HomeMade
Przełącznik antenowy 5:1 - Wersja do druku

+- HomeMade (http://sp-hm.pl)
+-- Dział: Technika Antenowa (/forum-47.html)
+--- Dział: Skrzynki antenowe i przełączniki (/forum-50.html)
+--- Wątek: Przełącznik antenowy 5:1 (/thread-3054.html)



Przełącznik antenowy 5:1 - SP9MTV - 27-05-2017 20:33

Jakiś czas temu postanowiłem zmniejszyć ilości fiderów które wchodzą do mojego radioshacka.
Idea. Na "polu antenowym" posadowić małą hermetyczną skrzynkę do której będą doprowadzone wszystkie fidery anten KF-owych. Dwie anteny 2m/70cm pozostaną po staremu na osobnych fiderach. W ziemi zakopałem rury oraz bednarkę do uziemień. Do rur powciągałem fidery.
Od skrzynki z przełącznikiem 5:1 do radioshacka wciągnięte jest około 20mb kabla Aircom plus (tłumienie 0,3dB/20m przy 28MHz). W skrzynce oprócz przełącznika 5:1 znajduje się także listwa z odgromnikami gazowymi na 5 anten.
Przełącznik przekaźnikowy nie wybrane anteny zwiera do ziemi. Można oczywiście wybrać też pozycję zero, czyli wszystkie anteny odłączone i uziemione.
Sterowanie zdalne z radioschacku to zwykły przełącznik obrotowy 6 pozycyjny 0-1-2-3-4-5, w niewielkiej obudowie. Połączenie z przełącznikiem skrętką w tej samej rurze w ziemi co fider główny. Koniec skrętki w skrzynce także zabezpieczony odgromnikami gazowymi.

Pora na zdjęcia z poszczególnych faz wykonania przełącznika.

Płytka po naniesieniu ścieżek metodą termotransferu.
[attachment=12923]

Płytka po wytrawieniu.
[attachment=12924]

Przymiarka kołków oraz gniazd. Kołki wlutowane z drugiej strony. Niektóre z obu stron.
[attachment=12925]

Strona z przekaźnikami. Tu na zdjęciu tego nie widać, ale strona z przekaźnikami jest pokryta niemal w całości miedzią. Z tym że miejsca nad ścieżkami po drugiej stronie wygrawerowałem z zapasem około 1mm. Następnie wlutowałem kołki, zabezpieczyłem tą stronę lakierem i dopiero wtedy wlutowałem przekaźniki na stałe. Nie usuwając miedzi po drugiej stronie wychodziły duże straty sygnału.
[attachment=12927]

Strona gniazd po wlutowaniu.
[attachment=12928]

Użyte przekaźniki to 793-P-1C 12V firmy Song Chuan.
Z uwagi na fakt, że całość chciałem wykonać naprawdę kompaktowo, gniazdo centralne trzeba ściąć z jednej strony.
Przewidziane jest miejsce na wlutowanie pinów do szybkiego montażu odgromnika gazowego 300V CG2-300L lub podobnego.
Docelowo od strony gniazd nałożona zostanie blacha aluminiowa z wyfrezowanymi otworami pod gniazda tak całość jeszcze usztywnić.

Płytka do wyprasowania: [attachment=12929]


Czas na pomiary. Użyte przyrządy:
Pomiar SWR analizatorem MAX4.
Generator ADRET740.
Miernik mocy i modulacji Marconi 2305.
Miernik mocy home made http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1618906.html
Sztuczne obciążenie 50ohm Micronde.

Pomiar gołego sztucznego obciążenia:
SWR na obciążeniu bez przełącznika wynosi w moim egzemplarzu MAXa 1,03 na 3,7MHz oraz 1,06 na 30MHz.

Pomiar SWR z podpiętym przełącznikiem wyniósł 1,03 na 3,7MHz oraz 1,09 na 30MHz.

Tłumienie między nie wybranymi wejściami a wejściem wybranym wynosi 62dB przy 30MHz.

Tłumienie wtrącenia (spadek mocy) 0,1dB przy 30MHz.

Oczywiście im niższe częstotliwości tym lepiej. Na 3,7MHz tłumienie wtrącenia niemierzalne moimi przyrządami.