HomeMade
Jaka skrzynka antenowa? - Wersja do druku

+- HomeMade (http://sp-hm.pl)
+-- Dział: Technika Antenowa (/forum-47.html)
+--- Dział: Skrzynki antenowe i przełączniki (/forum-50.html)
+--- Wątek: Jaka skrzynka antenowa? (/thread-2377.html)



Jaka skrzynka antenowa? - SO3ALG - 28-06-2015 20:40

Witam,

Z racji iż niedawno dostałem radio na KF(125W LSB/USB All Band), chciałem się zapytać o skrzynkę antenową. Skrzynka miałaby być montowana w pomieszczeniu z radiostacją(nie przy antenie). Chciałem zbudować skrzynkę typu L(z dwoma kondensatorami i jedną cewką).
Długo już szukam kondensatorów zmiennych, które mogłyby przenieść taką moc jaką ma moje radio. Lecz nadzieja na ich znalezienie maleje wprost proporcjonalnie do upływającego czasu Big Grin.
Dlatego chciałem się was zapytać:
1. Czy warto zamiast kombinowania z kondensatorami zmiennymi zacząć budowę skrzynki opartej na przekaźnikach, cewkach i kondensatorach stałych?
2. Jeśli tak, to jaki projekt wykonać?

Jeśli ktoś ma takie kondensatory zmienne na taką moc, to mogę ewentualnie odkupić.
Proszę o pomoc.


RE: Jaka skrzynka antenowa? - SP9RQA - 28-06-2015 21:11

(28-06-2015 20:40)SO3ALG napisał(a):  (...)
Długo już szukam kondensatorów zmiennych, które mogłyby przenieść taką moc jaką ma moje radio. Lecz nadzieja na ich znalezienie maleje wprost proporcjonalnie do upływającego czasu Big Grin.


Nie załamuj mnie. To jakiej mocy masz to radio, że kondensatora nie znajdziesz?
Wpisz sobie na allegro hasło "MAŁY NADAWCZY KONDENSATOR ZMIENNY"


RE: Jaka skrzynka antenowa? - SO3ALG - 28-06-2015 21:15

Z tego co się dość dawno temu dowiedziałem, to ten kondensator dostraja dobrze tylko na górnych pasmach KF 20-30MHz...
Jeśli się mylę, proszę mnie naprostować Smile


RE: Jaka skrzynka antenowa? - SP9RQA - 28-06-2015 21:27

Jeśli zakres pojemności ci nie pasuje, to zawsze możesz dodać stałą pojemność na jakimś przełączniku.
Masz tam zresztą też kondensator "KONDENSATOR POWIETRZNY ZMIENNY 10-325 2x10-255 pF",
a skoro są 3 sekcje to chyba da się to jakoś połączyć ;-)


RE: Jaka skrzynka antenowa? - SO3ALG - 28-06-2015 21:32

W sumie racja, mógłbym tak zrobić(i pewnie tak zrobię).
Ale jeśli chodzi o drugi kondensator, to on:
Cytat:Wytrzymuje do 200V.
Dzięki małym wymiarom świetnie nadają się do VFO i różnych zastosowań w małych transcieverach.
Skoro wytrzymuje do 200V to można go użyć jako drugiego kondensatora?(po pierwszym kondensatorze i cewce)?
Czy dobrze rozumiem, że pierwszy kondensator musi być na jak najwyższe napięcie i tak do 300pF a drugi na jak najwyższą pojemność, ale niższe napięcie?