HomeMade
Układ VOX - Wersja do druku

+- HomeMade (http://sp-hm.pl)
+-- Dział: Urządzenia nadawczo odbiorcze KF (/forum-62.html)
+--- Dział: Wzmacniacze mocy (/forum-73.html)
+--- Wątek: Układ VOX (/thread-3325.html)



Układ VOX - SP0X - 25-03-2018 22:03

Panowie wytłumaczcie mi jedno bo nie ogarniam.
Jak jest realizowane automatyczne włączanie zewnętrznego wzmacniacza podczas nadawania ale w SSB.
O ile w FM sprawa jest prosta bo po naciśnięciu PTT idzie pełna moc w kabel i wystarcza prosty układ VOX żeby załączyć PA to w przypadku SSB po naciśnięciu PTT teoretycznie w kablu jest cisza jak nic nie mówimy.
A może trzeba po prostu dodatkowy przewód sprzęgający PTT z PA ?


RE: Układ VOX - SQ8MHI - 26-03-2018 7:28

Albo wyprowadzasz linię PTT do PA, albo robisz VOX w.cz. z podtrzymaniem - załącza się kiedy wychodzi sygnał z TX, odłącza po np. 0.5s po zaniku sygnału. Ma to swoje wady - PA może np. wyłączać się w czasie chwilowych przerw w modulacji. A w poważnych zastosowaniach to w ogóle stosuje się sekwencery do utrzymania odpowiedniej kolejności odłączania i załączania torów TX i RX.


RE: Układ VOX - SP0X - 04-04-2018 12:11

Zrobienie prostego sekwencera w moim przypadku nie będzie problemem bo wszystkie przekaźniki mam sterowane z procka tylko zaskakuje mnie ten VOX w SSB.
Wydaje mi się właśnie że trzeba będzie cały czas gadać żeby wzmacniacz podtrzymywać w stanie włączonym, zero czasu na zadumę ! Smile


RE: Układ VOX - SP4LVC - 04-04-2018 18:29

Robisz stałą czasową 10 sekund i masz czas na zadumę. Tak na poważnie to układy VOX-a stosuje się najczęściej w pracy podczas zawodów, gdzie jedna ręka kręci gałką, a druga wpisuje łączności - kiedyś na papier, a teraz coraz częściej w komputerze. W zawodach jak wiemy na zadumę nie ma czasu.


RE: Układ VOX - SQ1GYQ - 06-04-2018 22:54

To po co Vox można zrobić włącznik nożny i będziesz trzymał ile chcesz i możesz dumać , myśleć itp czasu będzie dużo Smile