HomeMade
Dziwne anteny - Wersja do druku

+- HomeMade (http://sp-hm.pl)
+-- Dział: Technika Antenowa (/forum-47.html)
+--- Dział: Anteny (/forum-49.html)
+--- Wątek: Dziwne anteny (/thread-4153.html)

Strony: 1 2


Dziwne anteny - SP6FRE - 19-09-2021 13:44

Witam!

Mam nadzieję rozpocząć moim postem opisy nietypowych, czasem dziwnych albo wręcz genialnych rozwiązań antenowych dlatego zachęcam do publikowania Waszych doświadczeń z antenami w nietypowych warunkach lub wykonaniach.

W wątku "Robię sobie ATU" podałem kilka informacji z badania mojej nowej anteny współpracującej z ATU i transceiverem TS140S z mocą około 10W i tam również odsyłam po kilka dodatkowych informacji technicznych .

Od niedawna mam nowe mieszkanie na parterze, w bloku ale za to z ogródkiem o rozmiarach ok. 7.3/5.1m. Niestety, nie mam szansy na powieszenie żadnej klasycznej anteny na pasma KF więc pomyślałem, że trzeba wykorzystać to co mam ale szczerze mówiąc nie liczyłem na jakiś sukces.

[attachment=17394] [attachment=17395]

Na rysunkach podałem szkic anteny, którą mógłbym nazwać "ułomny long wire" dlatego, że ma przypadkowe wymiary (tyle ile wyszło z rozwinięcia przewodu), ma nietypowy kształt (zygzak), wisi w większości na wysokości ok. 1m a w dodatku jest zanurzona całkowicie w ogrodzeniu z metalowej siatki z jednej strony oraz przy murze budynku z drugiej strony.
Antena zrobiona jest z przewodu LYg0.5mm2 i zawieszona w kilku punktach do siatki ogrodzeniowej (nie wyżej niż 100cm) oraz drewnianej kratownicy gdzie osiąga wysokość ok. 2.7m.

[attachment=17396] [attachment=17397] [attachment=17398]

[attachment=17399] [attachment=17400] [attachment=17401]

Na zdjęciach pokazałem antenę od jej początku do końca w miejscach gdzie jest mocowana za pomocą klasycznych izolatorów ceramicznych (czerwone okręgi na zdjęciach).

W kilku miejscach antena ociera się o ogrodową roślinność. Wejście anteny do budynku pokazałem na ostatnim zdjęciu okręgiem na tle wyjątkowo wybujałych aksamitek. Wejście znajduje się na wysokości ok. 30cm ponad gruntem a sama antena ma jeszcze ok. 2m wewnątrz mieszkania gdzie stoi ATU i nadajnik (tuż przy prawym oknie na ostatnim zdjęciu).

Pomiary anteny pokazałem w wątku ATU ale jestem po kilku pierwszych łącznościach na pasmach 10, 14 i 18MHz i muszę powiedzieć, że z mocą ok. 10W udawało mi się dowołać do korespondentów bez jakiejś specjalnej męki. Oczywiście nie liczę, że będę robił super dx-y ale wydawało mi się, że o pracy na pasmach w nowym mieszkaniu mogę zapomnieć a tu taka miła niespodzianka :-)

Wszystkie łączności zrobiłem na cw z raportami nie gorszymi niż 579 i na razie mam zaliczone kraje z Europy i bliskiej Azji.
Niestety, nie udaje mi się dopasować anteny na 7MHz co mniej najbardziej martwi ale być może zmodyfikuję długość anteny i poprawię stan dla tego pasma. Zadziwiająco dobrze antena stroi się na 3.5MHz ale na razie nie robiłem na tym paśmie łączności ze względu na bardzo duży poziom zakłóceń (podobnie jak na 1.8).

L.J.


RE: Dziwne anteny - SP7VMZ - 20-09-2021 10:15

Zastanawiam się na ile biegnąca w siatce linka sprzęga się z nią zmieniając wymiary anteny. Czy gdyby panele ogrodzenia były odizolowane od słupków mogłyby być ramieniem anteny?


