HomeMade
Gniazdo BNC - Wersja do druku

+- HomeMade (http://sp-hm.pl)
+-- Dział: Urządzenia nadawczo odbiorcze KF (/forum-62.html)
+--- Dział: Dyskusja ogólna (/forum-63.html)
+--- Wątek: Gniazdo BNC (/thread-1323.html)



Gniazdo BNC - 2E0KKJ - 26-04-2012 15:44

Witam,
"wygrzebałem" ze szuflady gniazdo, śrubeczki i wio, do robotySmile. Aż tu nagle rzucił mi się w oczy napis na tym gnieździe - BNC-75/G1. Nigdy się właściwie do tej pory nad tym nie zastanawiałem, ale wygląda że jest ono zaprojektowane na 75 omów.
I w związku tym mam pytanie - jak się ma to 75 omów do 50 omowego sztuczego obciążenia?
Jest to jakiś problem, czy zamknąć oczy i montować dalej?

Krzysiek


RE: Gniazdo BNC - SQ4AVS - 26-04-2012 15:46

ma się dwojako:
może nie pasować mechanicznie , inne średnice wewnętrznej żyły
jeśli na kf i nie uszkodzisz mechanicznie to montuj


RE: Gniazdo BNC - 2E0KKJ - 26-04-2012 15:53

Dzięki.


RE: Gniazdo BNC - SP4HKQ - 26-04-2012 18:20

Wszystko idealnie pasuje. Wymiary zewnętrzne obu typów gniazd są jednakowe. Działa też jak należy. Gdy oglądasz 2 kable koncentryczne 50 i 75 Om. to ich różnica polega na innym stosunku średnicy żyły środkowej do średnicy na której jest ekran. Tz w kablach o tej samej średnicy zewnętrznej w kablu 50 Om żyła środkowa jest grubsza. Podobnie jest z gniazdami i wtykami. Gdy stosujesz je na KF do 30 MHz, to różnicy w działaniu nie zauważysz. Przy częstotliwościach powyżej 100MHz mogą wystąpić widoczne niedopasowania na złączu.


RE: Gniazdo BNC - SQ4AVS - 26-04-2012 19:04

Oj Zdzisławie nie zawsze pasuje


RE: Gniazdo BNC - SP4HKQ - 26-04-2012 19:24

To chyba jakieś RUSKIE gniada albo wtyki masz, bo zachodnie pasują. Taka sytuacja jest gdy gniazdo jest 75 Om a wtyk 50. Ale możesz mieć rację gdy jest odwrotnie.


RE: Gniazdo BNC - SQ4AVS - 26-04-2012 19:35

Gniazda i wtyki Rosyjskie to osobny problem w tym nie tylko BNC ale i SMA. Zdzisławie ja miałem problem z kontaktem elektrycznym. Ogólnie wartymi polecenia są złącza TNC, dobra cena -duża dostępność, wysoka częstotliwość pracy w dobrych wykonaniach.


RE: Gniazdo BNC - SQ8NVF - 26-04-2012 22:00

(26-04-2012 19:35)SQ4AVS napisał(a):  Ogólnie wartymi polecenia są złącza TNC, dobra cena -duża dostępność, wysoka częstotliwość pracy w dobrych wykonaniach.
Zdecydowanie się zgadzam, nie ma problemów że coś nie styka (BNC to - Bardzo Niepewny Contakt Wink) A i czasem TNC są tańsze od BNC...


RE: Gniazdo BNC - SP4HKQ - 27-04-2012 7:25

Na podstawie tego wątku widać nasze zapędy pisarskie i jak niepotrzebnie watek się rozrasta. Było proste pytanie, wiec i odpowiedz powinna być prosta. Tu jednak temat powoli się zmienia w ocenę złączy stosowanych w radiotechnice. To już materiał na inny temat. Jak będziemy tak dalej postępować to tematy tak się "poukrywają" że użytkownik szukający konkretnej odpowiedzi nic nie znajdzie.