HomeMade
NWT-7 analizator obwodów - Wersja do druku

+- HomeMade (http://sp-hm.pl)
+-- Dział: Technika Pomiarowa (/forum-54.html)
+--- Dział: Przyrządy pomiarowe (/forum-58.html)
+--- Wątek: NWT-7 analizator obwodów (/thread-12.html)

Strony: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52


RE: NWT-7 analizator obwodów - SP4HKQ - 24-07-2014 7:57

Grzegorz patrząc na wyniki pomiarów napięcia stałego po AD8307 twój wzmacniacz działa jak najbardziej prawidłowo. Napięcie stałe 2.3 V odpowiada mocy sygnału na jego wejściu ok +10 dBm. Pomierz napięcie bezpośrednio na nodze procesora. Może po drodze coś "ginie". Nie zauważyłem ze przeedytowałeś post 389.

Teraz o aliasach. Na wyjściu AD9851 oprócz sygnału pożądanego tj z zakresu 0 Hz do 1/2 F zegara - 20% występują częstotliwości wyższe. U Grzegorza zegar jest 32 MHz x 6 = 192 MHz. Patrząc na pierwszy wykres z postu 383 mam wątpliwości do jakości LPFa po DDSie. Wykres powinien być podobny, ale amplituda powyżej tych ok 90 MHz powinna być niższa o wartość tłumienia filtru LPF poza pasmem. Wiec podsumowując, jeżeli filtr poza pasmem tłumi np. o 30 dB to wykres powinien wyglądać tak - przebieg leci po 0 do wartości odcięcia filtru, potem opada do "jakiegoś" minimum, a następnie się podnosi do ok - 30 dB.


RE: NWT-7 analizator obwodów - SQ9NJE - 24-07-2014 9:43

Zdzisław,

Opis widma sygnału z DDSa, który przedstawiłeś jest poprawny kiedy ustawiasz częstotliwość wyjściową nie przekraczającą połowy częstotliwości zegara. Kiedy przekroczysz częstotliwość Nyquista w przetworniku C/A dochodzi właśnie do aliasingu i częstotliwość wyjściowa znowu wpada w pasmo przepustowe filtru.

Analizując wykresy z NWT trzeba pamiętać, że nie jest to analizator widma z tracking generatorem, a detektor jest szerokopasmowy.


RE: NWT-7 analizator obwodów - SQ9RZA - 24-07-2014 10:02

Chcialbtm jeszcze jedna rzecz dodać. Chodzi o ustawiona częstotliwość dds w programie. wszystkie pomiary były robione przy nastawie 40000000Hz co chyba nie jest prawidłowa wartością. Powinno być chyba ustawione 192MHz (32MHz x 6). Wczoraj jakieś pojedyncze próby robiłem i nastąpiło przesunięcie odcięcia filtru w okolicę 65MHz. Tylko wtedy pomiar mocy w module pomiaru przy 10MHz i 0 dB pokazywał 23dBm. Jeszcze dzisiaj będę się tym bawił, tylko prosiłbym o potwierdzenie lub zaprzeczenie potrzeby korekty nastawy częstotliwości dds w programie


RE: NWT-7 analizator obwodów - SP5TAA - 24-07-2014 10:52

Czesc,
masz absolutną rację, czestotliwosc twojego zegara to 192MHz plus/minus 6x błąd oscylatora 32MHz...
Świetnie se radzisz.
Powodzenia.

WitekSP5TAA.


RE: NWT-7 analizator obwodów - SP4HKQ - 24-07-2014 12:35

Przemek to mam rozumieć że jak ustawimy w DDS większą częstotliwość niż połowa zegara to DDS generuje jednocześnie sygnały o częstotliwościach mieszczących się w bramce filtru jak i wyższych?


RE: NWT-7 analizator obwodów - SQ5KVS - 24-07-2014 13:05

Można teoretycznie ustawić częstotliwość aż do f-wzorca (wszystkie bajty na 0xFF), pytanie co na to logika wewnątrz układu, i co on wtedy generuje.
Normalnie częstotliwość Nyquista przekraczamy wtedy kiedy częstotliwość sygnału przekracza nam częstotliwość próbkowania /2, wtedy zsamplowany przebieg ma częstotliwość mniejszą niż f/2. Ale tu jest inna sytuacja.

