HomeMade
Prosty preselektor 3 - 30MHz do odbiorników globalnych - Wersja do druku

+- HomeMade (http://sp-hm.pl)
+-- Dział: Forum Praktyczno-Techniczne HomeMade (/forum-1.html)
+--- Dział: Inne urządzenia HM (/forum-2.html)
+--- Wątek: Prosty preselektor 3 - 30MHz do odbiorników globalnych (/thread-1648.html)Prosty preselektor 3 - 30MHz do odbiorników globalnych - SQ2RBW - 27-03-2013 23:48

Witam,

załączam plik w którym jest opis niezwykle prostego preselektora działającego w zakresie od 3 MHz do 30 MHz do szerokopasmowych odbiorników globalnych.

Może komuś się przyda, bo sam przez długi czas poszukiwałem czegoś takiego, tzn. możliwie prostego, taniego i skutecznego.

Pozdrawiam,
Marcin SQ2RBW
Dodam jeszcze, że warto połączyć dwie sekcje kondensatora strojeniowego lub wykorzystać kondensator strojeniowy do 500pF. Wtedy przy 13 zwojach na toroidzie uzyskuje się pokrycie od 6 MHz do 29,5 MHz z niewielkim tłumieniem wnoszonym przez układ w tym zakresie (głównie chodzi aby to niewielkie tłumienie sygnałów przepuszczanym było także osiągalne dla popularnego pasma 40m). Po dołączeniu dodatkowej indukcyjności dolne pasma stroją się od około 2,2MHz do 10MHz z zauważalnym tłumieniem, ale zazwyczaj szum pasmowy w tym zakresie jest na tyle silny że wymusza załączanie tłumika, więc i tak na jedno wychodzi. Oczywiście wartości strojonych zakresów mogą się różnić i wynika to głównie z pojemności początkowej kondensatora zmiennego, szczególnie chodzi o okolicę w pobliżu 30MHz. Gdy kondensator ma zbyt dużą pojemność początkową można poeksperymentować ze zmniejszeniem zwoi do 11 - 10.

Pozdrawiam


RE: Prosty preselektor 3 - 30MHz do odbiorników globalnych - SP5RF - 08-05-2013 22:49

Zrobiłem, fajnie działa.... Faktycznie selektywny Zrobiłem trochę większy śr. 2,5 /5,5 / 12mm. \pokrywa mi od 2-14 MHz. Jest w fazie testów Wink
Na Twoim pdf. jest mostek z oporników. Jaką mają wartość?

Czy to by się nadawało na filtr wejściowy do homodyny?


RE: Prosty preselektor 3 - 30MHz do odbiorników globalnych - SQ2RBW - 08-05-2013 23:48

Witam,

mostek z oporników to tłumik typu PI 50om, nie skupiałem się na nim, więc konkretne wartości trzeba poszukać w literaturze bądź jakimś opracowaniu. Preselektor testowałem na szybko dawno temu z ultra prostą homodyną - PIXIE w którym było VXO z kwarcem 10,137MHz. Pokrywało to cały wycinek CW pasma 30m ale odbierało także stacje AM. Zastosowanie tego preselektora wyeliminowało tą przypadłość a testowałem to w ciągu kilku min w godz. południowych. Nie wiem jak o innych porach. Ale dalej zaniechałem prace nad pixie gdyż brakowało mi indukcyjności do zrobienia filtra akustycznego a w orginale odbiór był tak szeroki, że w uszach szumiało od wysokich tonów po kilkuminutowym słuchaniu.

Pozdrawiam


RE: Prosty preselektor 3 - 30MHz do odbiorników globalnych - SO8OO - 16-11-2018 0:34

Witam,

faktycznie ten preselektor jest do zrobienia na szybko na kolanie, ale ten który dla testów zrobiłem nie był zbyt "ostry". Dla lubiących dłubać polecam rozwiązanie ze strony: http://www.ankahe.de/Preselektor.html
Wykonałem coś podobnego jeśli chodzi o zasadę, lecz konstrukcyjnie trochę inaczej. Z pomiarów na razie na stole mam dwie wersje do rozpatrzenia/przetestowania.
Macie może dane jak to wygląda w fabrycznych rozwiązaniach?

P.

[attachment=14481]
[attachment=14480]