HomeMade
Kamerka inspekcyjna - obiektyw - Wersja do druku

+- HomeMade (http://sp-hm.pl)
+-- Dział: Forum Praktyczno-Techniczne HomeMade (/forum-1.html)
+--- Dział: Warsztat Radioamatora (/forum-40.html)
+--- Wątek: Kamerka inspekcyjna - obiektyw (/thread-3540.html)



Kamerka inspekcyjna - obiektyw - SQ8MVY - 02-02-2019 20:36

Witam wszystkich,

Jako, że o kamerkach inspekcyjnych na forum jest mało informacji, po wstępnych testach prezentuję obiektyw, który warto zakupić.

Kwota, jaką należy wydać za w/w obiektyw to około 13 dol. na znanym chińskim serwisie aukcyjnym. Jest to wersja manualna z zoomem 6 do 22mm, z mocowaniem M12. Pasuje do większości tanich kamerek od Raspberry Pi.

Platformą testową jest Raspberry Pi 3 w połączeniu z jedną z najtańszych kamerek 5MPx. Do testów całość umieszczona na małym statywie złożonym oraz rozłożonym.
[attachment=14676][attachment=14680]

Sam obiektyw jest solidnie wykonany - metalowa obudowa, optyka szklana, brak luzów na pierścieniach regulacyjnych ( zoom oraz ostrość ).
[attachment=14677][attachment=14678]

Obiektyw posiada mocowanie M12 pasujące do większości kamerek od Raspberry Pi
[attachment=14679]

Pierwsze wrażenia oglądając sam obiektyw - bardzo pozytywne. Biorąc pod uwagę cenę - jest rewelacyjnie

Co potrafi sam obiektyw ? Oceńcie sami. Dla mnie obraz jest bardzo dobry.
[attachment=14684][attachment=14682][attachment=14683][attachment=14681]

Ze względu na "ruchliwość" całego statywu, mogłem nie trafić ostrością w punkt. Oświetlenie również było z ręki, jakąś małą latareczką ledową.


RE: Kamerka inspekcyjna - obiektyw - SP6LTP - 02-02-2019 21:37

Podoba mi się to. Wszystkie dostępne u chińczyka tego typu urządzenia maja za małą ogniskową. Pooglądać płytkę na tym można, ale podejść z lutownicą i pęseta to już problem. Profesjonalne medyczne mikroskopy są rewelacyjne do pracy, cena jednak powala.
Proponowane przez Ciebie rozwiązanie powinno być super. Trzeba tylko dopracować uchwyt do kamerki i monitora to pozwoli na montaż drobnych elementów.
Podaj link do aukcji lub nazwę tej kamerki.


RE: Kamerka inspekcyjna - obiektyw - SQ8MVY - 02-02-2019 22:33

Witaj,

Zbyszku, kupowałem na tej aukcji

W planach mam jeszcze przetestować wersję 5-50mm oraz 100mm.
Występują również modele z wbudowanymi silniczkami od kręcenia pierścieniami ostrości i zoomu, ale są znacznie droższe i wymagają dorobienia sterowania - jeżeli będzie się ich używać w kamerkach nie dedykowanych.
Najpierw muszę je zakupić.

Przy tych obiektywach są pewne niuanse w ustawianiu ostrości, bowiem są to obiektywy dedykowane do kamer przemysłowych cctv. W nich występuje inna odległość tylnej soczewki obiektywu od powierzchni matrycy w kamerce.
Jednak jakość obrazka oraz w miarę duża wolna przestrzeń między obiektywem a powierzchnią PCB te niuanse wybacza, hi.

Obudowa będzie zrobiona, ale to po testach różnych konfiguracji obiektyw - kamera - odległość od pcb.

W dzisiejszych czasach, gdzie miniaturyzacja wchodzi do naszego hobby drzwiami i oknami, jest to niezbędne urządzenie.


RE: Kamerka inspekcyjna - obiektyw - SPO3O2OL - 02-02-2019 23:48

Efekt do kosztów całkiem dobry.Do tego lub podobnego obiektywu jakaś mechanika od powiększalnika fotograficznego z regulacją wysokości
pewnie też się nada.


RE: Kamerka inspekcyjna - obiektyw - SQ9RFC - 03-02-2019 10:00

(02-02-2019 22:33)SQ8MVY napisał(a):  ...W dzisiejszych czasach, gdzie miniaturyzacja wchodzi do naszego hobby drzwiami i oknami, jest to niezbędne urządzenie.
...

Chińskie PCB zabiło prasowanki, a automatyczny montaż zabije lutownice.


RE: Kamerka inspekcyjna - obiektyw - SP9BSL - 03-02-2019 10:17

Witajcie,
od siebie dodam że zastosowanie już zwykłego obiektywu od kamerki Raspberry Pi daje zadowalające efekty. Obiektyw który pokazał Paweł pozwala odsunąć się na sensowną odległość od badanego przedmiotu (np. kilkanaście cm) z zachowaniem dużego powiększenia i umożliwia np. usuwanie zwarć w komfortowych warunkach.
Mój przykład z obiektywem od kamerki B i Raspberry Pi zero po wifi, odległość od płytki około 3 cm.
[attachment=14685]