HomeMade
Filtr kwarcowy drabinkowy - segregacja kwarców - Wersja do druku

+- HomeMade (http://sp-hm.pl)
+-- Dział: Forum Praktyczno-Techniczne HomeMade (/forum-1.html)
+--- Dział: Warsztat Radioamatora (/forum-40.html)
+--- Wątek: Filtr kwarcowy drabinkowy - segregacja kwarców (/thread-3023.html)

Strony: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11


RE: Filtr kwarcowy drabinkowy - segregacja kwarców - SP6FRE - 13-05-2019 9:23

Witam!

Nareszcie widać coś sensownego. Możesz usunąć tłumik na wejściu pierwszego NE612 bo widać, że sygnał jest diużo poniżej linii 0dB. Jeśli możesz podnieśc moc NWT to możesz to zrobić do momentu aż wykres zbliży się od dołu do linii 0dB. Po usunięciu tłumika/podniesieniu_mocy charakterystyka filtra powinna pojawić sie w lepszej rozdzielczości.

L.J.


RE: Filtr kwarcowy drabinkowy - segregacja kwarców - SP6RLW - 13-05-2019 17:19

W załączniku filtr po usunięciu tłumika, podłączony bezpośrednio poprzez kondensatory. Myślę że jest wszystko w porządku. Poziom sygnału z NWT 0dB. Czy tak może być? Oczywiście za zaleceniem kolegów poszerzę szerokość filtra do 2,5kHz. na nowo będę musiał zrobić dopasowanie do filtra bo zmieni się impedancja.


RE: Filtr kwarcowy drabinkowy - segregacja kwarców - SP6FRE - 13-05-2019 21:50

Witam!

W tej chwili widać jak filtr rzeczywiście zachowuje się w Twoim układzie. Prawdę mówiąc spodziewałem się, że oba układy będą dawać nieco większe wzmocnienie. Czy próbowałeś rozrównoważyć oba mieszacze? Spróbuj na przykład uziemić, na czas pomiarów filtra, przez pojemność 1-10nF, drugie wejście każdego z układów 612.
Zachęcam Cię również do sprawdzenia jak wygląda charakterystyka z obwodem rezonansowym z odczepem, który usunąłeś wcześniej. Przypuszczam, że wzmocnienie wzrośnie i jeśli nie pogorszy charakterystyki filtra to proponuję go zachować.

L.J.


RE: Filtr kwarcowy drabinkowy - segregacja kwarców - SP6RLW - 14-05-2019 16:47

Rozregulowywałem PR-kami i efekt regulacji amplitudy był jesli był tłumik. Po zdjęciu tłumika amplituda wzrosła znacznie i regulacje PR-kami nie działały. Mała pomyłka, w Bartku nie ma układów NE612, tam są TBA120S. Oczywiście spróbuję z powrotem zamontować układ jaki był oryginalnie, Wasze uwagi są bardzo cenne.


RE: Filtr kwarcowy drabinkowy - segregacja kwarców - SP6RLW - 18-05-2019 1:47

Witam.
Z obwodem oryginalnym nie było lepiej. Postanowiłem spróbować jak jest w Bartku II i tak zrobiłem. Tam dopasowanie jest na tranzystorze i wychodzi to najlepiej. W załączniku charakterystyka. Na tranzystorze tłumienie w paśmie przenoszenia filtra zmniejszyło się o 3dB. Teraz w wolnej chwili zostało mi jeszcze poszerzenie pasma filtra kwarcowego. Dziękuję za rady i wskazówki.
Stanisław


RE: Filtr kwarcowy drabinkowy - segregacja kwarców - SP6FRE - 19-05-2019 18:47

Witam!

Jak pisałem wcześniej, zastanawiam się dlaczego tłumienie na pośredniej jest tak duże? Masz wprawdzie jakąś charakterystykę ale trudno z niej sprawdzić dokładnie jak filtr zachowuje się w paśmie. Czy w układzie z obwodem rezonansowym udało Ci się uzyskać rezonans tego obwodu na częstotliwości pośredniej? Kręcąc rdzeniem tego obwodu powinieneś uzyskać wyraźny wzrost wzmocnienia dla jakiegoś pośredniego położenia rdzenia. Jeśli największy sygnał występował w krańcowych położeniach lub dokładnie w środku, to zapewne nie uzyskałeś rezonansu obwodu..
Jak masz jeszcze cierpliwość to sprawdź jeszcze jak wygląda charakterystyka z włączoną heterodyną. W ten sposób przetestujesz też cały mieszacz. Ustaw odbiornik na częstotliwość np. 3.7MHz a przemiatanie NWT ustaw w zakresie np. 3.697 - 3.703. Wyjście NWT dołącz oczywiście do końcówki 7 US1 (oczywiście po odłączeniu innych sygnałów) a do wejścia NWT dołącz sygnał z końcówki 8 US2. Być może trzeba będzie tym razem zastosować tłumik na wyjściu NWT lub zmniejszyć jego moc o 20dB.
Moim zdaniem nie musisz poszerzać pasma przenoszenia filtra. Proponuję uruchomić nadajnik i zapytać co sądzą korespondenci a dopiero wtedy się martwic jak się okaże, że jest coś nie tak.