RE: Dziwne anteny - SP6FRE - 20-09-2021 18:29

Witam!

To co piszesz mi również chodzi po głowie bo siatki są w zasadzie odizolowane od słupków plastykowymi uchwytami. Niemniej, przypuszczam, że pojemność siatki do ziemi jest na pewno większa niż pojemność przewodu względem siatki. Niektóre z siatek wręcz dotykają ziemi a nawet są w niej lekko zanurzone więc ich radiacja jest wątpliwa.
W każdym razie jest to dość złożony układ elektromagnetyczny ale o dziwo nad podziw skuteczny z punktu widzenia łączności na niektórych pasmach.

L.J.


RE: Dziwne anteny - SP7VMZ - 22-09-2021 19:30

Linka antenowa jest praktycznie na całej długości sprzężona z panelem. Czy można przyjąć, że panel dla w.cz jest płaszczyzną?


RE: Dziwne anteny - SP6LUN - 22-09-2021 19:45

Dwa elementy płotu (pola) podłączone jako dipol (pojemnościowo bo nie chciałem drapać farby) dają rezonans przy 13,2MHz SWR 1,3.
Chciałem nawet wysłać sygnał WSPR na 20m, ale padł akumulatorek przy analizatorze.


RE: Dziwne anteny - SP7VMZ - 22-09-2021 20:17

A to wredny analizatorek... Smile
Podłącz łobuza do prądu i powiedz co wyzna.


RE: Dziwne anteny - SP6LUN - 22-09-2021 21:56

Sądząc po bardzo szerokim paśmie (do 15MHz SWR jest mniejsze od 3), jest to raczej urządzenie do grzania powietrza, a nie antena nadawcza.
Próby zrobię (teraz jest za ciemno).


RE: Dziwne anteny - SP7VMZ - 23-09-2021 7:01

Jak się nie ma co się lubi, to się lubi co się ma. Skoro Koledze 10W do przeprowadzenia łączności wystarcza, warto się zainteresować sprawą.
Na Allegro znalazłem ofertę prętów z włókna szklanego
https://allegro.pl/oferta/palik-tyczka-z-wlokna-szklanego-150cm-8mm-10szt-9289041282
Gdyby przymocować je trytytkami do ogrodzenia i podnieść o 1m antenę?


RE: Dziwne anteny - SP6FRE - 23-09-2021 15:31

Witam!

Dziekuję za pomysł z podniesieniem anteny. Gdybym z obecną anteną miał kompletną klapę to zapewne bym się niezwłocznie na to zdecydował ale wobec pewnych jednak "sukcesów" w łącznościach na razie tak zostawię i sprawdze jak antena zachowuje się w różnych warunkach.
W takim stanie jak jest obecnie nikomu nie rzuca się w oczy co, być może, jest jedną z jej największych zalet :-(
Na pasma 7-18MHz mam antenę magnetyczną, którą również zamierzam wystawić na zewnątrz a dokładniej chcę ją powiesić na drewnianej kratownicy widzianej na jednym zdjęć.
Tylko z 3.5 będę się musiał chyba pożegnać ale jak dotąd mam na tym pasmie tak silne zakłócenia, że praktycznie słyszę jedynie najsilniejsze stacje i to z trudem :-(

L.J.


RE: Dziwne anteny - SP9CNN - 02-04-2024 16:17

Mieszam w Skawinie w pobliżu elektrowni i licznych linii wysokiego napięcia, zatem nie dziwi tutaj wysoki poziom zakłóceń , właściwie uniemożliwiających pracę na falach krótkich . Poziom zakłóceń , przy zastosowaniu anten typu LW czy dipol pół falowy praktycznie uniemożliwiały pracę na pasmach krótkofalowych, gdyż poziom zakłóceń zazwyczaj przekraczał S9. Prostym rozwiązaniem okazała się antena delta pozioma , zasilana , dostępną w handlu , linią symetryczną , a dopasowana skrzynką antenową , konstrukcji kolegi PA0FRI , znaną jako S-Match. Taka konfiguracja znanej anteny umożliwia teraz odbiór stacji QRP i DXów.