +20dBm w zależności od punktu pracy klucza (za EMRFD). Zaleca się by klucz był zatkany i otwierany w szczytach sygnału LO. Jako demodulator jego prostota jest jego największą zaletą. Jako modulator charakteryzuje się dobrą sprawnością ale trzeba dwóch takich układów dla zrównoważenia LO. Układ chętnie stosowany w konstrukcjach RA3AAE w wersji klucza na diodach polaryzowanych bądź zatykanych przez LO.


RE: Wzmacniacz pośr. (IF) wg. F6CER, ew. hycas wg. W7ZOI - SP9LVZ - 16-11-2023 19:22

Piotrze do czego odpisujesz?
Poprzednie pytanie kolegi dotyczyło detektora jak pisał a nie mieszacza..??? Chyba że traktować mieszacz jako demodulator?


RE: Wzmacniacz pośr. (IF) wg. F6CER, ew. hycas wg. W7ZOI - SP9FKP - 16-11-2023 19:27

Dokładnie jak napisałeś.


RE: Wzmacniacz pośr. (IF) wg. F6CER, ew. hycas wg. W7ZOI - SP9LVZ - 22-11-2023 10:30

W związku z dalszym zainteresowaniem wersji rozwojowej wzmacniacza p.cz. na mosfetach, chciałem przekazać informację, że obecnie jeszcze szukamy rozwiązania na wysoko wydajny mieszacz do tej p.cz.. Mieszacz na kluczach FST5125 został już przetestowany, jeszcze chcę zrobić inną wersję mieszacza na QUAD DMOS SD5400. Po tych testach wrócę do ostatecznej wersji p.cz. na mosfetach i przymierzymy się do zrobienia drugiej wersji fabrycznych PCB. Temat nie utknął, nadal jest w realizacji.


RE: Wzmacniacz pośr. (IF) wg. F6CER, ew. hycas wg. W7ZOI - SP9MZU - 22-11-2023 18:45

Piotr, na jaki detektor zdecydowałeś się ostatecznie ?

Rysiek.


RE: Wzmacniacz pośr. (IF) wg. F6CER, ew. hycas wg. W7ZOI - SP9LVZ - 22-11-2023 21:26

Dobre pytanie... na razie mam dwie opcje na diodach lub UL1042. Na diodach już był testowany i było ok. Sygnał po p.cz. jest wystarczająco silny na demodulator diodowy.
Nie chcę jednak narzucać wszystkich rozwiązań na gotowe urządzenie, zwłaszcza że poszczególne moduły są robione w pewien sposób standaryzowany wej-wyj. Można będzie stosować różne indywidualne rozwiązania.
Dziś sprawdziłem jak współpracuje synteza na Si5351 z tym przetestowanym mieszaczem na kluczach FST.
Co do czystości tła syntezy jest o wiele czyściej niż z AD9850. Myślę by zrobić tak, by jeszcze sprawdzić jak pisałem wyżej jako mieszacz SD5400 sterowany z bramek jak FST, a potem złożyć w całość odbiornik z tą naszą p.cz. na mosfetach i sprawdzić demodulator na UL1042.
Wątek o tym mieszaczu co testowałem na FST jest tu: http://sp-hm.pl/thread-4464-post-49658.html#pid49658
Wtedy powstanie cały układ odbiornika. Niezależnie od tych moich testów, zainteresowane osoby taką konstrukcja mogą przygotowywać filtry pasmowe, VFO (syntezy) itd.. czyli elementy które będą wykorzystane niezależnie od toru mixer-p.cz.-demodulator-wzmacniacz m.cz.


RE: Wzmacniacz pośr. (IF) wg. F6CER, ew. hycas wg. W7ZOI - SP9LVZ - 11-12-2023 9:52

W związku z tym, iż przygotowuję drugą wersję PCB wzmacniacza pośredniej na msfetach, osoby zainteresowane płytką proszę o kontrakt na prv. Przekażę szczegóły jak chcę przeprojektować wzmacniacz na bazie dotychczasowych testów i zweryfikujemy ilość zainteresowanych.
Płytki mam w planie do zamówienia w płytkarni na początku stycznia '24.
-----------
Dziękuję wszystkim osobom, które się skontaktowały w sprawie PCB - nowej wersji układu p.cz. na mosfetach. Jestem mile zaskoczony takim zainteresowaniem - powrotem do klasycznych układów analogowych. Na dziś jest już 20 osób zainteresowanych, w tym są osoby które chcą więcej niż jedną PCB. W związku z tym, iż są chętni na wersję z dwoma filtrami SSB/CW (taką wersję miałem zrobioną jako pierwszą testową), zrobię dwa projekty w wersji jedno i dwu filtrowej. Pokażę je tu na forum, uzgodnię wtedy ilości jakie zamówimy w tych wersjach.
To co jest pewne, co będzie użyte na płytkach: cewki kubki 215, mosfety BF998, fety J310, MC1350, przekaźniki HFD4-5V do montażu przewlekanego. Te elementy są dostępne na alle.. i ali... można już je gromadzić.


RE: Wzmacniacz pośr. (IF) wg. F6CER, ew. hycas wg. W7ZOI - SP1UJB - 11-12-2023 9:58

Piotr, możesz wrzucić aktualny projekt pcb ?


RE: Wzmacniacz pośr. (IF) wg. F6CER, ew. hycas wg. W7ZOI - SP9LVZ - 11-12-2023 10:22

W załączeniu widoki obu wersji płytek jedno i dwu filtrowej. Jeszcze w poprawkach (to nie jest ostateczna wersja) ale widać jakie elementy będą użyte smd/dip - kilku kolegów o to pytało.
Otwory - tam gdzie są piny do lutowania filtru PP9 są zrobione z uwzględnieniem tego wypustu co jest w filtrze, w wersji dwufiltrowej w drugim filtrze zrobię mniejsze otwory jako pin do lutowania.
W planie mam też płytki pod home-made filtry 6-cio kwarcowe drabinkowe na płytkach tak jak PP9, więc można będzie zrobić własne filtry i wstawić je w to miejsce. Takie ustandaryzowanie ułatwi montaż układów na przyszłość.


RE: Wzmacniacz pośr. (IF) wg. F6CER, ew. hycas wg. W7ZOI - SP9FKP - 11-12-2023 13:10

(11-12-2023 10:22)SP9LVZ napisał(a):  W planie mam też płytki pod home-made filtry 6-cio kwarcowe drabinkowe na płytkach tak jak PP9, więc można będzie zrobić własne filtry i wstawić je w to miejsce. Takie ustandaryzowanie ułatwi montaż układów na przyszłość.

To bardzo dobry pomysł generalnie dla wielu projektów gdzie potrzebny jest filtr kwarcowy.