HomeMade
Filtr kwarcowy drabinkowy - segregacja kwarców - Wersja do druku

+- HomeMade (http://sp-hm.pl)
+-- Dział: Forum Praktyczno-Techniczne HomeMade (/forum-1.html)
+--- Dział: Warsztat Radioamatora (/forum-40.html)
+--- Wątek: Filtr kwarcowy drabinkowy - segregacja kwarców (/thread-3023.html)

Strony: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11


RE: Filtr kwarcowy drabinkowy - segregacja kwarców - SP4SKP - 12-12-2017 2:05

W załączeniu skany artykułu z czasopisma niemieckiego Funkamateur w którym opisano symetryzację zboczy filtrów drabinkowych. Niestety język niemiecki jest dla mnie całkowicie obcy. Może znajdzie się ktoś kto będzie mógł się w tym "połapać".
Tadeusz
[attachment=13496][attachment=13497][attachment=13498][attachment=13499][attachment=13500]


RE: Filtr kwarcowy drabinkowy - segregacja kwarców - SQ7GVU - 13-12-2017 11:39

Witam

Nie mogę dodać plików RTF. Dlatego proszę skorzystać z linku:

https://drive.google.com/drive/folders/1nnuFoqRUzIIQ5ruxrnIiPePeKR-yCJWs?usp=sharing

Przekonwertowałem obrazki na pliki Wordpada RTF. Nazwy odpowiadają nazwom poszczególnych obrazków. Teraz każdy może skopiować interesujący go fragment do Google translate i przetłumaczyć sobie. Zaznaczam, że z reguły tłumaczenie na angielski jest lepsze niż na polski, jeśli ktoś angielski zna to polecam.

Kiedyś interesowałem się tematem i nie znałem nikogo, kto zna niemiecki. Nie mogłem odczytać tekstu z obrazów. Tym sposobem można ominąć ten problem.

Marcin


RE: Filtr kwarcowy drabinkowy - segregacja kwarców - SPO3O2OL - 13-12-2017 13:30

(04-05-2017 11:13)SP2JQR napisał(a):  Czy ktoś z Was robił filtry kwarcowe z eliptyzacją?

Szukałem eliptyzacja w google i nie natrafiłem na połączenie z filtrami kwarcowymi.Czy to dotyczy symetryzacji filtra drabinowego o czym wspomniałeś w i innym temacie na forum?


RE: Filtr kwarcowy drabinkowy - segregacja kwarców - SP4SKP - 13-12-2017 16:26

Ponieważ zdaję sobie sprawę z tego, że jakość wcześniej załączonych skanów w post:#21 była bardzo niska, poszperałem w internecie i załączam powtórnie artykuł z FA w pełnym pdf-ie.
Tadeusz[attachment=13506]


RE: Filtr kwarcowy drabinkowy - segregacja kwarców - SP6LUN - 14-12-2017 12:48

Niesymetryczność charakterystyki drabinkowych filtrów kwarcowych wynika z pojemności pomiędzy końcówkami kwarcu.(Dokładniej pojemność pomiędzy okładkami kwarcu Cr oraz dwie pojemności okładki kwarcu - obudowa 1/2Co+1/2Co. Pojemność widziana pomiędzy elektrodami to Cr+1/4Co, pojemność pomiędzy zwartymi elektrodami a obudową to Co.)
Pojemność ta tworzy niepożądany w filtrze rezonans równoległy.
Dokładając równolegle do kwarcu indukcyjność powodujemy odsunięcie tego rezonansu. Im dokładniej skompensujemy reaktancję pojemnościową tym dalej odsunie się rezonans równoległy. Praktycznie, dobranie indukcyjności z dokładnością 10% powoduje 10-krotne zwiększenie odległości rezonansu równoległego.
Na rysunku przedstawiona jest impedancja kwarcu 10MHz (idealnego bez pojemności równoległej, rzeczywistego i skompensowanego w różnym stopniu)
[attachment=13508]
Warto zauważyć, że przekompensowanie kwarcu (indukcyjność kompensująca mniejsza od optymalnej), powoduje pojawienie się rezonansu z drugiej strony.

Projekt skompensowanego filtru kwarcowego musiałby składać się z następujących kroków:
- pomiar częstotliwości rezonansu szeregowego, opcjonalnie dobroci i częstotliwości rezonansu równoległego oraz selekcja kwarców.
- pomiar lub obliczenie pozostałych parametrów kwarcu, przyjęcie średnich wartości do obliczeń.
- zaprojektowanie filtru przy założeniu zerowej pojemności równoległej.
- modyfikacja schematu, czyli kompensacja pojemności równoległych.
- sprawdzenie zmodyfikowanego schematu na symulatorze.


RE: Filtr kwarcowy drabinkowy - segregacja kwarców - SQ7GVU - 14-12-2017 16:09

Witam Andrzeju,

Ładnie to wyjaśniłeś. Metoda jednak wydaje się pracochłonna, pewnie do opanowania, ale ja osobiście mam ostatnio mało czasu na eksperymenty.
Pytam z ciekawości, bo kiedyś interesowałem się tematem - czy można podejść do tego od praktycznej strony, tzn mając już przyzwoity filtr drabinkowy, którego parametry składowe (np kwarców) są nieznane, można byłoby podłączyć równolegle do zewnętrznych kwarców wariometr i tak ustalić indukcyjność aby uzyskać optymalne krzywe (stromość zboczy) filtrów a później zamienić je na stałe indukcyjności?
Moje pytanie zmierza do tego, jak krytyczne są wartości tych indukcyjności, żeby uzyskać optymalne rezultaty, czyli symetryczne zbocza w filtrze kwarcowym drabinkowym. Czy pojemności i indukcyjności montażowe wariometru w praktycznym filtrze mogą być na tyle istotne, że metoda nie zadziała?

