HomeMade
DVSP - Wersja do druku

+- HomeMade (http://sp-hm.pl)
+-- Dział: Urządzenia UKF (/forum-59.html)
+--- Dział: Urządzenia nadawczo odbiorcze (/forum-60.html)
+--- Wątek: DVSP (/thread-2058.html)



DVSP - SQ9MDD - 11-07-2014 19:52

Witam.

Zgodnie z zapowiedzią na spotkaniu w kampinosie, wrzucę w tym wątku
wszystkie pliki projektu pod roboczą nazwą DVSP.

DVSP to bramka radiowa tzw. HotSpot do sieci DSTAR oparta o transceiver i modem GMSK. Obie funkcje realizuje układ ADF7021. Urządzenie może być podłączane do sieci za pomocą portu USB lub bezpośrednio do Raspberry PI poprzez złącze GPIO.

http://www.analog.com/static/imported-files/data_sheets/ADF7021.pdf

Sterowanie oparte jest o Arduino Nano.

Co potrzebujemy by wykonać urządzenie?

Po pierwsze musimy wyprasować płytkę-podstawkę. Płytka ta jest wykonana
w Sprint Layoucie z szerokimi ścieżkami i praktycznie w całości w
montażu przewlekanym. Tak by jej wykonanie nie stanowiło problemu. Wzór
płytki poniżej w załączeniu.

[attachment=8721]

Następnie musimy zaopatrzyć się gotowy moduł radiowy RF7021SE (dostępne
od chińczyków na aliexpress.com za niecałe 21USD. Moduł ten wymaga niewielkiej,
kosmetycznej przeróbki.

Należy wyprowadzić na złącze modułu brakującą nogę ADF7021 i usunąć generator kwarcowy.

Zdjęcia:
[attachment=8723] [attachment=8724]

Więcej zdjęć w maksymalnej rozdzielczości mozna znaleźć pod tym linkiem.


Przylutowanie brakującej nogi nie jest trudne, pod warunkiem odpowiedniego przygotowania. Tak jak pokazano na rysunku, najlepiej użyć nogi rezystora/kondensatora - oczywiście trzeba wybrać najcieńszą. Najpierw przylutować od strony złącza modułu, Pin oznaczony jako NC. Następnie dociąć jak na zdjęciu, tak aby była możliwość wykonania "mostka", dopasować długość i kształt tak aby po dociśnięciu koniec wylądował na wyprowadzeniu ADF-a. Pocynować końcówkę, lutownicę najeży przyłożyć 2-3mm przed
końcem tak aby rozgrzanie końcówki nastąpiło poprzez przepływ ciepła.

Druga modyfikacja modułu radiowego RF7021SE to odlutowanie generatora kwarcowego 16MHz. Ten element nie będzie już potrzebny, więc należy zadbać o PCB modułu a nie o element Odlutować generator poprzez nagrzanie go poprzez obudowę. Zastąpi go generator kwarcowy 14.7456 MHz.

Kolejny element to dwukierunkowy konwerter napięć 5V/3.3V. Można go wykonać samodzielnie lub też zakupić od Pana chińczyka na Aliexpress.com albo allegro.
Szukamy pod hasłem logic level converter. Należy zwrócić uwagę, aby był 4 kanałowy.

Całość łączymy jak na załączonych obrazkach a następnie do Arduino
wgrywamy zamieszczone w załączniku oprogramowanie.
(Uwaga, podaczs programowania Arduino na płytce-podstawce należy zdjąć zworkę.)

Następnie podłączamy urządzenie do komputera i uruchamiamy programy
"D-Star Repeater" oraz "ircDDBGateway".
W obu aplikacjach należy zmienić znak na swój.
W DSTAR Repeater w zakładce MODEM ustawić DVMEGA, Radio, 70cm, zapisać ustawienia.

Tutaj możemy posłużyć się opisem kolegi Artura SP5QWK

https://onedrive.live.com/view.aspx?cid=27C4BE2F2F98F9F9&resid=27C4BE2F2F98F9F9!165&app=WordPdf&authkey=!AOF4RbBQ0-8zbVg

Poniżej dwa fimiki prezentujące urządzenie podczas pracy.








UPDATE 04.07.2014

Jeśli podczas programowania arduino załączonym softem pojawi się komunikat błędu związany z LCD5110. Może to być spowodowane brakiem odpowiedniej biblioteki. Można to łatwo naprawić pobierając bibliotekę adres poniżej:

http://www.henningkarlsen.com/electronics/library.php?id=44

Bibliotekę nalezy rozpakować do katalogu "libraries" w folderze gdzie zainstalowało się arduino.

