HomeMade
Transceiver wg. M0NKA - Wersja do druku

+- HomeMade (http://sp-hm.pl)
+-- Dział: Urządzenia nadawczo odbiorcze KF (/forum-62.html)
+--- Dział: Transceivery HomeMade (/forum-64.html)
+--- Wątek: Transceiver wg. M0NKA (/thread-1984.html)



RE: Transceiver wg. M0NKA - SP9BSL - 12-09-2017 11:25

Witaj Wojtku, jak dojadę do domu to wkleję zrzutkę z Altiuma.
To jest zwykłe SPI tyle że 4x szybciej niż w normalnym firmware. Niestety wprost nie zadziała i trzeba grzebać w oprogramowaniu (inne instrukcje i konfiguracja LCD).
Jednak znalazłem na pendrive. Po lewej stronie masz złącza na UI (popatrz na schemat UI a zrozumiesz które gdzie pasuje). Dodatkowo na niewykorzystanym pinie złącza LCD poprowadziłem 8V do stabilizatora 5V na moim PCB.
[attachment=13177]


RE: Transceiver wg. M0NKA - SP3OSJ - 12-09-2017 12:57

.....


RE: Transceiver wg. M0NKA - SP4EBI - 12-09-2017 13:14

Witaj Artur,

Dzięki za info.
Tak, najnowszy soft df8oe umożliwia odbiór RTTY i również dekodowanie CW.
Sprawdzałem i chodzi to dobrze.
73
Wojtek


RE: Transceiver wg. M0NKA - SP9BSL - 12-09-2017 13:32

Witaj Arturze,
Wersja którą podlinkowałeś wymaga zdaje się osobnego mcu do lcd, tak jak w tulipanie, więc przeróbka spora. W mojej wersji zmieniony jest jedynie lcd i firmware.
A klonowanie... no cóż mcHF to kawał dobrej roboty i warto czerpać z dobrego źródła, czasem można coś dodać od siebie co się przyjmie ku uciesze ogółu. Sam zresztą wprowadziłeś sporo dobrego do Tulipana vide wersja 2.
Wojtku, a jak jest z nadawaniem RTTY? W historii zmian kodu widzę wpisy odnośnie klawiatury na USB. Próbowałeś może jak to działa? Za niedługo będę przeglądał wersję 2.5.xx w celu uaktualnienia się do niej, czekam jednak na oficjalnego (nie daily build) release'a.


RE: Transceiver wg. M0NKA - SP4EBI - 12-09-2017 15:00

Z tego co wiem to chyba tylko jest możliwość odbioru ale nie jestem do końca pewny.
Wieczorkiem poczytam na ich forum to się dowiem Sławku.

73
Wojtek
Zgadza się.... oni piszą że można również emisją RTTY nadawać. Trzeba ustawić na LCD RTTY , PTT nacisnąć i pisać na klawiaturze USB
73
Wojtek


RE: Transceiver wg. M0NKA - SP9BSL - 12-09-2017 18:32

Czyli jednak, w sumie to ciekawostka bo wygodniej jest za pomocą PC ale na szybko może się komuś przydać.

Zapomniałem się pochwalić (jeszcze) enkoderem magnetycznym w gałce od zmiany częstotliwości. To coś ma 256 kroków/obrót i jest szalenie wygodne. Całość zmieściłem w środku gałki (2 łożyska, magnes i układ firmy ams). Gałka jest wykonana na wzór gałki z alinco, wiadomo - wydruk ale daje rade.


RE: Transceiver wg. M0NKA - SP4EBI - 12-09-2017 18:50

No super! To pochwal się bliżej tym enkoderem bo ten który stosuje m0nka to totalne badziewie.
Ja zastosowałem u siebie enkoder z TS-a 50. Fajnie to działa ale trochę duże.

73
Wojtek


RE: Transceiver wg. M0NKA - SP9BSL - 12-09-2017 19:31

Mnie zainspirował kolega SP9MK który chciał zrobić gałkę na wzór gałki do trx'a Alinco ale takiej którą można by przykręcić do wszystkiego. W praktyce powstała gałka która ma podstawę wystającą około milimetra poniżej dolnej krawędzi gałki.
Elektronika czyli kostka enkodera, łożysko oraz drugie jako balast mieszczą się w środku. Podstawę przykręca się do płyty czołowej z zewnątrz a następnie zatrzaskuje właściwą gałkę na łożysku. Tutaj mam zamontowaną kostkę która ma 256 imp. na obrót i po podłączeniu zasilania 5V pasuje w miejsce enkodera (sygnały A/B).

[attachment=13179][attachment=13180][attachment=13181][attachment=13182]


RE: Transceiver wg. M0NKA - SP4EBI - 12-09-2017 20:00

Fajnie to wygląda....wrzuć jakiś schemat....


RE: Transceiver wg. M0NKA - SP3OSJ - 12-09-2017 21:15

.....