HomeMade
Odbiornik G3RJV - Wersja do druku

+- HomeMade (http://sp-hm.pl)
+-- Dział: Urządzenia nadawczo odbiorcze KF (/forum-62.html)
+--- Dział: Odbiorniki radiowe (/forum-77.html)
+--- Wątek: Odbiornik G3RJV (/thread-2249.html)

Strony: 1 2 3 4 5 6


RE: Odbiornik G3RJV - SQ8NZD - 13-02-2015 12:54

Przed wlutowaniem tego dadatku z BB112 w roli głównej odlutowałem kondenstator zmienny........... OK. Podłączyłem G5RV i pokręciłem pot. 10obr. i nic.......... Następnie wlutowałem z powrotem kon. 256pf i pokręciłem. Bez trudu znalazłem stacje CW na 7 MHz . Cały czas warikap siedział na miejscu. Pomyślałem, że będę miał przynajmiej RIT-a, a tu guzik ! Confused . Coś trzeba zmienić w schemacie.............


RE: Odbiornik G3RJV - SQ8LUV - 13-02-2015 13:21

Czy z samym kondensatorem zmiennym też łapiesz stacje (z odłączoną diodą pojemnościową)?

edit: sory ciachnąłem posta, żeby nie mieszać


RE: Odbiornik G3RJV - SQ8NZD - 13-02-2015 15:06

(13-02-2015 13:21)SQ8LUV napisał(a):  Czy z samym kondensatorem zmiennym też łapiesz stacje (z odłączoną diodą pojemnościową)?

edit: sory ciachnąłem posta, żeby nie mieszać

Łapie z nią (diodą) i bez niej też, ale z ciągle podłączonym kon. zmiennym. Bez powietrznego kon. ani rusz !


RE: Odbiornik G3RJV - SQ9RFC - 13-02-2015 18:25

Potrafisz zmierzyć wartość napięcia na diodzie pojemnościowej przy dwóch skrajnych położeniach potencjometru ?
Potrafisz z noty aplikacyjnej tej diody odczytać jaką będzie miała pojemność przy tych napięciach?
Potrafisz policzyć pojemność układu kondensatorów połączonych szeregowo i równolegle?
Potrafisz policzyć częstotliwość rezonansową obwodu LC?
Obliczenia zrób dla tolerancji elementów 0%
Podaj tutaj dwie wartości częstotliwości które policzyłeś.

To samo zrób dla tolerancji 20% zakładając najbardziej niekorzystny zbieg okoliczności.
Oczywiście zamieść tutaj wyniki obliczeń dla weryfikacji.

Spytałem moje dzieciaki - kiedy w szkole wprowadzają pierwiastki - w drugiej gimnazjalnej...


RE: Odbiornik G3RJV - SQ8NZD - 14-02-2015 9:08

Jerzy...... Ja jestem początkującym radiotechnikiem. Jeśli chodzi o krótkofalarstwo to średnio zaawansowanym. Nie umiem zrobić tego co o mi napisałeś.

Nic nie zmienia faktu, że odbiornik wg. schematu Piotra SP9FKP nie działa poprawnie z diodą BB112.........


RE: Odbiornik G3RJV - SP6AUO - 14-02-2015 9:23

Jak masz miernik (voltomierz) najlepiej cyfrowy (bo ma dużą rezystancję wejściową) to zmierz napięcie na diodzie w dwóch skrajnych położeniach potencjometru.Jeżeli masz woltomierz analogowy o rezystancji 2000om na volt to dokonaj pomiaru napięcia na rezystorze 470k przed (od strony potencjometru).
Podaj wartości to coś poradzimy.


RE: Odbiornik G3RJV - SQ8NZD - 14-02-2015 10:40

Napięcie na BB112 wynosi ;

- 5.85 i 6.00 V na skrajnych położeniach potencjometru.

- Napięcie na rezystorze 470kom wynosi 0 V !!!


RE: Odbiornik G3RJV - SP9MRN - 14-02-2015 10:58

No to już wiesz, gdzie zacząć szukać problemu. Najpierw zapewnij diodzie odpowiednie napięcie przestrajania.
Przeanalizuj schemat, poznaj zasadę działania i zbuduj w pająku.

Maciek
mrn


RE: Odbiornik G3RJV - SQ8NZD - 14-02-2015 11:48

Mam go w pająku na laminacie.

Prosiłbym tylko o schemat od bardziej doświadczonego radiotechnika/elektronika.


RE: Odbiornik G3RJV - SP6AUO - 14-02-2015 13:17

Jak to jest pająk to łączysz wg schematu z post2 cztery elementy.
Bateria, potencjometr, rezystor 1k , kondensator .
Na kondensatorze czyli suwaku potencjometru przy kręceniu od skraja do skraja musi być napięcie między około 2V a 18V.
Przed połączeniem zlokalizuj omomierzem na zakresie 10k poprawnie pin suwaka.