HomeMade
Trx Wolf - Wersja do druku

+- HomeMade (http://sp-hm.pl)
+-- Dział: Urządzenia nadawczo odbiorcze KF (/forum-62.html)
+--- Dział: Transceivery HomeMade (/forum-64.html)
+--- Wątek: Trx Wolf (/thread-4266.html)



RE: Trx Wolf - SP9LVZ - 04-07-2023 17:12

Witek może jeszcze się odezwie, ale w #552 pisze: "PGA i DRV włączone (wzmacniacze przed ADC i w PGA). LNA wyłączony". Tu trzeba by się zastanowić jaka jest "normalna" konfiguracja wejścia, bo: jeśli 50uV jako S9 jest z tymi przedwzmacniaczami, to zmienia postać rzeczy. Oznacza to, że parametry odbiornika trzeba by mierzyć z włączonymi przedwzmacniaczami jako "normalna" konfiguracja lub trzeba by wyłączyć te przedwzmacniacze i sprawdzić jaki jest poziom napięcia wejściowego przy S9?.... tak myślę na szybko. Bo może być taki efekt, że bez przedwzmacniaczy odbiornik ma bardzo małą czułość, a przedwzmacniaczami ma małą dynamikę na co wskazują pierwsze pomiary.


RE: Trx Wolf - SP3JDZ - 04-07-2023 19:26

(04-07-2023 17:12)SP9LVZ napisał(a):  Witek może jeszcze się odezwie, ale w #552 pisze: "PGA i DRV włączone (wzmacniacze przed ADC i w PGA). LNA wyłączony". Tu trzeba by się zastanowić jaka jest "normalna" konfiguracja wejścia, bo: jeśli 50uV jako S9 jest z tymi przedwzmacniaczami, to zmienia postać rzeczy. Oznacza to, że parametry odbiornika trzeba by mierzyć z włączonymi przedwzmacniaczami jako "normalna" konfiguracja lub trzeba by wyłączyć te przedwzmacniacze i sprawdzić jaki jest poziom napięcia wejściowego przy S9?.... tak myślę na szybko. Bo może być taki efekt, że bez przedwzmacniaczy odbiornik ma bardzo małą czułość, a przedwzmacniaczami ma małą dynamikę na co wskazują pierwsze pomiary.
Dla mnie normalna konfiguracja to są włączone obydwa wzmacniacze i tak był skalibrowany S-metr na S9 dla SSB/DIGI. LNA w zasadzie jest dla 6m i wyżej.
Szukałem przepisu, jak się mierzy DR3 i jakoś mało kto się chwali jak to się robi.
Znalazłem natomiast dokument
dokument z prezentacji , w którym stwierdzono, że "DR3 has no relevance as a performance metric" (DR3 nie ma znaczenia jako wskaźnik wydajności). Ale nie przejąłem się tym. Amerykanie też nie (ARRL): tu jest przepis na pomiar (strona 52) procedura ARRL na pomiary.
No i zrobiłem pomiar wg tej procedury. Przeszedłem na CW i 500Hz pasmo. Musiałem na nowo skalibrować S-metr (dla CW różnica wyniosła 8dB w stosunku do SSB). Wyniki pomiarów w zasadzie się pokrywają z moich pierwszych pomiarów. Dla sygnału -21dBm osiągnąłem poziom S5 sygnału niepożądanego. MDS (podłoga) przyjąłem -128dBm (zmienia się od 126 do 131 czyli są spore fluktuacje). Obliczyłem wg wzoru z procedury: (3rd Order DR = MDS – IMD Level) czyli 128-21=107. Możemy przyjąć, że jest rzędu 100. Czyli jest nieźle (według Amerykanów). Pracuję na Wolfie od 1,5 miesiąca dosyć intensywnie i w zawodach i z ekspedycjami i jestem zadowolony z pracy odbiornika na krótkich falach (oprócz 6m).

pozdrawiam
Witek.


RE: Trx Wolf - SP9LVZ - 05-07-2023 10:01

Pisałem właśnie wcześniej że odczucia użytkowników odbiorników nie pokrywają się z wynikami pomiarów, a dokładnie rankingów ARRL i QST Magazyn.
Jeśli rx pracuje dobrze w każdych warunkach i użytkownik jest zadowolony to jest ok. Natomiast wielu z nas chyba zna problem blokowania się odbiornika silnym sygnałem.
W tej przytoczonej wyżej prezentacji pisze o problemie pomiarowym, że odbiornikach SDR IP3 jest praktycznie nie mierzalny, a wg tego parametru były wcześniej robione rankingi.
W związku z tym najlepiej porównywać kilka parametrów, ale głównie wskazuje się obecnie na DR3 przy SDR-ach.
Definicyjnie zakres dynamiki mierzy się z poziomu sygnałów testowych, gdy sygnały intermodulacyjne osiągają poziom szumów podłogi. Można zdefiniować sobie każdy inny dowolny sposób robienia pomiaru - przy sygnale inermodulacyjnym S5 dynamika w pomiarze wyjdzie oczywiście lepiej.
Dlaczego dwa sygnały odległe o 2 kHz a nie o 20kHz? Bo przy pomiarze 2kHz dwa silne sygnały z boku częstotliwości odbieranej produkują w odbiorniku sygnały niepożądane w pasmie przepuszczania filtru SSB/CW. One najbardziej degradują czułość odbiornika.
Ostateczna ocena - to chyba jednak wrażenia odbioru samego użytkownika.