L.J.


RE: Filtr kwarcowy drabinkowy - segregacja kwarców - SP6RLW - 24-05-2019 23:40

Witam.
Dopasowanie z tranzystorem do filtra kwarcowego musiałem usunąć, to co wnosiło to dopasowanie o 3dB większy poziom to były to szumy. Czułość dużo się zmniejszyła i były duże szumy. Wstawiłem znowu dopasowanie to co miałem, czyli filtr PI. W załączniku dopasowanie z heterodyną przy poziomie sygnału z NWT -20dB. Podałem sygnał -20dB bo przy tym poziomie sygnału poziom sygnału przenoszenia filtra kwarcowego był największy. Zwiększając poziom na -10dB i na 0dB poziom sygnału przenoszonego przez filtr kwarcowy spadał. Również spadał poziom sygnału przenoszonego przez filtr kwarcowy gdy zmniejszałem poziom sygnału z NWT. Przy podanym poziomie sygnału z NWT -50dB, pozim sygnału przenoszonego przez filtr kwarcowy wynosił -55dB, czyli niewielki pagórek. Wcześniejsze charakterystyki przenoszenia filtra kwarcowego były inne bo nie zauważyłem że PR-ek zrównoważający 1Mom (był 5k) przy US1 (TBA120S) który jest włączony w szereg z rezystorami 680k pomiędzy 7n. i 9n. Wydaje mi się że dopasowanie jest dobre i prawidłowe przenoszenie charakterystyki filtra kwarcowego, pozostaje jedynie ewentualnie poszerzenie pasma przenoszenia filtra kwarcowego, no i zwiększenie mocy bo przy koło 4W nikt mnie nie usłyszy. Proszę kolegów o wypowiedz.[attachment=15122][attachment=15123]


RE: Filtr kwarcowy drabinkowy - segregacja kwarców - SQ5KVS - 25-05-2019 19:04

Przy czterech watach i dipolu możesz (przed 23-cią) porozmawiać z całą Polską. Po 23-ciej czyli w nocy, z resztą Europy (no, może nie tą najdalszą ale jednak).
Przy większym poziomie z NWT spadało Ci wzmocnienie bo Twoje układy prawdopodobnie się przesterowywały


RE: Filtr kwarcowy drabinkowy - segregacja kwarców - SQ5KVS - 06-02-2020 14:09

Czy ktoś ma doświadczenia w robieniu filtrów kwarcowych na częstotliwościach > 25 MHz? Nie oweronowe. W sklepach można kupić odpowiednie kwarce (niektórzy producenci dają informacje w kartach katalogowych czy owerton czy nie). Przemierzyłem kilka kwarców z szuflady, 27 i 32 MHz były tak naprawde owertonowymi, 26MHz nie, ale miał jakieś brzydkie pasożytnicze piki i niewiele niżej (~ 10dB) niżgłówmy pik.


RE: Filtr kwarcowy drabinkowy - segregacja kwarców - SQ5KVS - 13-02-2020 12:38

Znalazłem "w szufladach" woreczek z TME z kwarcami na 27MHz https://www.tme.eu/pl/details/hc49us-ff3f27.0000/rezonatory-kwarcowe-tht/ilsi/hc49us-ff3f18-27-0000/ które są na częstotliwości podstawowej. Zaprządłem to do NVT7 z "przystawką" obniżającą impedancję 9-cio krotnie (8 zwojów trifilarnie na FT37-43) trochę podobnie jak tu https://sq2gxopl.files.wordpress.com/2010/05/3db_circuit_trafo.png.

Wyszło tak:
[attachment=15952]

A w detalu tak:
[attachment=15953]

Odczytane z NVT parametry:
max :-5.58dB 26.991772MHz
B3dB : 1.260 kHz
Q: 21422.07

Co przy tłumieniu w tym miejscu samego układu bez kwarcu = -3.6dB daje jakieś 2dB strat.
Wyliczone Dishalem parametry: Lm = 1.77mH, Cm = 19.64fF ,Rloss ~ 2.5 Ohma
Niestety - policzone parametry filtru kwarcowego o szerokości np. 2.5kHz dają wynikową impedancję fitru < 20 Omów. Co przy filtrze już 4-kwarcowym daje 6dB tłumienia :/