HomeMade
NWT-7 analizator obwodów - Wersja do druku

+- HomeMade (http://sp-hm.pl)
+-- Dział: Technika Pomiarowa (/forum-54.html)
+--- Dział: Przyrządy pomiarowe (/forum-58.html)
+--- Wątek: NWT-7 analizator obwodów (/thread-12.html)

Strony: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52


RE: NWT-7 analizator obwodów - SQ8AQU - 05-03-2013 3:42

Witam,
Bardzo spodobała mi się wersja ECO analizatora NWT7 zaproponowana przez Krzysztofa SQ8Z dlatego postanowiłem ją wykonać. Ponieważ mojego NWT500 przeważnie używałem do 30 MHz i zawsze wkurzała mnie konieczność dopinania zewnętrznego sprzęgacza kierunkowego, a wejścia zewnętrznych sond w wersji ECO wiszą biedne nigdzie niewyprowadzone, postanowiłem takowy zintegrować wewnątrz NWT7. W ramach moich wprawek ze sprintem zaprojektowałem takie oto coś (załącznik). Ponieważ z oryginalnego projektu zostało tak naprawdę niewiele pozwoliłem sobie to to nazwać NWT7 SNA by SQ8AQU. Płytka jest zaprojektowana tak by można było ją zmówić "w fabryce" (tak mi się przynajmniej wydaje - ja płytkę wykonałem sam).

Uwagi co do wykonania/uruchomienia:
1. Transformator DDS->LPF nawinąłem na rdzeniu dwu-otworowym BN43-2402 - 8 zwojów skrętką na środkowej kolumnie; koniec pierwszego połączony z początkiem drugiego stanowi "umasiony" odczep centralny uzwojenia pierwotnego; na tym nawinąłem 8 zwojów uzwojenia wtórnego (wszystko DNE ~0,15mm)
2. Wyjściowy sprzęgacz kierunkowy nawinąłem na takim samym rdzeniu (BN42-2402) - po 6 zwojów kynarem w teflonie na zewnętrznych częściach rdzenia; dwa odcinki srebrzanki 0.5 mm przez otwory; całość połączona tak jak TUTAJ. Daje to isolated port loss ~-16dB oraz insertion loss ~-0.12 dB. Po zalutowaniu "tak jak go nawinąłem" sprzegacz obciążony terminatorem SMA 50R "pokazał" odbicie w okolicach -45dB (wcześniej oczywiście skalibrowany bez terminatora). Po kilkunastu minutach "siłowania się ze zwojami" (przesuwając je na boki, dociskając, gnąc srebrzanke góra/dół/lewo/prawo etc) udało się uzyskać w miarę płaskie -50dB. Widziałem chwilami i więcej (-60dB gdy mocno dociskałem rdzeń do PCB?), ale raz że nie było płasko, a dwa to nie potrafiłem tego ustabilizować mechanicznie. Zostawiłem tak jak w załączniku. Trzeba w każdym razie poeksperymentować.
3. Miałem problemy ze sterowaniem przekaźników - tzn pojawiły się one po podłączeniu LEDów. Po analizie wg mnie wynika to z tego, że tłumik -10dB sterowany jest z portu open drain PICa. Ten wydaje się sprawdzać stan logiczny tego pinu przy starcie (?) - w każdym razie po podłączeniu tam żółtej LEDki z szeregowym 470R do masy (1k pull up) tłumienia -30dB oraz -50dB ustawione z PCta nie załączały przekaźnika -10dB, pomimo tego że ustawienie -10dB z PCta działało poprawnie (!??) Nie drążyłem tematu; diodę LED dla przekaźnika -10dB załączam masą przekaźnika, a nie (tak jak pozostałe) bezpośrednio z portu.
4. W tak wykonanym layoucie (przelotki wokół detektorów oraz w okolicy LPF "przeszyłem" srebrzanką i zalutowałem po obydwu stronach) detektory nie wymagały zakładania ekranów osiągając bez nich separację od generatora na poziomie szumów własnych specyfikowanych przez AD, czyli -78dBm.
5. Poziom sygnału z AD9850 ustawiłem taki by z włączoną korektą matematyczną uzyskać ok 80dB dynamiki (pozostał jeszcze zapas, choć sam AD i tak dość mocno się grzeje).
6. Filtr wykonałem tak by ciął w okolicach 35MHz (załącznik) w konfiguracji: 33pF, 220nH, 120pF, 330nH, 120pF, 220nH, 33pF. Cewki (ponieważ nie miałem SMD) nawinąłem sam na izolacji kabla RG316 (rurka FEP, średnica ~2.5mm) - 10zw dla 220nH; 13zw dla 330nH DNE ~0.25
7. Stabilizatory można użyć zarówno w SOP8 jak i przewlekane 78L05
8. Generator w DIL8, 16 lub smd (nawiasem mówiąc gdzie mogę kupić generator 125MHz? nigdzie nie mogłem znaleźć; finalnie wstawiłem 100MHz)
9. Przekaźniki mogą być zarówno w wersji 5 jak i 12 woltowej (odpowiednia zworka + obłożony stabilizator 5V w TO220 w przypadku użycia 5V przekaźników)
10. MAX232 jak u Krzyśka szeroki bądź wąski;
11. Kondensatory blokujące oraz przy MAXie 232 przewlekane lub SMD C

Całość zamknąłem (oblutowałem) w obudowie wykonanej z jednostronnego laminatu (fotki)

Ponieważ inspirację (bazę do przeróbek) zassałem z forum więc efekt moich przeróbek umieszczam również tutaj nie roszcząc sobie żadnych do nich praw (GPL - coś zmienisz -> opublikuj)

Pozdrawiam,


RE: NWT-7 analizator obwodów - SP2NBC - 16-04-2013 13:26

Witam, wersja płytki NWT7 trochę inaczej zaprojektowana, może wykonanie nie EKO, chociaż koszt podzespołów niewiele większy.