RE: Trx Wolf - SP3JDZ - 05-07-2023 11:00

(05-07-2023 10:01)SP9LVZ napisał(a):  Pisałem właśnie wcześniej że odczucia użytkowników odbiorników nie pokrywają się z wynikami pomiarów, a dokładnie rankingów ARRL i QST Magazyn.
Jeśli rx pracuje dobrze w każdych warunkach i użytkownik jest zadowolony to jest ok. Natomiast wielu z nas chyba zna problem blokowania się odbiornika silnym sygnałem.
W tej przytoczonej wyżej prezentacji pisze o problemie pomiarowym, że odbiornikach SDR IP3 jest praktycznie nie mierzalny, a wg tego parametru były wcześniej robione rankingi.
W związku z tym najlepiej porównywać kilka parametrów, ale głównie wskazuje się obecnie na DR3 przy SDR-ach.
Definicyjnie zakres dynamiki mierzy się z poziomu sygnałów testowych, gdy sygnały intermodulacyjne osiągają poziom szumów podłogi. Można zdefiniować sobie każdy inny dowolny sposób robienia pomiaru - przy sygnale inermodulacyjnym S5 dynamika w pomiarze wyjdzie oczywiście lepiej.
Dlaczego dwa sygnały odległe o 2 kHz a nie o 20kHz? Bo przy pomiarze 2kHz dwa silne sygnały z boku częstotliwości odbieranej produkują w odbiorniku sygnały niepożądane w pasmie przepuszczania filtru SSB/CW. One najbardziej degradują czułość odbiornika.
Ostateczna ocena - to chyba jednak wrażenia odbioru samego użytkownika.
W przypadku Wolfa akurat nie ma rozbieżności pomiędzy odczuciami a pomiarami. Wynik powyżej 100dB jest potwierdzony odczuciami (moimi). Można sobie oczywiście definiować swoje definicje pomiarów. Myślę, że różnica w pomiarach przy odstępie 2kHz powstaje, gdy w TRX są kwarcowe roofing filtry. W Wolfie nie ma takiego luksusu i podejrzewam, że pomiar wyszedł by porównywalny dla 2kHz.
Zmierzyłem też parametr RMDR według opisu we wspomnianej wcześniej procedurze ARRLu i wyszedł > 113dB (szumy nie wzrosły o 3dB przed osiągnięciem OVR DAC). Co też jest przyzwoitym wynikiem.

pozdrawiam
Witek.


RE: Trx Wolf - SP9LVZ - 05-07-2023 11:44

OK, według pomiarów wychodzi że parametry odbiornika są dobre... niezależnie czy mamy roofing filtr czy nie, intermodulacja dwóch silnych blisko odległych sygnałów obok częstotliwości odbieranej da zakłócenie na częstotliwości odbieranej ((2f1- f2) oraz (2f2-f1)).


RE: Trx Wolf - SP4EBI - 12-07-2023 10:39

Witam budowniczych wilka.
Załączam plik PDF opisujący budowę płytki RF - 100 W
Może komuś się przyda...

73
Wojtek
Dołączam jeszcze gerbery płyty ver.5.6.

73
Wojtek


RE: Trx Wolf - SP1EZC - 15-07-2023 21:13

Witam,
Mam pytanie czy Wolf ma wyjscie kodu BCD i czy tx działa na 70 MHz - 4m.
Pozdrowienia dla Wolfowiczów


RE: Trx Wolf - SP3JDZ - 16-07-2023 19:21

(15-07-2023 21:13)SP1EZC napisał(a):  Witam,
Mam pytanie czy Wolf ma wyjscie kodu BCD i czy tx działa na 70 MHz - 4m.
Pozdrowienia dla Wolfowiczów

Witam,
Wolf ma wyjście External z kodami, które można sobie ustawiać. Jest pasmo 4m. Nadajnik sprawdziłem, moc jest i na pierwszy rzut oka sygnał jest całkiem przyzwoity (lepszy niż na 6m).

pozdrawiam
Witek.


RE: Trx Wolf - SP1EZC - 16-07-2023 21:08

Witek,
Serdecznie Ci dziękuję za odpowiedź i info odnośnie mojego zapytania.
Pozdrowienia


RE: Trx Wolf - SP5CGI - 17-07-2023 19:38

Czy ktoś wie jak można skalibrować TCXO w wersjach 7.6 i wyższych.
W poprzednich wersjach w "kalibracji" można było skorygować częstotliwość, a teraz znalazłem tylko możliwość przełączania różnych częstotliwości.
Mam przesunięcie częstotliwości
3700 - 50hz
29000 - ok. 350Hz
51000 - ok 650 Hz
145000 - ok 1500 Hz

Jeśli to ma znaczenie to Wi-fi ma połączenie z internetem.

73 Maciek