HomeMade
QRP-CW wg. SP5QU - prośba o identyfikację mojego QRP z przed 30 lat - Wersja do druku

+- HomeMade (http://sp-hm.pl)
+-- Dział: Urządzenia nadawczo odbiorcze KF (/forum-62.html)
+--- Dział: Transceivery QRP (/forum-65.html)
+--- Wątek: QRP-CW wg. SP5QU - prośba o identyfikację mojego QRP z przed 30 lat (/thread-442.html)

Strony: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33


RE: QRP-CW wg. SP5QU - prośba o identyfikację mojego QRP z przed 30 lat - SQ9RFC - 15-07-2013 1:28

Zanim się zacznie modyfikować trzeba zrobić oryginał. Nie ma co kombinować, to radyjko jest perełką samą w sobie. Po kilku dniach zaczynam rozumieć co autor miał na myśli. Gdy się dokładnie przestudiuje płytkę, to się nawet zauważy miejsce na ekrany. Poprawiłem odrobię prowadzenie mas, w innym miejscu podałem zasilanie, zmieniłem niektóre tranzystory, wymieniłem stare i dodałem w kilku miejscach kondensatory blokujące.
Dla kogoś kto będzie chciał odtworzyć oryginał widzę problem z przekładną kondensatora. To bardzo precyzyjny mechanizm. Duża tarcza ma 7 cm, a mała 3 mm !! proszę zwrócić uwagę jakie to przełożenie, do tego sprężynki napinające i blokujące luzy. Nie do zrobienia dzisiaj. Generator jest OK ale trzeba przerobić na waicapy, separator za mało mocy daje na PA, nie ma monitora CW ale sztorcem da się pracować bez podsłuchu. Generalnie radio jest trudne do uruchomienia - to jak MINIYES o którym Rosjanie mówię, że zawsze gdzieś się czają kamienie podwodne :-)).
Frycz nie ma co kombinować z zakupem staroci, dziś mamy amidony, miniaturowe przekażniki, doskonałe tranzystory i ... SMD ... kto raz polubi ten nie wróci do THT :-)
Ja to radio zrobię jeszcze raz ...
[attachment=7260]

Nagranie z filtrem SCAFF


RE: QRP-CW wg. SP5QU - prośba o identyfikację mojego QRP z przed 30 lat - SQ5KVS - 15-07-2013 10:50

No no, czyli pokonałes rafy, gratuluję. Opisz co zrobiłes, to może się znajdą inni, ktorym będzie prościej Smile


RE: QRP-CW wg. SP5QU - prośba o identyfikację mojego QRP z przed 30 lat - SQ9RFC - 15-07-2013 12:06

Szok! Szok!Szok!Szok!Szok!Szok! i jeszcze kilka razy Szok!Szok!Szok!Szok!Szok!Szok!
To radio jest lepsze od wszystkiego co mam. Na 80 o 12LT słyszę całą Europę, w szumach ale czytelnie !!!
Nadajnik stabilny nie ma hripów tiuków i innych zniekształceń. I ... :-) problem z offsetem ... szlak!! jest za mały !!!:-)))
Spoko, wszystko opiszę, a teraz malować, wytrawiać, lutować
Znacie jakieś inne konstrukcje p. Chojnackiego ?


RE: QRP-CW wg. SP5QU - prośba o identyfikację mojego QRP z przed 30 lat - SP5RF - 15-07-2013 14:04

Jerzy, dzisiaj jadę do DW Radio.

Podeślę Ci elementy. Jak będziesz robił to zrób już na nowoczesnych przekaźnikach, czy Amidonach , czy mieszaczu z DW Radio. łatwiej będzie nam powtórzyć.

Zachowasz klimat z epoki ale będzie działało jeszcze lepiej. Smile

Gratuluję! Smile

F


RE: QRP-CW wg. SP5QU - prośba o identyfikację mojego QRP z przed 30 lat - SQ9RFC - 15-07-2013 15:22

(15-07-2013 14:04)SP5RZF napisał(a):  Jerzy, dzisiaj jadę do DW Radio.

Podeślę Ci elementy. Jak będziesz robił to zrób już na nowoczesnych przekaźnikach, czy Amidonach , czy mieszaczu z DW Radio. łatwiej będzie nam powtórzyć.

Zachowasz klimat z epoki ale będzie działało jeszcze lepiej. Smile

Gratuluję! Smile

F
Nie kapuję. Ja nic nie potrzebuję. Ja mam wszystkie elementy aby to radio zrobić w nowoczesny i powtarzalny sposób.


