HomeMade
STM32F4 Discovery - Wersja do druku

+- HomeMade (http://sp-hm.pl)
+-- Dział: Oprogramowanie (/forum-84.html)
+--- Dział: Technika programowania mikroprocesorów (/forum-85.html)
+--- Wątek: STM32F4 Discovery (/thread-1995.html)

Strony: 1 2


STM32F4 Discovery - SP5FCS - 24-04-2014 11:58

Współczesne możliwości procesorów 8 bitowych zupełnie mi wystarczały do budowania nawet bardzo skomplikowanych urządzeń. Kilka procesorów oprogramowanych w assemblerze współpracujących ze sobą potrafi zrealizować naprawdę rozbudowany algorytm. Niestety tam gdzie potrzebne są setki MIPS-ów takie procesorki jak AVR czy Xmega są "za krótkie".

Z tego powodu coraz poważniej myślę o zabraniu się za najmocniejsze Cortexy. Ze względu na bardzo korzystny stosunek mocy obliczeniowej do ceny najbardziej interesuje mnie rdzeń M4. Na początek myślę o zabawie w oparciu o moduł STM32F4 Discovery. Stąd nowy wątek na forum i kilka pytań do Czytelników forum:

- czy macie jakieś doświadczenia z tym procesorem i modułem;
- jakiego środowiska używacie do pisania oprogramowania, interesują mnie tylko pełne wersje;
- jakieś ciekawe linki do stron ułatwiających start z tym procesorem;
- polecana literatura przydatna przy poznawaniu tego procesora;

STM32F4 Discovery - pierwsze wrażenie
Przykładowe aplikacje na STMF4Discovery
STM32F4 Discovery - wybrany moduł jako przykład z opisem, nie oferta kupna.
STM32F4Discovery na stronie ST
STM32F4xx Reference manual na stronie ST

Dlaczego ten moduł:
- bardzo dobra cena za procesor z programatorem STlink;
- dość popularny moduł w środowisku początkujących programistów pod ARM-y;
- możliwość testów funkcji pod DSP;

Może udałoby się stworzyć małą grupkę do nauki oprogramowania tego modułu. Kilka działających i dobrze opisanych aplikacji da więcej niż samodzielne studiowanie różnych publikacji.


RE: STM32F4 Discovery - SQ9NJE - 24-04-2014 12:54

Hej,

Ja już dosyć dawno nabyłem taki moduł właśnie z myślą o przećwiczeniu jakiegoś DSP do radia. Niestety z braku czasu głównie leży on w szufladzie.

Pierwsze próby z miganiem diodą przeprowadziłem używając środowiska CooCox. Jest to darmowe IDE współpracujące z toolchainem opartym o gcc. Jak dla mnie wydaje się całkiem fajne, instalacja i konfiguracja jest dużo łatwiejsza niż często używane Eclipse.

Dostępna jest darmowa książka http://www.cs.indiana.edu/~geobrown/book.pdf. Co prawda dotyczy ona rodziny STM32 F1, ale dość jasno opisuje progarmowanie ARMów z rdzeniami Cortex M. Czytając ją razem z dokumentacją od producenta (a jest jej baaardzo dużo) nie powinno być trudno przenieść przykłady na rodzinę F4.

Bardzo chętnie przyłączę się do grupowej nauki Smile

Przemek


RE: STM32F4 Discovery - SP5FCS - 25-04-2014 10:41

Dla mnie priorytetem jest brak ograniczeń kodu oraz łatwość instalacji i konfiguracji środowiska pod Windows-y. Ograniczenie kodu do 32kB kiedy używamy procesora z pamięcią 512kB jest nieporozumieniem. Nie chciałbym również po wykonaniu kilku prostych ćwiczeń zmieniać środowiska pod większy projekt.
Po zapoznaniu się różnymi opiniami zdecydowałem się również na CooCox-a póki jeszcze jest bezpłatny.

CooCox CoIDE i STM32F4Discovery – jak zacząć?

Największym problemem dla mnie jest przestawienie się na pisanie softu bazującego na bibliotekach. Być może plusem takiego podejścia jest łatwiejszy start z nowym procesorem bez potrzeby rzetelnego przestudiowania dokumentacji procesora.

Zainteresowania tematem nie widzę, szkoda bo moduł Discovery do nauiki a nawet pierwszych projektów jest fajny a procesory ARM są coraz popularniejsze i mają szansę zdominować ten obszar na wiele lat.


