HomeMade
Cypisek - pytanie - Wersja do druku

+- HomeMade (http://sp-hm.pl)
+-- Dział: Urządzenia nadawczo odbiorcze KF (/forum-62.html)
+--- Dział: Odbiorniki radiowe (/forum-77.html)
+--- Wątek: Cypisek - pytanie (/thread-1440.html)

Strony: 1 2 3 4 5


Cypisek - pytanie - KARKARKAR1 - 29-08-2012 15:41

Witam.

Czy koledzy mogą mi pomóc?
Chcę zbudować odbiornik nasłuchowy Cypisek z AVT - link poprawiony admin.
Czy wystarczy złożyć samą płytkę główną odbiornika (link podany wcześniej)? Czy wtedy będzie to już w pełni działający odbiornik, czy może trzeba jeszcze coś złożyć?

W końcu, czy ten odbiornik jest dobrym kitem dla początkującego? I czy na płytce nie ma błędów (jak to w innych kitach bywało)?

Jestem w tych sprawach początkujący, więc proszę o wyrozumiałość Smile


RE: Cypisek - pytanie - SP9FKP - 29-08-2012 17:27

Podany przez Ciebie link nie działa. Odnalazłem projekt SP9EGM i już to, że Piotr jest autorem opracowania pozwala na optymizm jeśli chodzi o uruchomienie. Niestety, sama płytka główna nie pozwoli na odbiór stacji bo potrzebne jest jeszcze VFO czyli generator przestrajany.
Co do błędów na płytce się nie wypowiem, może ktoś już to złożył i będzie mógł potwierdzić/zaprzeczyć.
Pisz o problemach, postaram się pomóc.


RE: Cypisek - pytanie - KARKARKAR1 - 29-08-2012 17:35

Dziękuję za odpowiedź.

Wrzucam dobrze działający link: http://sklep.avt.pl/p/pl/487622/cypisek+-+odbiornik+plytka+glowna+-+zestaw+do+samodzielnego+montazu.html

A czy ten odbiornik będzie dobry do złożenia jako pierwszy w życiu, czy może ktoś poleci jakiś łatwiejszy?


RE: Cypisek - pytanie - SP9FKP - 29-08-2012 19:00

Nie wiem jakie masz doświadczenie w elektronice. Myślę o umiejętności czytania schematów, podstawowych pomiarach i lutowaniu. To determinuje powodzenie budowy Cypiska. Jeśli zbudowałeś i uruchomiłeś jakieś inne urządzenia, masz dużą szansę. Jeśli nie - musisz zacząć od czegoś prostszego. Czy znasz kogoś w Twojej okolicy, kto może Ci pomóc bezpośrednio?


RE: Cypisek - pytanie - KARKARKAR1 - 29-08-2012 19:50

W okolicy niestety nie Sad

Nie budowałem nigdy odbiorników nasłuchowych, więc w tej kwestii doświadczenia nie mam. Czytanie schematów, lutowanie, itp. mam raczej opanowane.

W takim razie jaki odbiornik na 80m mógłbyś mi polecić?


RE: Cypisek - pytanie - SP6-11003 - 29-08-2012 20:38

Witam Smile Ja osobiście bym polecił na początek bardzo prosty układ który był kiedyś oferowany w sieci AVT. Jest to kit AVT2196. W Twoim przypadku można nieco przerobić układ ( choć niekoniecznie ) aby tylko był jako odbiornik. Schemat tego kitu zamieszczam tutaj ...

İmage

A pełny opis tego układu jest zamieszczony tutaj : http://www.elportal.pl/pdf/k15/29_01e.pdf


Kiedyś wykonałem ten kit i ruszył " od kopa " i to nie jako zakupiony gotowiec do polutowania tylko wykonałem ten układ na pająka. Koszt elementów niewielki oraz przy odrobinie późniejszej wprawy można go przystosować do odbioru innego pasma z zakresu KF.

Może koledzy wypowiedzą się w tej propozycji Smile

Pozdrawiam. Andrzej


RE: Cypisek - pytanie - KARKARKAR1 - 29-08-2012 21:10

Andrzeju, dziękuję za odpowiedź.

Przeanalizowałem schemat i mam w związku z nim kilka pytań, które umieściłem na od razu schemacie poniżej:
İmage

Jeżeli mógłbyś mi na nie odpowiedzieć, będę wdzięczny Smile

Mam jeszcze jedno pytanie: ile to ma watów (ew. mW)? Smile


RE: Cypisek - pytanie - SP6IFN - 29-08-2012 21:20

KARKARKAR1!
Czy Ty masz jakieś imię? Bo to tak trudno zwracać się do osoby anonimowej.
Ale wracając do Twojego pytania w sprawie odbiornika nasłuchowego. W zeszłym roku na konkurs PUK opracowałem i wykonałem specjalnie dla początkujących konstruktorów odbiornik nasłuchowca. Konstrukcja prezentowana była na spotkaniu w Burzeninie w zeszłym roku, oraz opisana w piśmie Świat Radio Nr.4/2012. Zapoznaj się z tym opisem, decyzję podejmiesz sam. Opis znajdziesz również poprzez Google, wpisując jego nazwę. W załączniku foto.
Na wszelkie pytania też odpowiem pisane do mnie bezpośrednio na maila, adres dostępny na stronie internetowej, lub poprzez stronę HM-PRIV.
Rysio!


RE: Cypisek - pytanie - KARKARKAR1 - 29-08-2012 21:33

Mam na imię Karol.

W twoim odbiorniku przeraża mnie trochę ilość elementów indukcyjnych. Nigdy z nimi nie miałem do czynienia Smile

Ogólnie odbiornik jest super, front - też bardzo ładne wykonanie.
Jednak twój odbiornik w moim odczuciu jest chyba trochę trudniejszy od przedstawionego wcześniej przez kolegę Andrzeja (to chyba przez te indukcyjności... Sad)


RE: Cypisek - pytanie - SP6IFN - 29-08-2012 21:46

Indukcyjności powiadasz?
Nic bardziej złudnego, to prosta sprawa. Miernikiem częstotliwości też się nie zrażaj, można wstawić inny, Kolegi SQ2DYL (jest dostępny i kosztuje 15zł).
Zaletą mojego odbiornika jest jego prostota, łatwość w doborze elementów, a najważniejsze w tym wszystkim to.....kontakt z konstruktorem. Zapomniał bym napisać....odbiornik naprawdę działa, nie oznacza to wcale że musisz go wykonać.
Decyzje należą do Ciebie.
Dzięki Karol że się przedstawiłeś, to ŁADNIEJ wygląda!
Pozdrawiam!
Jeśli jednak będziesz miał pytania to pisz do mnie na prywatny adres emailowy, odpowiem.
Rysio!