HomeMade
Łatwy sposób na estetyczne budowanie... - Wersja do druku

+- HomeMade (http://sp-hm.pl)
+-- Dział: Forum Praktyczno-Techniczne HomeMade (/forum-1.html)
+--- Dział: Warsztat Radioamatora (/forum-40.html)
+--- Wątek: Łatwy sposób na estetyczne budowanie... (/thread-2078.html)

Strony: 1 2


Łatwy sposób na estetyczne budowanie... - SP5RF - 13-07-2014 16:36

W związku z tym że konstrukcyjnie tkwię w epoce elementów przewlekanych, a stacja lutownicza to zakup ostatnich kilku tygodni, szukałem takiej metody dzięki której mógłbym konstruować łatwo i przyjemnie a zarazem zostawiać urządzenia po zrobieniu już do użytku. Czyli musi być to łatwe w robieniu, intuicyjne, a zarazem stabilne i w pewnym stopniu estetyczne. Te założenia spełnia kilka sposobów na przykład kółka w laminacie wycinane frezem czy małe pola lutownicze naklejane "kropelką" czy też wycinanie frezem za pomocą dremelka..

Ostatnio dopiero znalazłem dobre rozwiązanie! Frez do ceramiki za 20 PLN. Procedura jest taka: na płytce rysuję części i pola lutownicze tak jak to będzie w naturze. oznaczam je np. czerwonymi kropkami Trzeba pomyśleć jak np. umieścić scalaki bo można 4 pola w rogach, i przylutować go odwrotnie a elementy w powietrzu. Tak można lutować przekaźniki, potencjometry, itp.
Potem montujemy frez w wiertarce kolumnowej a płytkę kładziemy na kawałku skóry, plastiku, gumowej pianki. Na wolnych obrotach dociskamy i mamy pole lutownicze. Plusem jest to że zarówno pole lutownicze jak i płytka MAJĄ PODNIESIONE BRZEGI przez co "rozlanie" cyny jest niemal niemożliwe.
potem czyścimy płytkę CIF-em potem kalafonia w spirytusie, potem lutujemy.

Tę płytkę zrobiłem w celach instruktażowych. Jeśli mamy płytkę dwustronną to mamy genialny ekran lub na odwrocie możemy zrobić drugie urządzenie np. zasilacz.


RE: Łatwy sposób na estetyczne budowanie... - SP9FKP - 13-07-2014 21:22

Jakie są parametry tych "placków" (średnice)?


RE: Łatwy sposób na estetyczne budowanie... - SP9MRN - 14-07-2014 1:03

Frycz.
Frez - producent - sprzedawca.
Jak to mówi mój kolega SP9NJ - "szypko" - bo kupię jutro wracając do domu :-)
To jest lepsze niż płytki SP5CCC (te których używałem przy budowie klona QU)

MAc
mrn


RE: Łatwy sposób na estetyczne budowanie... - SP5RF - 14-07-2014 12:04

kupiłem to w Bricomanie (to taka Castorama dla ludzi mało zamożnych) Ten piewszy ma średnicę 6mm a robi pole 5,7 - 6 mm a pole miedzi ma 4mm. czyli masz pole 4mm otoczone 1 mm obwódką. Ideał. Z tym że musisz mieć wiertarkę na statywie..
Wręku się nie da.
Dziś kupiłem 8mm. do montowania kabli, większych elementów, podstawek lampowych.


RE: Łatwy sposób na estetyczne budowanie... - SQ9RFC - 14-07-2014 12:14

Ja tu widzę problem... nie da się zrobić pola bez kolumnowej wiertarki i porządnego przytrzymania płytki - w przeciwnym wypadku nie da się nawiercić - trzeba wcześniej przewidzieć pola lutownicze - chyba że nawiercać płytkę z częściowo wlutowanymi elementami (wibracja ... odskakujący frez niszczy wszystko co napotka). O wiele praktyczniejsze jest naciąć z cienkiego laminatu nożycami do blachy kwadraciki (prostokąty - przy większej ilości nóżek) i cyjanoakryl. Kwadracik można zawsze odłupać, przesunąć - gdy czegoś się nie przewidzi.


RE: Łatwy sposób na estetyczne budowanie... - SP5RF - 14-07-2014 13:38

Fakt że trzeba przewidzieć to i owo, i druga rzecz że trzeba mieć wiertarkę kolumnową no ale wielu z nas ma. Pola robi się bardzo spokojnie, nakręcę filmik. Nie ma żadnego szarpania, wibracji, nic. Jest chwila szumu (sekunda) i nowe pole.

Ta technologia jest tania i bardzo szybka estetyczna i dobra, choć z pewnymi ograniczeniami. Naklejanie kwadracików jest fajne acz pracochłonne i jest dobrą technologią uzupełniającą podobnie jak frezowanie pól dremelkiem.

W przyszłym tyg zrobię coś fajnego to się pochwalę Smile


RE: Łatwy sposób na estetyczne budowanie... - SP9MRN - 14-07-2014 14:53

Bardzo mi się podoba - nawet jeżeli trzeba wstępnie przemyśleć konstrukcję :-)


RE: Łatwy sposób na estetyczne budowanie... - SP9RQA - 14-07-2014 19:28

Inna wersja takiego montażu:

http://www.pbase.com/daverichards/image/152812051/original.jpg

ale cala strona warta oglądnięcia:
http://aa7ee.wordpress.com/


RE: Łatwy sposób na estetyczne budowanie... - SP9LE - 15-07-2014 15:37

(14-07-2014 19:28)SP9RQA napisał(a):  Inna wersja takiego montażu:
http://www.pbase.com/daverichards/image/152812051/original.jpg

O tym montażu czytałem już na forum (czasochłonne), rozwiązanie kolegi z frezowaniem kółek jest bardzo ciekawe pod kątem składania urządzeń, nie trzeba trawić pcb aby zmontować jakiś układ.


RE: Łatwy sposób na estetyczne budowanie... - SQ5KVS - 15-07-2014 16:31

Kupuje (jeśli akurat nie mam) laminat dwustronny. Ostatnio chyba 0.5mm grubości, daje się spokojnie ciąć nożyczkami.
Tnę piłką do metalu lub nożyczkami, w paski, te paski na kwadraty, powiedzmy,5x5 mm. Albo, jeśli to np. ma być szyna zasilania, w długi pasek.
Kropelką, a jeszcze lepiej lutownicą przyklejam kwadraciku do laminatu będącego podłożem.
Wszystko...