HomeMade
Synteza Oleg 9 - Wersja do druku

+- HomeMade (http://sp-hm.pl)
+-- Dział: Urządzenia nadawczo odbiorcze KF (/forum-62.html)
+--- Dział: Syntezy częstotliwości i moduły DSP (/forum-74.html)
+--- Wątek: Synteza Oleg 9 (/thread-268.html)

Strony: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27


RE: Synteza Oleg 9 - SP3RAF - 13-11-2012 14:24

Na płytce syntezy jest zamontowana dioda VD1 (1N5817, katoda na PIN 1 złącza XP4), więc +12 V raczej nie podamy na procesor.

Robert SP3RAF


RE: Synteza Oleg 9 - SP9FKP - 13-11-2012 15:41

Fakt ! Najpierw spojrzeć na schemat a potem pisać ...


RE: Synteza Oleg 9 - SQ9RFC - 13-11-2012 23:57

(13-11-2012 8:45)SP9FKP napisał(a):  ...
2. Syntetyzowanie sinusa nie jest przypadkiem. Jeśli przestudiujesz zasadę działania DDS-a, zrozumiesz o co chodzi.
...
Przestudiowałem, wydaje mi się, że zrozumiałem, ale nadal nie rozumiem dlaczego od razu w pamięć DDSa nie wpakować parametrów prostokąta.
Ale... to temat na nowy wątek w dziale ABC i gdyby go tam admin przeniósł byłoby fajnie, a jeśli ktoś by rozwinął temat byłbym wdzięczny.


RE: Synteza Oleg 9 - SP2JQR - 17-11-2012 19:29

Czasem bywa tak, że niedokładny sinus poddaje się porządnej filtracji a dopiero potem podaje się na komparator i dzielnik. Mamy wtedy idealny czysty prostokąt. Jakby się ktoś uparł to może zastosować filtry pasmowe na każde pasmo zamiast jednego dolnoprzepustowego, a potem dopiero podać sygnał na komparator. To bardzo komplikuje układ i z tego powodu jest rzadko stosowany.


RE: Synteza Oleg 9 - SQ9RFC - 17-11-2012 23:45

Do mieszacza Tayloe wcale nie jest potrzeby piękny prostokąt. Kombinowałem na różne sposoby z tym prostokątem, puszczałem różne śmietniki i nic nie pogarszało działania mieszacza. Jest zbocze - przełącza, a co jest do następnego zbocza to nie ma najmniejszego znaczenia. Więc po co ? Do analogowego mieszacza to owszem ale do cyfrowego ! Są jakieś źródła oprogramowania aby sobie pogrzebać? To nie było pisane w asemblerze :-(


RE: Synteza Oleg 9 - SP2JQR - 18-11-2012 20:18

Mieszacz pracuje, ale czy odsłuchiwałeś co odbiera odbiornik puszczając sygnał z generatora na różnych obcych częstotliwościach poza odbieranym pasmem, szczególnie na 28MHz?
Warto też zobaczyć co nadaje nadajnik na analizatorze widma (pomijam obowiązkowo występujące harmoniczne).
Może ktoś załączy takie obrazki.
Oleg 9 nie udostępnia żadnych materiałów źródłowych, kiedyś na forum wyraźnie o tym napisał, łącznie z uzasadnieniem.


RE: Synteza Oleg 9 - SP9FKP - 19-11-2012 8:37

(17-11-2012 23:45)SQ9RFC napisał(a):  Jest zbocze - przełącza, a co jest do następnego zbocza to nie ma najmniejszego znaczenia. Więc po co ?

To mocne uproszczenie. Dzieje się i to dużo, pamiętaj, że w trakcie przełączania każdy układ cyfrowy jest analogowym a fluktuacje fazy (jitter) mają tu decydujące znaczenie. Może będziesz mógł kiedyś zobaczyć jak wygląda fluktuacja fazy na najstarszym bicie sumatora DDS-a, to bardzo pouczające doświadczenie. Nawet w stanie ustalonym (tuż po przełączeniu) zachodzą jeszcze procesy wskutek niedopasowania, opóźnień w deszyfracji itp.


RE: Synteza Oleg 9 - SP4LVC - 30-12-2012 20:17

Witam kolegów. W trakcie pakowania do pudła Piligrima wyszedł mały ,,kwiatek". Wszystko jest ok - radio sobie chodzi, słucham z przyjemnością. Chcę zmienić pasmo i konsternacja....Nie działa klawiatura. Do radia nikt się nie dotykał. W ciągu 3 dni zauważyłem ten objaw kilkukrotnie i nie ukrywam, że trochę to irytuje. Pomaga zdjęcie i włożenie na miejsce wtyku goldpin z taśmą od klawiatury wchodzącego w płytkę syntezy. Luty w porządku, a ja nie wiem za bardzo czego się czepnąć. Jakaś elektrostatyka, czy inny diabeł? Pomóżcie - może ktoś miał podobne objawy. Oczywiście synteza Oleg9.


RE: Synteza Oleg 9 - SQ9RFC - 31-12-2012 2:44

Takiego problemu nie miałem, ale z opisu problemu ... może być coś po stronie wyświetlacza. On ma z klawiaturą wspólne linie danych. Obciążenie, długie kabelki, jakieś pojemności ... R7-10 takie jak w dokumentacji?


RE: Synteza Oleg 9 - SP5AQT - 31-12-2012 12:47

Witam
Powodem takiego zachowania się klawiatury mogą być zaśniedziałe styki "goldpinów" miałem podobne objawy z enkoderem i wyświetlaczem. Goldpiny dostępne u nas pochodzą z CHRL transport jest drogą morską i mamy czasami takie "kwiatki". Kontenery nie są hermetyczne. Na metalu powstaje nalot niewidzialny gołym okiem.
Pozdrawiam Roman SP5AQT.