Pozdrawiam


RE: NWT-7 analizator obwodów - SQ9RZA - 24-07-2014 13:35

Drogi Witku, to że ja jakoś sobie radzę w temacie w.cz to tylko dzięki pomocy kolegi Zdzisława SP4HKQ, za co chciałbym mu podziękować.
--->Edit<---
Mam jeszcze jedno pytanie o ekranowanie sondy pomiarowej. Jak najlepiej to wykonać. Blaszki miedzianej nie posiadam więc zostaje tylko laminat. Pytanie czy jednostronny czy dwustronny. Ewentualnie jakie jeszcze są możliwości.
Pozdrawiam


RE: NWT-7 analizator obwodów - SQ5KVS - 24-07-2014 13:51

Nie musi być miedziana, cynkowana imho też może być. Jeśli masz laminat, jednostronny będzie dobry. Na płytce którą masz, są w pobliżu układu AD8307 cztery otwory. Weź laminat jednostronny, przyłóż do płytki stroną bez miedzi (chyba że masz wydruk płytki na papierze). Na wylot, np. cienkim wiertłem, zaznacz przez te otwory w których miejscach Twojego laminatu będą otwory. Potem bierzesz drut, ja zrobiłem to goldpinami, lutujesz najpierw w tych otworach, przykładasz docięty kawałek laminatu z wywierconymi otworkami, lutujesz od góry. Tak jak u SP9XUH

İmage

Pozdrawiam


RE: NWT-7 analizator obwodów - SQ4AVS - 24-07-2014 16:54

Przemek to mam rozumieć że jak ustawimy w DDS większą częstotliwość niż połowa zegara to DDS generuje jednocześnie sygnały o częstotliwościach mieszczących się w bramce filtru jak i wyższych?

Zdzisławie całkowicie nie rozumiem tego zdania

Normalnie częstotliwość Nyquista przekraczamy wtedy kiedy częstotliwość sygnału przekracza nam częstotliwość próbkowania /2, wtedy zsamplowany przebieg ma częstotliwość mniejszą niż f/2. Ale tu jest inna sytuacja.

Właśnie, że nie Karolu, datasheet.

Dużo powinno wyjaśnić ten link
http://lea.hamradio.si/~s53mv/dds/theory.html
Tłumaczę co się dzieję. Dla uproszczenia zakładamy fzegara 200MHz
jeśli ustawimy fwyjściową 30MHZ to DDS wygeneruje 30MHz ale i 200-30MHz czyli 170MHz (ten produkt zostanie usunięty w filtrze dolnoprzepustowym, który nosi zresztą nazwę antyaliasingowego)
jeśli 40MHz to odpowiednio 40MHz o 160MHz jeśli ustawimy DDS powyżej połowy próbkowania np 190MHz to DDS wygeneruje 10MHz zresztą nie tylko. Stąd przy działającym układzie jeśli go skanuje się w zakresie 0 -fpróbkowania pojawia się taka charakterystyka filtru, tak musi być. Z aliasami jest nieco analogicznie jak do produktów mieszania w mieszaczu. Jeśli np ustawimy sobie układ o fzegara 200MHz na zakres 20 -50MHz. To jeden z aliasów będzie 2*fzegara + zakres przestrajania czyli 420 -450MHz (oczywiście nie możemy dać filtru dolnoprzepustowego bo usuniemy aliasy) taką sztuczką możemy zestroić filtr na pasmo 430MHz dysponująctanim DDS-em. Oczywiście sam filtr powinien tłumić inne częstotliwości ale tak zwykle je robimy. Technikę tę zastosował Matjaz Vidmar w swoim generatorze, Thomas Baier DG8SAQ w swoim analizatorze wektorowym (np. tanimi dds-ami 9851 badał układy do 500MHz, prezentowana też jest w nocie Analoga). Zdzisławie i Karolu zauważcie, że otrzymany przebieg jest odbiciem lustrzanym względem 1/2 f próbkowania.


RE: NWT-7 analizator obwodów - SQ5KVS - 24-07-2014 17:06

Tak, ale tu wcześniej sugerowano że w wyniku ustawienia w DDS fwyjściowej > Fclk/2 (czyli dla Fclk 192MHz wpiszmy w DDS'a np 100MHz) dostaniemy częstotliwość mniejszą niż Fclk/2. To o czym mówisz, jest oczywiste, i jest w nocie katalogowej każdego dds'a, włącznie z wykresem, oraz jak sam wspomniałeś, czasem się tego używa. I na AD DDS Tool. Owszem, są w widmie częstotliwości zarówno powyżej i poniżej Fclk/2, ale one są dużo słabsze niż te aliasowe.