HomeMade
Nadajniki iskrowe - Wersja do druku

+- HomeMade (http://sp-hm.pl)
+-- Dział: Forum Praktyczno-Techniczne HomeMade (/forum-1.html)
+--- Dział: Inne urządzenia HM (/forum-2.html)
+--- Wątek: Nadajniki iskrowe (/thread-1707.html)



Nadajniki iskrowe - SQ9RZI - 18-06-2013 8:33

Ktoś z Was wie może coś na temat amatorskich replik nadajników iskrowych? Zdaje sobie sprawę z tego, że obecnie korzystanie z takiego sprzętu oznaczałoby generowanie zakłóceń w szerokim zakresie pasma. Na stronach amerykańskich krótkofalowców widziałem jednak kilka projektów wykonanych na zasadach "sztuki dla sztuki", które zbudowano bez zamiaru pracy w eterze.
Czy może ktoś z rodzimy konstruktorów prowadził podobne próby?

Natknąłem się na sprawozdanie z prostego eksperymentu z kohererem (http://retroradio47.blogspot.com/2011/03/eksperyment-aleksandra-popowa.html). Może ktoś próbował budowy bardziej złożonego nadajnika?


RE: Nadajniki iskrowe - SQ6DGR - 19-06-2013 8:27

Może coś takiego ?


RE: Nadajniki iskrowe - SP9MRN - 19-06-2013 10:49

Czyżby to z Jankowskiego? ;-)


RE: Nadajniki iskrowe - SP5TAA - 19-06-2013 16:02

...daj se spokój z takimi eksperymentamy...i bez tego na pasmach pełno śmieci...a nie daj boże skusi cię sprawdzić czy to slyszy ktoś...
przeznacz ten zapał lepiej na coś ,,bezpieczniejszego"...
powodzenia.
Witek SP5TAA.


RE: Nadajniki iskrowe - SQ9RZI - 20-06-2013 9:59

Czy to przypadkiem nie jest już delikatna nadgorliwość?
Pytałem o repliki historycznego sprzętu, nie było mowy o podłączaniu tego do anteny i uziemienia i wchodzeniu na pasmo. Równie dobrze można by krytykować użytkowników spawarek elektrycznych, motorowerów i quadów a nawet zapalarek do kuchenek gazowych. Może od razu w trosce o czystość pasma wprowadzimy też bezwzględny zakaz wykorzystywania cewek Ruhmkorffa i maszyn elektrostatycznych w szkolnych pracowniach fizycznych? Może będziemy ścigać każdego pasjonata, który zbudował sobie cewkę Tesli?
Zresztą zakłócenia generowane przez powyższe urządzenia są niczym w porównaniu z tym, co pojawia się w eterze w sezonie burzowym.

Oczywiście inna sprawa, gdyby ktoś podłączył sobie taki nadajnik do anteny i próbował robić za jego pomocą łączności.


RE: Nadajniki iskrowe - SQ5KVS - 20-06-2013 10:31

Swoją droga, kiedy kilka lat temu wystawialiśmy się na Pikniku Naukowym Polskiego Radia w Warszawie, taka cewka kilkadziesiąt metrów dalej skutecznie nam utrudniała użytkowanie wszelkiej aparatury radiowej...
Inna rzecz - kiedyś było o wiele ciszej. Bez wąskiego fitru dało się odbierać spokojnie telegrafię, ja mniemam. Teraz, zwłaszcza na wyższych pasmach dominują zakłócenia "ludzkie". Ale podoba mi się pewien sentyment do staroci .


RE: Nadajniki iskrowe - SP5TAA - 20-06-2013 10:37

Czesc,mówilem dokladnie tym, o czym wspomniałeś w osatnim swoim zdaniu...
a swoją drogą zastanawiam się skąd się bierze ciągle rosnący smog electroniczny, czy nie od wspomnianych urządzeń powszechnego użytku?...
do spotkania na pasmach(oby bez zakłóceń).
pozdrawiam.

Witek sp5taa.


RE: Nadajniki iskrowe - SQ9RZI - 20-06-2013 12:09

(20-06-2013 10:37)SP5TAA napisał(a):  a swoją drogą zastanawiam się skąd się bierze ciągle rosnący smog electroniczny, czy nie od wspomnianych urządzeń powszechnego użytku?...

Większy udział mają tutaj chyba wszelkiego rodzaju beztransformatorowe ładowarki/zasilacze, przetwornice impulsowe itp.
Chodziło mi o zachowanie odpowiedniej skali przy ocenianiu tej sytuacji. Replika nadajnika sprzed stu lat spowoduje nieporównywalnie mniejsze komplikacje w porównaniu ze współczesną elektroniką (czy wymienionymi urządzeniami elektrotechnicznymi/przyrządami dydaktycznymi). Przetwornice "ćwierkają" cały czas, a taki nadajnik będzie sobie leżał jako ozdoba kolekcji - w najgorszym razie właściciel odpali go (bez anteny) demonstrując komuś przeskok iskry. I tyle.