HomeMade
Lutowanie kabli koncentrycznych do PCB/gniazd/itp - Wersja do druku

+- HomeMade (http://sp-hm.pl)
+-- Dział: Forum Praktyczno-Techniczne HomeMade (/forum-1.html)
+--- Dział: Warsztat Radioamatora (/forum-40.html)
+--- Wątek: Lutowanie kabli koncentrycznych do PCB/gniazd/itp (/thread-1732.html)



Lutowanie kabli koncentrycznych do PCB/gniazd/itp - SQ5KVS - 08-08-2013 11:38

Witajcie.
Mam od lat nie rozwiązany dobrze problem z lutowaniem do PCB cienkich kabli koncentrycznych. Pół biedy, jeśli kabel ma wewnętrzną izolację teflonową, bo taka się nie topi... Ale mam też kable z izolacją z pianki, albo z czegoś topliwego... Staram się robić tak że druciki oplotu zwijam i nakładam nań koszulkę termokurczliwą (lub - czasem, jeszcze drugą która wchodzi również dalej na przewód). Kiedy zabielam i przylutowuję oplot do PCB, wewnętrzna izolacja kabla koncentrycznego się nadtapia. Zawsze mam wątpliwości czy aby nie zrobiłem zwarcia. Wolę przylutować, wtedy mam pewność, choć mógłbym też zaciskać w złączki...
Mają koledzy jakieś dobre patenty (dodam, ze nie używam lutownicy transformatorowej, ani lutownicy do rynien Smile, tylko starego dobrego elwika z cienkim grotem, i dwustopniowo dawkowaną mocą)


Pozdrawiam


RE: Lutowanie kabli koncentrycznych do PCB/gniazd/itp - SP3IQ - 08-08-2013 12:42

Kiedyś kabelki koncentryczne do PCB łączyłem tak jak opisuje Karol. Po doświadczeniach z Husarkiem stosuje wyłącznie złącza SMA, SMB a do innych sygnałów (zasilanie, stało prądowe, m.cz.) złącza Crimp Terminal. Przekonałem się, że w czasie uruchamiania nieodzowne jest zapewnianie możliwości wielokrotnego rozłączania złącza bez powodowania jego dewastacji. Dodatkowo, stosowanie złącz zapewnia bardzo dobre ekranowanie.


RE: Lutowanie kabli koncentrycznych do PCB/gniazd/itp - SQ5KVS - 08-08-2013 14:13

Dziękuję.
Chyba będę musiał się przekonać do tych złącz. Mam nawet gdzieś zaciskarkę YAC3, może będzie miała dobre rozmiary do sma. Choć cenowo same złącza i zaciskarka, tym bardziej jeśli jej ktoś nie ma, to już jest pewien koszt.

Czy te ceny: http://www.atel.com.pl/produkt.php?hash=02790 są dobre, czy można gdzieś w internecie taniej? (Edit: minimalna ilość to 10 sztuk...)
Pozdrawiam


RE: Lutowanie kabli koncentrycznych do PCB/gniazd/itp - SP2IPT - 08-08-2013 14:46

Porozmawiaj z kolegami, ktorzy maja kontakt z demontazami sprzetow po GSM itp. Czesto mozna dostac cale peczki cienkich kabli ze zlaczami SMB.
Metoda zdecydowanie najtansza, a zlacza i kable sa wysokiej jakosci Smile

Gdyby ktos mial gniazda QMA to moge odstapic troche jumperow.

pz