HomeMade
Filtr BPF, gotowy moduł, kit, adaptacja? - Wersja do druku

+- HomeMade (http://sp-hm.pl)
+-- Dział: Urządzenia nadawczo odbiorcze KF (/forum-62.html)
+--- Dział: Dyskusja ogólna (/forum-63.html)
+--- Wątek: Filtr BPF, gotowy moduł, kit, adaptacja? (/thread-3967.html)

Strony: 1 2 3 4 5 6 7 8


RE: Filtr BPF, gotowy moduł, kit, adaptacja? - SP9LVZ - 11-11-2020 20:57

Warto wspomnieć, że w trx mamy jeszcze do dyspozycji LPF (filtr dolnoprzepustowy nadajnika) i można go zostawić włączony podczas odbioru. LPF zrobiony z dobrej jakości elementów w pasmie przenoszenia może mieć tłumienie poniżej 1 dB, co praktycznie nie wpływa na pogorszenie odbioru (warto obniżyć tłumienie BPF). Nałożenie się obu charakterystyk spowoduje bardzo dobre wypadkowe tłumienie w stronę wyższych częstotliwości, zwłaszcza jeśli BPF ma nie zadowalającą charakterystykę w górę. Warto to przetestować pomiarowo i w praktyce...
Poniżej przykładowe tłumie LPF na 3,5 MHz i jego dalsza charakterystyka...


RE: Filtr BPF, gotowy moduł, kit, adaptacja? - SQ5KVS - 12-11-2020 12:06

Tak, ale....
Jeśli homodyna to LPF nam może wyciąć wyższe nieparzyste harmoniczne jak tu pisano. Ale jeśli odbiornik z przemianą i wypada nam lustrzanka albo lustrzanka z harmoniczną w okolicach pasma broadcastingowego np. 40m to biada. Wczesną jesienią takie sytuacje mogą się pojawić, tak miałem słuchając pasma 20m w okolicach zmierzchu. Odbiornik z wysoką pośrednią. LPF z pasma 20m nie pomagał bo nie mógł..


RE: Filtr BPF, gotowy moduł, kit, adaptacja? - SP9LVZ - 12-11-2020 20:43

Rozumiem, ze chcesz zrozumieć co napisałem.... napisałem, że oprócz filtru BPF odbiornika !, warto zostawić jeszcze włączony LPF nadajnika podczas odbioru, ... "nałożenie się obu charakterystyk spowoduje bardzo dobre wypadkowe tłumienie w stronę wyższych częstotliwości".... i tyle co miałem do powiedzenia.
A z nałożenia się tych charakterystyk wyjdzie co będzie lepiej i o ile tłumione (jaki zakres częstotliwości).


RE: Filtr BPF, gotowy moduł, kit, adaptacja? - SP2JQR - 13-11-2020 1:41

W swoich urządzeniach zawsze przepuszczałem sygnał dla odbiornika przez LPF nadajnika. Taka konfiguracja poprawia odstęp od zakłóceń. Dodatkowe tłumienie LPF jest w praktyce do pominięcia (0,3-0,5dB).


RE: Filtr BPF, gotowy moduł, kit, adaptacja? - SQ5DTL - 13-11-2020 4:34

Jeżeli mogę się wtrącić, przeglądałem wiele schematów amatorskich TRXów, sytuacja powtarzała się notorycznie, komutacja między blokiem Rx a Tx wyglądała tak że filtry LPF nie były odcinane a sygnał do odbiornika pierw przechodził przez LPF a później przez BPF.


RE: Filtr BPF, gotowy moduł, kit, adaptacja? - SQ4AVS - 13-11-2020 8:48

Grzegorzu czyli rozsądnie, robię nową wersję filtrów pasmowych jeśli chcesz pcb będziesz miał gratis -tylko za koszty przesyłki pcb, wyślij mi na priva telefon to wszystko uzgodnimy. Tr filtry które masz nie nadają się zbytnio do odbiornika na mc3362.


RE: Filtr BPF, gotowy moduł, kit, adaptacja? - SQ5DTL - 13-11-2020 9:39

Okej, odezwę się po 16, nie ma teraz jak pisać i rozmawiać, wybacz.


RE: Filtr BPF, gotowy moduł, kit, adaptacja? - SQ9GAC - 03-01-2021 12:46

Chciałbym przedstawić moją wersję filtrów bpf na pasma od 160 do 10m zaprojektowaną i zbudowaną przeze mnie
İmage
i charakterystyka przenoszenia filtrów pomiar za pomocą analizatora widma TG ustawione na poziomie 0dBm.
İmage
İmage
İmage
İmage
İmage
İmage
İmage
İmage
İmage


RE: Filtr BPF, gotowy moduł, kit, adaptacja? - SQ9RFC - 03-01-2021 16:11

Wygląda bardzo obiecująco, ale pomiar do 100MHz nie jest dobry, bo wtedy filtry zawsze wyglądają dobrze. 30MHz to max.
Powinien być również drugi pomiar o szerokości wypłaszczenia sygnału - wtedy widać najlepiej.
Do jakiej impedancji następnego modułu są zrobione? Bo wejście to na pewno 50 omów.
Co to za cewki - gdzie można je kupić?
Widzę kondensatory z czarnymi kropkami więc NP0 - czy nie lepiej SMD - są łatwiej dostępne i tańsze?


RE: Filtr BPF, gotowy moduł, kit, adaptacja? - SQ9GAC - 03-01-2021 17:51

owszem lepiej do 30Mhz ale , te filtry również będą za mieszaczem nadajnika używane , więc zależało mi na sprawdzeniu widma w nieco szerszym spectrum