Marcin


RE: Filtr kwarcowy drabinkowy - segregacja kwarców - SP6LUN - 14-12-2017 19:27

Przyzwoity filtr raczej popsujemy kompensacją. Był on projektowany z uwzględnieniem pojemności równoległych kwarców.
Wartość indukcyjności do kompensacji pojemności równoległej kwarcu
Lr=Ls*Cs/Cr
Przykład dla kwarcu 10MHz (parametry domyślne z programu Filter Design)
Ls=20,054mH, Cs=0,01263pF, Cr+1/4Co=2,8pF
Co należałoby zmierzyć, przyjmijmy Co=2*1pF (wg katalogów od 2*0,5 do 2*2pF)
Cr=2,8pF-0,5pF=2,3pF
Ls=20,054mH*0,01263pF/2,3pF=110uH
Wybieramy dławiki smd 100uH.
Pytanie otwarte: Jak dobroć dołączonego dławika wpływa na filtr?

Poniżej porównanie filtrów (przybliżone):
[attachment=13509]

Czy ktoś jest chętny na mały eksperyment na 4 kwarce i ma pomierzone parametry?


RE: Filtr kwarcowy drabinkowy - segregacja kwarców - SP2JQR - 15-12-2017 13:22

W starszych radiach stosowano filtry półmostkowe z rezonatorem ceramicznym 465kHz.
Układ półmostkowy jest niczym innym tylko układem kompensującym pojemność rezonatora. Stosując trafo lub obwód rezonansowy odwracający fazę i kondensator o pojemności równej pojemności rezonatora uzyskujemy kompensację. W starych radiach tylko na jednym rezonatorze, czasem na dwóch całkiem nieźle to się spisywało jak na taką prościznę. Schematy starych odbiorników z pewnością znajdziecie w sieci.
Można spróbować coś podobnego zrobić na kwarcach. Wynalazek MCoya też przecież na tym bazuje, tyle, że trudno zdobywać kwarce o ściśle rozstawionych częstotliwościach.
Z półmostkową kompensacją warto jednak poeksperymentować.

Zasada kompensacji polega dokładnie na tym, że odwracamy przy pomocy dodatkowego trafa fazę prądu wejściowego i przez identyczną pojemność jak ma kwarc puszczamy prąd do wyjścia. Oba prądy na wyjściu sumują się w przeciwnej fazie - czyli odejmują. W ten sposób uzyskujemy kompensację. W celu uzyskania dużej dokładności znoszenia się prądów pojemnościowych warto zastosować w obwodzie kompensacji kondensaror i trymer dostrojczy.

Ten rodzaj kompensacji sprawdza się dobrze szczególnie w filtrach overtonowych na wysokich częstotliwościach gdzie pojemność kwarcu odgrywa bardzo istotną rolę. Trymerem możemy wtedy uzyskać prawie idealną kompensację.
[attachment=13510]
W powyższym przykładzie na pierwszy rzut oka nie widać kompensacji, ale jest ona uzyskana poprzez odwrócenie kierunku nawinięcia obwodu rezonansowego. To były czasy kiedy rezonatory były na wagę złota, a obwody nawet najbardziej rozbudowane tanie jak barszcz.
[attachment=13511]
A tu bardzo typowy, książkowy układ kompensacji rezonatora ceramicznego.


RE: Filtr kwarcowy drabinkowy - segregacja kwarców - SP6RLW - 07-01-2019 23:06

Witam.
Postanowiłem podpiąć się pod temat.
Wykonałem filtr drabinkowy, charakterystyka wg załącznika .Kwarce o odstępach częstotliwości maksymalnie 40Hz. Filtr wykonany przy pomocy programu LCFD V-6.2.0.4d.
F1 =6551,481
F2 =6553367
C1 =22,6p
C2 =804p
C3 =350,9p
Cs =4,4p
Kondensatory do filtra dobierałem miernikiem RLC ELC131D. Kondensatory jakie wyszły wg programu to:
C1 i C9 =8,5p
C2 i C8 =49,5p
C3 i C7 =95,6p
C4 i C6 =34,3p
C5 =27,3p
Czy filtr ma prawidłową charakterystykę?
Czy znaczniki 1 i 2 mogą to być jako dolna i górna wstęga a 3 jako nośna?
Ewentualnie jak z charakterystyki dokonać odczytu dolnej i górnej wstęgi. Odległość pomiędzy znacznikami 1 i 2 to 3kHz. Proszę ewentualnie o uwagi.
Pozdrawiam Stanisław S.[attachment=14605]

Tak bez dopasowania. Wg programu impedancja wynosi 977om, czyli wejcie i wyjście muszę podłączyć do NWT poprzez rezystory 977om (dobrać rezystancje szeregu 1k), czy tak?


RE: Filtr kwarcowy drabinkowy - segregacja kwarców - SP6LUN - 07-01-2019 23:32

Jaka jest projektowana impedancja filtru?
Charakterystyka wygląda jakbyśmy filtr 500 omowy mierzyli
przy pomocy NWT (Z=50 omów) bez dopasowania