HomeMade
Murzynek jeszcze raz... - Wersja do druku

+- HomeMade (http://sp-hm.pl)
+-- Dział: Urządzenia UKF (/forum-59.html)
+--- Dział: Dyskusja ogólna (/forum-61.html)
+--- Wątek: Murzynek jeszcze raz... (/thread-3339.html)



Murzynek jeszcze raz... - SP3SUZ - 16-04-2018 20:40

Koledzy serwisanci! Ma ktoś dostęp do dokumentacji murzynka na 450 MHz. Były takie sztuki dla górnictwa. Chciałbym skopiować cewki aby przejść z pasma 300 MHz na 430 MHz. Jeśli można poproszę o skan dokumentacji bo mi sie nie chce otwartych drzwi wyważać. Owszem można by zastosować skracane cewki i zamiast tego co jest na 300 MHz wstawić inne tylko że eksperymenty zajmą mi więcej czasu jak to warte.A może robił to ktoś i zechciałby sie podzielić? Bo o ile cewki jeszcze jakoś przerobie to co do filtra antenowego nie mam żadnego pomysłu, ile czego powinno być. Jakie kondensatory? Jakie cewki? W końcu to filtr a sterowane toto z UV3R ( bo tak ma być docelowo) szacunkowo powinno ok 15/18 Wat wyemitować. Więc jak źle zrobię ten filtr może być nie ciekawie. Podpowiedzcie o ile ktoś to robił. Ja chciałbym zrobić docelowo wypatroszyć dwa murzynki i zrobić dwa wzmacniacze mocy (na wspólnym zasilaczu) do UV3R w jednej obudowie zasilacz plus układ sterowania ( VOX) a w drugiej sama końcówka ( 430), dlatego pytam. A że murzynki na 430 są raczej rzadkie , zostaje przestrojenie z 300 MHz. Dlatego zaczynam ten temat. poproszę parę słów.


RE: Murzynek jeszcze raz... - SP8LNG - 17-04-2018 14:49

Witaj
Człowieku, zejdź na ziemię, jak można skopiować obwody z dokumentacji.
Owszem, pojemności tak, ale symbole cewek ze specyfikacji Ci nic nie powiedzą.
Ciekaw jestem czy widziałeś jak wyglądają obwody wejściowe w tych rdtlf. i czy je już
kiedyś rozbierałeś. Oczywiście jest to wykonalne, ale to nie taka prosta sprawa.
Takie Murzynki były często używane w Radio-Taxi w różnych wersjach po zejściu z pasma 300 Mhz
i często goszczą na giełdach.


RE: Murzynek jeszcze raz... - SP3SUZ - 17-04-2018 19:53

@SP8NLG Nie tak nerwowo. Zapytać już nie można?? Pytam bo właśnie stąpam po ziemi i myślałem że ktoś to przestroił i podzieli się danymi z cewek lub chociaż zamieści zdjęcie. Swego czasu pracowałem "na serwisie " jednak jedyna dokumentacja jaka mi się zachowała to od FM 306. Murzynki rozbierałem a i owszem i te z wysokiego pasma też.Po prostu głowa nie śmietnik i masa rzeczy uleciała wraz z odejściem murzynków do lamusa. Dobra! Poradzę sobie. Pozdrawiam!


RE: Murzynek jeszcze raz... - SP8LNG - 17-04-2018 22:17

Witaj
No problem, przeczytałem jak piszesz, a z tego wynikało,że w instr. serwisowej są dane cewek.
Dysponuję serwisówką seri 3003 wersja 330 i 450 Mhz.
Jeżeli Ci coś się z niej przyda to mogę Ci na priw. podesłać fotki.
Zabawa z helicalami jest spora, kiedyś się tym bawiłem.


