HomeMade
Dobra cyna - Wersja do druku

+- HomeMade (http://sp-hm.pl)
+-- Dział: Forum Praktyczno-Techniczne HomeMade (/forum-1.html)
+--- Dział: Warsztat Radioamatora (/forum-40.html)
+--- Wątek: Dobra cyna (/thread-1926.html)



Dobra cyna - SQ9RFC - 08-02-2014 15:50

Stannol radiolot
Cynel Unipress
Tinol
Multicore
Almit
Amtech
Goslar
Felder
i masa innyc
Kończy mi się cyna - muszę kupić ... używałem Stannol i Cynel dawniej to był chyba Tinol. Wydaje się że Stannol był trochę lepszy i ładniej pachnie. Jakie macie doświadczenie?


RE: Dobra cyna - SQ9JXT - 10-02-2014 12:34

Z mojej praktyki mogę polecić:
Cynel
Kester
Multicore

Pozdrawiam


RE: Dobra cyna - SP4XYD - 10-02-2014 23:44

Cynel


RE: Dobra cyna - SQ5KVS - 11-02-2014 0:34

Ja z praktyki i sentymentu - Cynel. Tylko nie każde średnice (bodajże 0.5mm i mniej- ale to z głowy).


RE: Dobra cyna - SQ5AZP - 17-02-2014 17:59

Przede wszystkim - jaki stop?
Tradycyjny LC60?
Bezołowiowy SN98Cu2?

Generalnie lutowia ołowiowe charakteryzują się lepszą lejnością i ładniejszym wyglądem spoiny.
Bezołowiowe - mniej toksyczne. Wygląd spoiny gorszy, matowy, lejność marna. Potrzeba więcej topnika i wyższej temperatury.
Do celów amatorskich używam nadal cyny Sawbit 0,7 mm pieciordzeniowej lub Cynel LC60 z topnikiem TLR 157 (obecnie trudno dostępny). Może i ten cynelowski podczas lutowania nieco śmierdzi, jednak lutowania wychodzą pięknie rozpłynięte, cynują się nawet nieco zleżałe elementy czy przewody.
Bezołowiówki używam do prac serwisowych w urządzeniach które są takim stopem polutowane. Taki wymóg. Lutowanie SMD stopami Sn99 jest nieco kłopotliwe i należy dodawać więcej topnika.
Ja używam rosyjskiego topnika TT (czerwony żel). Lepiej się rozpływa i cynuje nieomal wszystko (temp. grota 430st)


RE: Dobra cyna - SQ5KHA - 17-02-2014 19:30

Także używam cynę firmy Cynel Unipress, 0,38mm2 do SMD plus topnik EVO, a do przewlekanych 0,7 - 1mm2 LC60.

Vy 73 Darek