[attachment=8730]

UPDATE 11.07.2014
Dodałem nową wersję firmware.

UPDATE 11.08.2014
Otrzymałem od Karola SP4SKD zmodyfikowaną wersję firmware (2.26). Wersja ta poprawia współpracę z ID-31.
Wrzucam poniżej do pobrania.


RE: DVSP - SQ1GYQ - 18-07-2014 23:43

Cześć Rysiu

Ja mam pytanie , może opisać krótko celowość wykonywania takiego urządzenia nie do końca rozumiem idee do czego to służy ? , starałem się coś wyszukać na ten temat ale mam wrażenie że czegoś nie wiem.

z góry dzięki za wyjaśnienie

Pozdrawiam

Andrzej


RE: DVSP - SQ9MDD - 20-07-2014 21:57

Andrzej to bardzo proste.
Jeśli jesteś użytkownikiem DSTAR i nie masz w pobliżu przemiennika wpiętego do sieci to taki nod umożliwia Ci pracę w całej sieci.
Dzięki temu urządzeniu jesteś w stanie zlinkować się z dowolnym przemiennikiem, reflektorem (coś jak serwer konferencyjny) lub też dzięki protokołowi CCS z dowolnym innym użytkownikiem sieci DSTAR niezależnie od jego lokalizacji.
Reasumując jest to urządzenie zapewniające radiowy dostęp do sieci DSTAR, taki radiowy punkt dostępowy.


RE: DVSP - SQ1GYQ - 20-07-2014 22:10

Rysiu ok ale czy do tego potrzebny jest jakiś TRX nie ? , bo tam jest cześć radiowa "od chinczyka" która robi nam za radio ?, czy radiem fabrycznym wchodzisz na to urządzenie i się łączysz z siecią ?

Pozdrawiam

Andrzej


RE: DVSP - SQ9MDD - 20-07-2014 22:30

Niestety jest potrzebne radio DSTAR z uwagi na ten kodek którym jest zakodowany dźwięk. Ten nod przepuszcza już zakodowany sygnał, kanał dźwiękowy i dane. Do tego dobieramy się do danych i wrzucamy je na LCD.
Czyli masz radiowy punkt dostępowy do sieci DSTAR a sam musisz dysponować radiem DSTAR jakiś ręczniak czy coś.
Ogólnie chłopaki od DSTAR z tego co wiem na pewno to ze 30 sztuk tych nodów już złozyli. 52 płytki z pierwszej serii wydruku rozeszło się w godzinę. Kolejne można zamawiać już bez ponoszenia kosztów przygotowania druku (namiar na forum DSTAR).
Dwie płytki wysłałem do Jakarty i kolejne dwie do Bułgarii. Koresponduję z Japończykami którzy się przygotowują do budowy nodów.
Ogólnie temat chwycił mocno w środowisku DSTAR-owców.


RE: DVSP - SQ1GYQ - 20-07-2014 22:43

Dzięki Rysiu za wyjaśnienie :-) teraz już wiem co i jak :-)

Dzięki pozdrawiam

Andrzej


RE: DVSP - SP9MRN - 21-07-2014 11:16

Jak jest z tym kodekiem do Dstara - zrobił to już ktoś?
Pamiętam dyskusję sprzed paru lat, że z jednej strony patenty a z drugiej przepisy, które zabraniają posługiwania się na pasmach amatorskim "niepublicznym" kodowaniem...
MAc
mrn

@MDD: DORJI już "dispatched to overseas" ;-)


RE: DVSP - SQ9MDD - 21-07-2014 18:15

Nieoficjalnie to tak, możesz to softłerowo dekodować. Jest jakiś kawałek aplikacji nie pomne nazwy co w powiązaniu z SDR-em pozwala na dekodowanie.

Patent kończy się za rok więc jak znam życie chińczycy będą ambę w kostkach sprzedawać za parę $.


RE: DVSP - SQ9MDD - 03-07-2015 12:44

Miło mi poinformować że DVSP2 zawędrowało do Japonii.

http://todovc.blogspot.com/2015/04/dvsp2.html


RE: DVSP - I3YBD - 18-07-2015 17:38

help

I can not run the module RF7021SE

I did as told, where am I wrong?

Maybe even the ADF7021 to be programmed?

I kept the quartz installed 19.680 or made the connection that you said on the NC pin.

Any idea how I can check and operation of RF7021SE?

Thank you, 73, Maurizio Verona Italy