Pozdrawiam
Zdzisław sp2nbc


RE: NWT-7 analizator obwodów - SQ2EER - 18-04-2013 9:13

Witam - bardzo ładne płytki - sam projektowałeś Zdzisław?
pozdrawiam Jacek.


RE: NWT-7 analizator obwodów - SP2NBC - 19-04-2013 13:59

Witam.
Jacku projekt płytki to schemat a potem rozmieszczenie na niej elementów. Układ płytki zastał zaprojektowany miedzy innymi tak że można uruchomić automatyczną regulację wzmocnienia przez Rset AD9851, lub pierwotne rozwiązanie, czyli bez automatyki. Pomimo że konstrukcja nie jest mocno skomplikowana wymagało to sporo pracy. Pomysł powstał w gronie zainteresowanych kolegów klubu SP2KMH.

Pozdrawiam
Zdzisław


RE: NWT-7 analizator obwodów - SQ2EER - 28-05-2013 23:01

Witam - mam pytanie do znawców NWT7 - czy taki wykres z rozwartym wejściem NWT7 plus załączone tłumiki 50dB - jest ok - załączam pdf'a - pozdrawiam Jacek.

[attachment=7057]


RE: NWT-7 analizator obwodów - SQ4AVS - 29-05-2013 5:33

Jacku zrób lepiej pomiar z rozwartym wejściem i wyjściem ale bez tłumików załączonych.


RE: NWT-7 analizator obwodów - SQ2EER - 02-06-2013 12:34

Witam - Rafał - czy tak jest dobrze?
http://www.youtube.com/watch?v=v4kf0bKwHAU&feature=youtu.be
pozdrawiam Jacek.


RE: NWT-7 analizator obwodów - SQ4AVS - 03-06-2013 16:45

Jacku ten filmik jest ciężki do zrozumienia, przeszkadzające dźwięki itp, zrób tak, zewrzyj wejście z wyjściem, skalibruj, korekcja matematyczna włączona następnie tłumik ustaw na 0 i rozewrzyj wejście z wyjściem i wykonaj pomiar i to zamieść tutaj jako zrzut z ekranu. W obudowie może wyjść znacząco inaczej niż bez obudowy.


RE: NWT-7 analizator obwodów - MARIUSZ - 25-06-2013 17:22

Witam Kolegów !
Na początku roku skarżyłem się , że nie mogę zaprogramować procka PIC16F873 do analizatora NWT-7. W tej chwili rozwiązałem problem przy pomocy programatora JDM i oprogramowania IC-Prog. Ale kolejnym kłopotem który mam są dławiki w układzie NWT-7. Są tam trzy dławiki L1 , L2 i L3. Z tego L1 i L2 pracują w filtrze dolnoprzepustowym natomiast L3 pracuje na wyjściu MSA0886. Nie mogę znaleźć jaką wartość indukcyjności ma L3 ? Nigdzie tego nie znalazłem na schemacie ani w dokumentacji. Na fotografiach zauważyłem że Koledzy którzy zmontowali NWT-7 montowali tam dławik 10uH osiowy miniaturowy. Skąd ta wartość ? I jeszcze jedno. W dokumentacji pisze że cewki filtru są wykonane na tzw. "żółtych" Amidonach. Tylko że rdzenie "żółte" Amidony nie pracują w takim zakresie częstotliwości jak analizator NWT-7. O ile dobrze pamiętam zakres pracy tych rdzeni jest zawarty od 0 Hz do kilku megaherców. Czy nie byłoby rozsądniej wykonać te indukcyjności na "czerwonych" Amidonach - biorąc pod uwagę zakres częstotliwości pracy tych rdzeni ? Ta sama uwaga techniczna dotyczy L3. Dławiki miniaturowe osiowe raczej nie będą dobrze pracować w całym zakresie częstotliwości pracy NWT-7, dlatego chciałbym poznać opinie Kolegów w tej kwestii Smile
73!


RE: NWT-7 analizator obwodów - SQ8NVF - 25-06-2013 19:13

Dławik zasilający MSA0886 powinien składać się z kilku (2 - 3) dławików tak aby każdy z nich miał rezonans własny inny. Dobrą kombinacją jest kilkadziesiąt nH, kilkaset nH i kilka uH. Co do rdzeni - właśnie żółte są zalecane dla wyższych częstotliwości. Czerwone mają najlepszą dobroć w zakresie ok 0,2MHz do 10MHz, a żółte 3-40MHz.