RE: Murzynek jeszcze raz... - SP3SUZ - 18-04-2018 11:18

@SP8NLG wrzuć TU te skany! Bo poza mną myślę będzie więcej takich co zechcą po mnie lub samodzielnie to wykonać. UV 3R ma fantastyczny odbiornik bo mój jeszcze "gwizda" na końcówce ZPFM 4 grubo poniżej 1 uV czułości. Numer polega na tym ze moje radio jest "wykręcone" przez Chińczyków na ponad 3 Waty i oprócz tego że muszę zastosować małą moc do sterowania tych końcówek ( około 1,5 Wata) to jeszcze wydaje mi sie że do tych kompletnych końcówek i TO będzie za dużo o połowę przynajmniej. Więc trzeba zastosować tłumik na wejściu każdej końcówki i to ok 15 dB 1 Inaczej półtora Wata z "badzionga" rozniesie to wszystko w diabły ao ile nawet nie rozniesie to polecą takie śmieci że obawiam się o rychła wizytę UKE w moim QTH. Ze wzmacniacza napięciowego w oryginale wychodzi maksymalnie 0,5 Wata czyli tyle co z FM 315. jeśli ktoś chce to można od razu majac układ VOX takie radio podłączyć i uzyskać jakieś 10 /12 Wat na wyjściu. Tylko ze to w porównaniu z UV3R to jest muzeum techniki a Bao niestety... wymaga tłumika i dopracowania obwodów na wejściu. Ale da się zrobić. Teraz co do cewek. Dane cewek są w odpowiedni sposób "szyfrowane" na dokumentacji i jak przyjrzysz się cewce a potem odczytasz co pisze na dokumentacji to będziesz wszystko wiedział nawet dane drutu.- hi.

Teraz jeśli mogę prosić to chciałbym schemat końcówki 330 MHz i schemat 450 MHz ( różnią się nieznacznie ale jednak!) plus dane czyli skany tabelek dla danej wersji. Bo o ile wersja 450 na f zapracuje to zejście na 432 MHz ( tam według SP6LB stroi sie wszystkie filtry) już wymaga poprawek w długości każdej cewki. Tutaj w obwodach tranzystorów będą tylko "odwrotne litery U" odpowiedniej długości i wykonane z odpowiedniej srebrzanki a że ja lubie wyciągnąć obwody najbardziej optymalnie to muszę sobie popatrzeć na dokumenty by wiedzieć co i jak. Dochodzi jeszcze ten przełącznik diodowy w antenie. Coś mi mówi że bez przekaźników od Zewa dodatkowych sie nie obędzie.Ale to jak to sie mówi Pan Pikuś. dochodzi dorobienie VOXa na w.cz. ale tu po tłumiku wystarczy mała pojemność , potencjometr i transoptor na końcu którego zamontuje tranzystor wykonawczy a w kolektorze cewki przekaźników... no i powinno ruszyć. Na razie tyle. Jak możesz to wrzuć skany dokumentacji. Pozdrawiam! Smile


RE: Murzynek jeszcze raz... - SP8LNG - 18-04-2018 19:32

Witaj.
Nie ma problemu, zrobię dobre fotki, bo scanera nie używam od paru lat,
gdzieś tam jeszcze leży.ale nie wiem nawet w jakim jest stanie.
Podaj mi swój mail na priw. bo tego jest dużo, tam Ci podeślę.
Strony mają ponad metr długości i będzie parę fotek z jednej.


RE: Murzynek jeszcze raz... - SQ6ADE - 18-04-2018 21:40

Raz odwijałem te helikale w takim czarnuchu Smile z 300MHz.
To jakieś tortury. No ale mój murzynek miał pll i wtedy sprzęt był mega drogi jak na moje dochody. Dziś bym zapłacił aby popatrzeć jak ktoś to dobrze zrobi i to zadziała. Smile


RE: Murzynek jeszcze raz... - SP3SUZ - 19-04-2018 10:12

Ja póki co nie odwijam helicali. Na razie potrzebuję PA z 80 cm przestawić na 70 cm. Wiem jedno, taka cewka od 3041 ( duży Radmor) zawierająca 5 zwojów zdjęta z rdzenia i zaopatrzona równolegle w trymer 5/15 pF wchodzi śmiało na 144 MHz. Robiłem takie eksperymenty i dawało radę. A murzynki? Po rozbiórce urządzeń do innego opracowania pozostało dwie końcówki mocy. Wiara kombinuje od podstaw zamiast TO zastosować np. do Bao UV3R. Przecież tu trzeba raptem zasilacz i VOX ! No i trochę podłubać. W rezultacie można mieć wzmacniacz na dwa pasma za grosze.