RE: QRP-CW wg. SP5QU - prośba o identyfikację mojego QRP z przed 30 lat - SP5RF - 15-07-2013 20:38

Cytat:Nie kapuję. Ja nic nie potrzebuję. Ja mam wszystkie elementy aby to radio zrobić w nowoczesny i powtarzalny sposób.

Ty masz, ale sęk w tym żeby powstało tych transceiverów kilka żebyśmy my też mieli Wink Tyle się zmagałeś i wreszcie jest sukces i nareszcie mamy szansę zrobić to radio dobrze w kilku egzemplarzach.

Dziś z DW Radio dostałem dla nas od Pana Wenty trochę sprzętu który roześlę chętnym. Zobacz może Ci się coś Ci się przyda. Jak Ty coś zastosujesz i będzie dobrze działało to zastosujemy też i my..

A więc do rzeczy.
-Mamy obudowę stalową pierwsza klasa 19x6x15cm. możemy mieć 10.
-mamy 13 obwodów wejściowych wykonanych super! Tylko przewinąć
-mamy 17 tranzystorów jak na foto podobno do 5 W nie potrzebują radiatora
-mamy paczkę 2N2243
-mamy 12 amidonów
-mamy paczkę 2N2369
-mamy podstawki do przekaźników
-mamy kilka przekaźników na 12V
-mamy 10 kondensatorów zmiennych większych i 10 mniejszych
-mamy mieszacze diodowe od ruskiej radiostacji
-mamy 12 amidonów.

Jeżeli coś z tego chcesz to jutro Ci wyślę paczkę. A jak chcesz zbudować na nowych elementach to buduj na nowych i wtedy my też tak zrobimy.. Chodzi o to żeby powstało tych radiostacji kilka, sprawdzonych, dobrych, dobrze działających...

Zaś te elementy których nie wykorzystamy odwiozę do DW Radio...


RE: QRP-CW wg. SP5QU - prośba o identyfikację mojego QRP z przed 30 lat - SQ9RFC - 15-07-2013 22:10

Jestem po pierwszej dziewiczej łączności na tym urządzeniu. Od Witka SP5TAA otrzymałem same pozytywne oceny :-) Cieszę się jak dziecko. 3.3 waciki ... 2 tranzystory w PA generator i separator. 579/599 nawet offset był w miarę w normie. Gdybyś Witku zdał nam relację i ocenił "jakość sygnału" :-))).


RE: QRP-CW wg. SP5QU - prośba o identyfikację mojego QRP z przed 30 lat - SP5TAA - 16-07-2013 0:37

Witam kolegów,
Jurek jak Ci mówiłem w trakcie łączności sygnał jest bardzo przyjemny i łatwy w odbiorze...dla mnie jedynie drobna korekta offsetu(mozliwe ze ja słucham na zbyt wysokich tonach), potrzebowałem odstroić sie ledwie o około 30 do 40Hz...bardzo stabilny generator pod wzgledem częstotliwości( ani na jotę nie odjeżdzał od naszej częstotliwości pracy)...jestem bardzo rad, ze byłem pierwszym Twoim korespondentem na tym trx`sie.
Gratuluję.

Witek SP5TAA.


RE: QRP-CW wg. SP5QU - prośba o identyfikację mojego QRP z przed 30 lat - SQ9RFC - 16-07-2013 10:41

Kolejna łączność zaliczona :-)
Nagranko z oceną korespondenta:
[attachment=7275]

i demonstracja wpływu filtru SCAFF:
[attachment=7276]

Od kolegi wychodzi z lampy 15W, ANT delta 84m - u mnie pętla 168m 4m UP. 3.545 MHz godz. 7.30z.
Może uda się zrobić zapis mojego sygnału na jakimś WEBSDR...
------
Frycz te podzespoły zaczynają być interesujące - mam pomysły jak je wykorzystać...
------
Edit
W pierwszym nagraniu słychać TX podczas nadawania. Monitor CW mam w kluczu, a na sztorcu nie potrzeba monitora więc pytanie... zrobić podsłuch - czy nie zrobić ???


RE: QRP-CW wg. SP5QU - prośba o identyfikację mojego QRP z przed 30 lat - SP5RF - 16-07-2013 10:42

Paczka poszła dzisiaj. Dołożyłem kondensator mieszacz SRA-1 i przekaźniki Smile