HomeMade
Ulepszony W3DZZ według OZ1CX ktoś to może zrobił? - Wersja do druku

+- HomeMade (http://sp-hm.pl)
+-- Dział: Technika Antenowa (/forum-47.html)
+--- Dział: Anteny (/forum-49.html)
+--- Wątek: Ulepszony W3DZZ według OZ1CX ktoś to może zrobił? (/thread-3049.html)



Ulepszony W3DZZ według OZ1CX ktoś to może zrobił? - SP5IOU - 21-05-2017 9:17

Wiadomo że antena W3DZZ ma swoje zalety, ale też słabe strony, ze względu na spory kompromis. Objawia się to zwłaszcza na p[asmach innych niż 80 i 40m.

OZ1CX opublikował niewiele bardziej skomplikowaną wersję, która według niego chodzi bez skrzynki na 5 pasmach.
Tak to wygląda:
İmage
Pełny opis tutaj:
W3DZZ by OZ1CX

Ciekawe i dość proste są te modyfikacje.


RE: Ulepszony W3DZZ według OZ1CX ktoś to może zrobił? - SP1NV - 21-05-2017 18:17

To nie jest odkrycie "ameryki" od zawsze jest wiadomo że antena pracuje dobrze przy zasilaniu kablem 75 om a konstruktor zasilał ja drabinką 100 om. Wszelkie modyfikacje tylko pogarszają sama antenę. Wystarczy spróbować wykonać balun 50-100 om i anten zaczyna dobrze pracować (własnie cos takiego wykonałem) na 5 pasmach tak jak chciał konstruktor.


RE: Ulepszony W3DZZ według OZ1CX ktoś to może zrobił? - SP5IOU - 22-05-2017 14:07

Dzięki za opinię i wskazówkę na zastowanie baluna 1:2. Napewno warto spróbować.

Natomiast pozostaje też moje pytanie jak w tytule:
Czy ktoś u nas to zrobił taką wersję według OZ1CX?
Interesują mnie doświadczenia praktyczne z tak zmodyfikowaną anteną jak podaje OZ1CX.


RE: Ulepszony W3DZZ według OZ1CX ktoś to może zrobił? - SP5RF - 24-08-2017 14:41

(21-05-2017 18:17)SP1NV napisał(a):  To nie jest odkrycie "ameryki" od zawsze jest wiadomo że antena pracuje dobrze przy zasilaniu kablem 75 om a konstruktor zasilał ja drabinką 100 om. Wszelkie modyfikacje tylko pogarszają sama antenę. Wystarczy spróbować wykonać balun 50-100 om i anten zaczyna dobrze pracować (własnie cos takiego wykonałem) na 5 pasmach tak jak chciał konstruktor.

Super! Dzięki za podpowiedź.
Już się zniechęciłem, a teraz spróbuję raz jeszcze z balunem 50/100. Może coś z tego będzie.

TNX!
Frycz.