HomeMade
SI5351 - kształt sygnału wyjściowego - Wersja do druku

+- HomeMade (http://sp-hm.pl)
+-- Dział: Urządzenia nadawczo odbiorcze KF (/forum-62.html)
+--- Dział: Syntezy częstotliwości i moduły DSP (/forum-74.html)
+--- Wątek: SI5351 - kształt sygnału wyjściowego (/thread-4072.html)



SI5351 - kształt sygnału wyjściowego - SQ9ATK - 06-04-2021 7:17

Dzień dobry. Mam pytanie do bardziej doświadczonych kolegów. Wczoraj wpadł mi w ręce moduł z SI5350 no i od razu postanowiłem go uruchomić.
Napisałem prościutki programik, podłączam signał pod oscyloskop, a na wyjściach coś co tylko przypomina sinusiodę. A im niżej tym większy kwadrat (czyli harmoniczne). No i moje pytanie brzmi czy przejmować się tym? Chciałem trochę poeksperymentować odbiorem KF na AD831. Dotychczas korzystałem tylko DDS-ów i tam na wyjściu jest sinusoida, no a tutaj taka niespodzianka.

No a druga sprawa - Czy są jakieś różnice pomiędzy tym, z których wyjść korzystam przy generowaniu sygnału? Mam taki pomysł żeby na tym module zrobić zarówno BFO jak i VFO.


RE: SI5351 - kształt sygnału wyjściowego - SQ8MVY - 06-04-2021 8:42

Na wyjściu z SI5350 jest prostokąt. To, że oscyloskop pokazuje zniekształoną sinusoidę, oznacza tylko tyle, że ma zbyt małe pasmo do odwzorowania badanego przebiegu. Przyjmuje się, że do poprawnego odwzorowania sygnału prostokątnego oscyloskop wraz z osprzętem powinien mieć pasmo co najmniej 10x ( 5x to takie minimum z minimum) większe od częstotliwości obserwowanego prostokąta.


RE: SI5351 - kształt sygnału wyjściowego - SQ9ATK - 06-04-2021 9:15

Okej, rozumiem. No a co teraz z wpuszczeniem prostokąta na wejście mieszacza? Czy w kontekście tego co wcześniej napisałem nie potrzeba tam jakiegoś filtra dolnoprzepustowego po drodze?


RE: SI5351 - kształt sygnału wyjściowego - SP6FRE - 06-04-2021 11:48

Witam!

Si5351 w wersji z trzema wyjściami jest wykorzystany w urządzeniu uBitx do odbioru z podwójną przemianą gdzie pierwsza pośrednia to 45MHz a druga 11.059MHz. Dwie częstotliwości są stałe a trzecia to przestrajanie w paśmie.
Ale o ile częstotliwość BFO (i formowania sygnału SSB - 11.059MHz) jest stała to druga "stała" heterodyna służy do łatwej zmiany wstęgi przez jej ustawienie poniżej lub powyżej częstotliwości pierwszej pośredniej.
Ponieważ również częstotliwość BFO można programowo dobierać to dość łatwo jest prawidłowo ustawić nośną względem pasma filtra kwarcowego.
Reasumując, ten generator jest wprost idealny do odbioru z podwójną przemianą - przynajmniej w teorii ;-)

A co do kształtu sygnału heterodyny to zależy do czego chcesz użyć generatora. W niektórych rozwiązaniach prostokąt jest zaletą (np. odbiornik DC) a jeśli będziesz używał mocno scalonego modułu przemiany i odbioru to może faktycznie warto sprawdzić czy użycie dodatkowego filtra dolnoprzepustowego lub pasmowego nie poprawi sytuacji przy odbiorze.

L.J.


RE: SI5351 - kształt sygnału wyjściowego - SQ4AVS - 06-04-2021 12:04

Dodatkowo AD831 ma ogranicznik czyli sam robi prostokąt nawet jak podasz mu sinus. Ważne jest podanie odpowiedniego poziomu napięcia na ten mieszacz -nie za wysokiego, wszystko masz w karcie katalogowej.


RE: SI5351 - kształt sygnału wyjściowego - SQ9ATK - 06-04-2021 12:08

Aha, rozumiem że prostokąt na wejściu mieszacza zupełnie nie przeszkadza. Dziękuję kolegom za odpowiedź.
Temat zamykam :-)


RE: SI5351 - kształt sygnału wyjściowego - SQ9GAC - 06-04-2021 16:58

Na temat AD831 popytaj się Pawła SP2FP czy taka synteza będzie dobra
zresztą zobacz ta synteza to jeden śmietnik częstotliwości bez żadnych filtrów

wyjście 1 SI5351 -częstotliwość generowana to 10,7Mhz

İmage
İmage
İmage

wyjście 0 SI5351-częstotliwość generowana to 24,7Mhz
İmage
İmage
İmage