HomeMade
Manualne skrzynki antenowe - Wersja do druku

+- HomeMade (http://sp-hm.pl)
+-- Dział: Technika Antenowa (/forum-47.html)
+--- Dział: Skrzynki antenowe i przełączniki (/forum-50.html)
+--- Wątek: Manualne skrzynki antenowe (/thread-416.html)

Strony: 1 2 3 4


RE: Manualne skrzynki antenowe - SP5CTD - 20-08-2013 8:19

Skrzynka MFJ-901B ma małe gabaryty i należy uznać jej przeznaczenie jako turystyczne. Widać to po kondensatorach, które przy mocy sterującej 10 W i dużym niedopasowaniu potrafią przebijać. Jak każde urządzenie jest zlepkiem kompromisów, coś kosztem czegoś.
W latach 50-tych i 60-tych ubiegłego wieku sukcesem było zdobycie lutu LC40 (40% Sn i 60% Pb) o dość niskiej temperaturze topnienia. Takim spoiwem też lutowano odczepy do cewki pifiltra w stopniach mocy z lampą GU29, GU50 lub G807. Ciekawostką jest, że przy pełnej mocy wyjściowej nie większej od 100 W i dużym niedopasowaniu po chwili ulegały odlutowaniu odczepy prowadzone na zewnątrz cewki. Pięknie też wyglądała czerwona anoda.
Każdy może uznawać swoje kompromisy za słuszne, a więc jak mówi Jurek Owsiak: róbta co chceta.


RE: Manualne skrzynki antenowe - SQ9JXT - 20-08-2013 12:27

(12-12-2010 20:07)SQ4AVS napisał(a):  ....ciekawy jestem zdania innych Kolegów.

Odnośnie srebrzenia to moje zdanie jest takie: Do częstotliwość 30 a nawet 50 MHz a więc KF można sobie spokojnie darować srebrzenie elementów w.cz. gdyż ma to pomijalny wpływ na dobroć elementów. Dlatego skrzynka na zakres KF może być spokojnie wykonana w całości z elementów miedzianych bez istotnego wpływu na jej sprawność.


RE: Manualne skrzynki antenowe - ArturVSS - 20-08-2013 13:27

nawet na 2m i 70cm srebrzenie daje tyle co umarłemu kadzidło.


RE: Manualne skrzynki antenowe - SP8TBG - 26-08-2018 21:18

Mam mini deltę. Planuję zakup (MFJ 941,945 lub 948) lub zrobienie skrzynki antenowej. Jeżeli skrzynkę kupię to będzie ona podpięta do trx, jednak gdy zrobię prostą skrzynkę (1 potencjometr z nawiniętym drutem plus 1 kondensator) to podłącze ją bezpośrednio do anteny. Wiadomo że w/w przypadkach skrzynka będzie stroić układ fider antena lub samą antenę. Czy ktoś używając tej samej skrzynki antenowej przeprowadził i porównał pomiary skuteczności obydwu podłączeń ? W obydwu trx będzie widział dobry SWR i nadawał pełną mocą ale jak te różne podłączenia wpłyną wymiernie na skuteczność całego układu?


RE: Manualne skrzynki antenowe - SP6RLW - 28-05-2019 23:23

Witam.
Mam pytanie co najlepiej zastosować do skrzynki antenowej. Mam wariometr kulowy i mam też możliwość nawinąć cewkę na rurze z tworzywa POM. POM jest parametrami bardzo zbliżone do teflonu. Rura ma średnicę zewnętrzną , nie pamiętam ile, ale około 75mm a tokarz może mi naciąć na niej gwint o dowolnym skoku i w miejscu bruzd gwintu nawinąć cewkę z 11 odczepami. Mam odpowiedni przełącznik 11-to pozycyjny. Czy przełącznik może mieć izolację tekstolitową?
Stanisław


RE: Manualne skrzynki antenowe - SP5CII - 30-10-2021 16:14

http://sp-hm.pl/thread-416.html tu był poruszany ,moja post 10
73!


RE: Manualne skrzynki antenowe - SP8GPQ - 04-08-2022 13:24

Panowie jak sobie radzicie z oznaczeniem zakresu przestrajania kondensatorów na panelu czołowym ? O ile z dedykowaną anteną , na przykład G5RV potrafiłem to zrobić , to dla innej anteny wszystko się zmienia.


RE: Manualne skrzynki antenowe - SP9FYS - 05-08-2022 15:25

(04-08-2022 13:24)SP8GPQ napisał(a):  Panowie jak sobie radzicie z oznaczeniem zakresu przestrajania kondensatorów na panelu czołowym ? O ile z dedykowaną anteną , na przykład G5RV potrafiłem to zrobić , to dla innej anteny wszystko się zmienia.

A jak do tej pory sobie radziłeś, oznaczałeś markerem czy czymś innym?
Jak markerem, zmień kolor markera Big Grin


RE: Manualne skrzynki antenowe - SP8GPQ - 05-08-2022 16:42

Markerem , ale po zmianie anteny na to samo pasmo ustawienia się zmieniają. Może trzeba oznaczyć ustawienia obciążając ATU rezystorami , na przykład 10,30,50,70,100om?


RE: Manualne skrzynki antenowe - SP9FYS - 05-08-2022 22:52

Obciążanie rezystorami to zły pomysł, bo anteny mają impedancję o charakterze zespolonym i punkty dopasowania nie będą wskutek tego zbieżne nawet gdy moduły impedancji anten będą takie same!
Użyj dwóch markerów, o różnych czytelnych kolorach (jeżeli masz ciemny korpus w skrzynce, dobre są biały i żółty) i zaznacz punkty dopasowania dla używanych anten i po kłopocie. Dla poszcególnych pasm położenia kondensatorów są na tyle różne, że łatwo zapamiętasz co do czego pasuje.

R.