HomeMade
Synteza Oleg 9 - Wersja do druku

+- HomeMade (http://sp-hm.pl)
+-- Dział: Urządzenia nadawczo odbiorcze KF (/forum-62.html)
+--- Dział: Syntezy częstotliwości i moduły DSP (/forum-74.html)
+--- Wątek: Synteza Oleg 9 (/thread-268.html)

Strony: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27


Synteza Oleg 9 - SQ5NPW - 05-03-2009 8:33

Dokumentacja modułu syntezy Oleg9 poniżej.


Moduł syntezy wg Oleg 9 - wątek na forum.cqham.ru


RE: Synteza Oleg 9 - SP5FCS - 17-03-2009 16:42

[attachment=560]Fabryczna płytka syntezy: 2-u stronne z metalizacją + 2-ie solder-maski, opis górny.

Płytka syntezy została narysowana od początku w KiCad, nie jest to wykonanie z pdf-a.

Ta wersja została zintegrowana z dużym wyświetlaczem (LCD 2x16-big) pod względem wymiarów, otworów mocujących i złącza wyświetlacza. Po zmontowaniu płytki syntezy można ją złożyć z wyświetlaczem na zasadzie "kanapki" (bez taśmy połączeniowej) i mocować na tych samych słupkach co wyświetlacz. Oryginalna płytka jest troszkę mniejsza, w tej wersji jest za to wygodniejszy montaż.
Opis i szczegóły na mojej stronie


RE: Synteza Oleg 9 - SP5IWI - 20-03-2009 22:54

Ja też zaryzykuję, do syntezy mam dla wszystkich z naszej Grupy w prezencie generatory 80 mhz więc już ich nie szukajcie.natomiast wzmacniacz nadajnika może uda się podebrać z istniejących publikacji


RE: Synteza Oleg 9 - SP5FCS - 19-04-2009 22:37

Skoro Janek SP5IWI zainicjował wiosennego "Mikołaja" to i ja coś dorzucę. Mam w prezencie dla Kolegów z Grupy komparatory do syntezy.

Dopiero po świętach znalazłem więcej czasu i dokończyłem uruchamianie syntezy. Niestety miałem problem z wsadem do procka, mój był jakiś "lewy". Dzięki pomocy Romana SP5AQT w zaprogramowaniu procka temat został opanowany i synteza na mojej płytce już pracuje. Aktualnie walczę z enkoderem optycznym, więcej informacji na mojej stronie: PILIGRIM->Synteza

Na zdjęciach moja synteza uruchomiona na pierwszej wersji płytki. Musiałem wykonać kilka kosmetycznych poprawek. Cieszę się, że wyświetlacz który zastosowałem jest OK!


RE: Synteza Oleg 9 - SQ5STZ - 25-05-2009 11:20

Koledzy,

Mamy już płytki syntezy. Zatem warto pomyśleć o jej uruchomieniu. W najbliższym czasie zamierzam udać się do firmy HFO i zakupić elementy SMD (rezystory, kondensatory, dławiki, etc) potrzebne do uruchomienia. Główne chipy czyli oprócz AD9951 i procesor PIC16F877A będziemy szukac na Allegro.

Kupując razem kupujemy taniej. Czy ktoś jest chętny do zakupów?

Zapraszam na priva, żeby nie zaśmiecać forum.

Robert SP5-37-239


Aktualna lista 'kolejkowa':
Łukasz sq9nox x1, Jurek sq5npw x2, Pawe? sq5sts x2, Robert sp5-37-239 x2, Jacek sp5oxj x1,

Z ostatniej chwili.
Byłem 12 czerwca w HFO i 'pocałowałem klamkę'. Spróbuję we wtorek 16 czerwca.

Z ostatniej chwili II.
Wysyłam emilem zamówienie i czekam na odpowiedź.


RE: Synteza Oleg 9 - SP5OXJ - 27-05-2009 22:45

Taaaa..... prace czas zacząć! Pytanie do praktyków - jak prawidłowo wlutować scalak syntezera. Chodzi mi głównie o masę od spodu.

Pozdrawiam
              Jacek SP5OXJ.


RE: Synteza Oleg 9 - SQ5STZ - 28-05-2009 11:31

Koledzy, czekam na chętnych do wspólnego zakupu elementów SMD do płytki syntezy.

W tzw. międzyczasie znalazłem w sieci firmę handlującą fabrycznymi enkoderami http://www.enkodery.wobit.pl/. Dwukanałowy enkoder dający 100 impulsów na obrót, standard TTL, kosztują około 150 zł. Może znajdzie się paru chętnych na wspólny zakup ?

Pozdrawiam
Robert SP5-37-239


RE: Synteza Oleg 9 - SP5FCS - 28-05-2009 11:54

Jacek, masa pod syntezą + termopad powinny wystarczyć do poprawnego chłodzenia syntezy. Dla pewności można włożyć w otwór 4-y wąsy w postaci drutu z rezystorów wygiętych w literę L. Po delikatnym zeskrobaniu soldermaski możemy je przylutować do ekranu. Tak to narysowałem ale gdzieś mi to uciekło w projekcie.
Otwór termopadu zalewamy cyną, byle nie za długo to trwało (3...5) sek. Już to robiłem i jest o wiele prościej niż przy termopodzie połączonym z ekranem na stałe. Po przylutowaniu syntezy musimy umyć układ i sprawdzić pod lupą czy nie ma zwarć pomiędzy nogami !!!!
WAŻNE: układ syntezy lutujemy jako ostatni na płytce, musimy mieć wlutowane stabilizatory z rezystorami aby sprawdzić poprawność napięć zasilających. Przy złych napięciach możemy uszkodzić układ syntezy (szkoda by było bo drogi ~50zł). Najlepiej "odpalić" cały moduł a na końcu wlutować syntezę. Owocnego lutowania
__________________________________________________​_____________________________
Robert, ta oferta jest marna. Były na Allegro enkodery stosowane w Icom-ach (256 imp/obr) po 85zł + wysyłka. Stosowanie droższych enkoderów nie ma uzasadnienia ani praktycznego ani ekonomicznego. To są bardzo dobre, mają tylko jedną wadę - cena. Do prób można zastosować enkodery mechaniczne w cenie (4...10)z?, które mają trochę za mało imp/obr (28...48). Jacek pokazywał na ostatnim spotkaniu taki model kupiony w HFO. Robert jak byś był w HFO to pooglądaj sobie ten model, nie jest taki zły! Najlepsze rozwiązanie (cena/możliwości) daje wykonanie enkodera typu "Adam Słodowy - zrób to sam". Tarcze są, reszta z odzysku.


RE: Synteza Oleg 9 - SQ5STZ - 04-06-2009 15:37

Adamie,
Właśnie dostałem informacje, że można ściągnąć enkoder Avago HEDS-5700 512 CPR. Orientacyjna cena to 170 zł za szt. Podobno w sklepie cena detal x2. Czy warto? Jeżeli tak to czy będzie współpracować z syntezą prawidłowo bo w dokumentacji syntezy jest, że 256 CPR maks?

Robert


RE: Synteza Oleg 9 - SP5FCS - 04-06-2009 18:38

Robert, cena jest zaporowa i wydaje mi się, że szkoda kasy. Optymalnym rozwiązaniem jest wykonanie enkodera typu home made. Tarcze można kupić, silniki krokowe z odzysku lub Wolumen, czytnik szczelinowy ze starej drukarki atramentowej. Za 170 zł będziesz miał 1/2 gratów do Piligrima.