RE: STM32F4 Discovery - SP4EJT - 25-04-2014 12:27

(25-04-2014 10:41)SP5FCS napisał(a):  Największym problemem dla mnie jest przestawienie się na pisanie softu bazującego na bibliotekach. Być może plusem takiego podejścia jest łatwiejszy start z nowym procesorem bez potrzeby rzetelnego przestudiowania dokumentacji procesora.
Nie musisz tego robić na bibliotekach. Całej dokumentacji nie musisz od razu studiować - ja zaglądam tylko do działu odnoszącego się do danego problemu. Nie da się ogarnąć naraz instrukcji , która ma około 1500 stron Smile
(25-04-2014 10:41)SP5FCS napisał(a):  ... a procesory ARM są coraz popularniejsze i mają szansę zdominować ten obszar na wiele lat.
Moim skromnym zdaniem już jakiś czas temu zdominowały ...


RE: STM32F4 Discovery - SP5ETB - 27-04-2014 12:06

Zwracam uwagę na firmę Kamami/BTC. Wydali dwie książki o STM32 (jedna jest w sieci) i maja dużo różnych modułów i procesorów. Pod tym linkiem są ćwiczenia do jednej z tych książek (pod Keil uVison):
http://www.mikrokontroler.pl/system/files/STM32_Marek_Galewski.zip. Zwróćcie szczególnie uwagę na katalog "wzorzec" - są tam początkowe ustawienia procesora. A tak w ogóle, to interesował się ktoś procesorami DSP f-my Analog Devices? Do takiego np. ADAU1701 jest graficzny system programowania (Sigma Studio) i symulator. AVT nawet ma kit w swojej ofercie.

Dodane sp5fcs:
- link do książek z BTC

Na samym dole strony jest plik z przykładami.


RE: STM32F4 Discovery - SP3IQ - 19-01-2020 13:14

Zacząłem się zajmować STM32 z wykorzystaniem STM32CubeMX oraz Ide Atolic TrueSTUDIO. Przypadła mnie do gustu pozycja z 2019 "STM32 dla początkujących" Aleksandra Kurczyka. Są tam fajne przykłady, ale mam problem z przekładem #7 (str.110). Są tam ewidentne błędy w plikach *.C i *.H. Czy komuś udało się opanować ten przykład?


RE: STM32F4 Discovery - SQ8MVY - 19-01-2020 19:21

Jakiś link do tych przykładów. Nie posiadam w/w książki, ale mogę spróbować pomóc. Czym się objawiają te błędy ?


RE: STM32F4 Discovery - SP3IQ - 19-01-2020 21:05

Witam i z góry bardzo dziękuję za gotowość do pomocy.
Jest to przykład z wyświetlaczem 2.8" TFT z ekranem dotykowym z nakładką Arduino, bo pasuje do zestawu z STM32F411CEUx, który posiadam.
Podaję link do przykładów, jest to przykład "r7-01": [attachment=15868]
Załączam też plik konfiguracyjny "IOC" dla STM32CubeMX z tego przykładu: [attachment=15869]
Niestety w książce pliki mają często zupełnie inne zawartości ale nie tylko. Ale jeśli uda się uruchomić przykład "r7" z samego ZIP-a to będzie super.
73 Bogdan SP3IQ.


RE: STM32F4 Discovery - SQ8MVY - 19-01-2020 22:21

Bogdanie, u mnie przykład r7-01 z zip-a kompiluje się poprawnie.
Jest jeden warning mówiący o tym, że zmienna chTemp może nie być nigdy zainicjalizowana - plik LCD.c, linia 124. Należy ją poprawić na
Kod:
uint8_t i, j, chTemp = FONT_1608;
aby nie miała przypadkowej wartości i aby kompilator nie pluł warningiem.

Przypisanie pinów LCD można ręcznie zmienić w definicjach w pliku main.h, jeżeli LCD Ci nie chce ruszyć, aby były zgodne z Twoją nakładką arduino.

Nie podałeś, jakie masz niezgodności w plikach *.c i *.h - za mało informacji opisałeś.

Jako, że nie mam obecnie możliwości wgrać przykładu do stm32F411, przesyłam skompilowany plik *.bin do sprawdzenia.
[attachment=15873]
[attachment=15874]


RE: STM32F4 Discovery - SP9BSL - 20-01-2020 11:07

Bogdanie,
przykład się kompiluje pod Atollic'iem bez błędów, jedynie z pomijalnym warningiem o którym Paweł wspomniał.

[attachment=15877]

Projekt powinien być zaimportowany do Workspace'a za pomocą polecenia File->Import->Existing Project into Workspace:

[attachment=15878]