HomeMade
NWT-7 analizator obwodów - Wersja do druku

+- HomeMade (http://sp-hm.pl)
+-- Dział: Technika Pomiarowa (/forum-54.html)
+--- Dział: Przyrządy pomiarowe (/forum-58.html)
+--- Wątek: NWT-7 analizator obwodów (/thread-12.html)

Strony: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52


RE: NWT-7 analizator obwodów - SP2LPW - 09-11-2011 18:06

Witam. Jednak (do upartych się zaliczam)Big Grin. SP8NTY ma racje tylko ci którzy nie czytają nie wiedzą co tracą i ile. Zobaczcie sami stronę a co ważniejsze założenia tego projektu. W zasadzie to już to nie przypomina NWT-7. Powstaje na tej bazie zupełnie nowy analizator dla ciekawskich założenia jego to docelowe 4GHz. Autor opisuje na forum jak to modernizuje http://www.cqham.ru/forum/showthread.php?t=17551&page=1 Popieram różne rozwiązania gdyż sam lubię coś zrobić. A ten projekt nie może tak przejść tylko jako tylko ciekawostka. Kilka postów wyżej pytałem się o przerobienie i dodanie wyświetlacza LCD, aby nie ciągnąć za sobą komputera. Nie zawsze tam gdzie jesteśmy mamy dostęp do "cywilizacji". Czyli marzenia się spełniają. Pozdrawiam.


RE: NWT-7 analizator obwodów - SP2QCA - 10-11-2011 10:34

(09-11-2011 18:06)SP2LPW napisał(a):  Witam. Jednak (do upartych się zaliczam)Big Grin. SP8NTY ma racje tylko ci którzy nie czytają nie wiedzą co tracą i ile. Zobaczcie sami stronę a co ważniejsze założenia tego projektu. W zasadzie to już to nie przypomina NWT-7. Powstaje na tej bazie zupełnie nowy analizator dla ciekawskich założenia jego to docelowe 4GHz. Autor opisuje na forum jak to modernizuje http://www.cqham.ru/forum/showthread.php?t=17551&page=1 Popieram różne rozwiązania gdyż sam lubię coś zrobić. A ten projekt nie może tak przejść tylko jako tylko ciekawostka. Kilka postów wyżej pytałem się o przerobienie i dodanie wyświetlacza LCD, aby nie ciągnąć za sobą komputera. Nie zawsze tam gdzie jesteśmy mamy dostęp do "cywilizacji". Czyli marzenia się spełniają. Pozdrawiam.

czołem,

Bardzo ciekawa konstrukcja.
Mam prośbę do kolegów władających dobrze rosyjskim - byłbym wdzięczny gdyby ktoś kto śledzi jakiś wątek np. cqham.ru założył na sp-hm wątek powiązany z daną ciekawą konstrukcją i nie mówię że tłumaczył, ale np podawał link do danego postu gdzie jest aktualny schemat, wsad do procka czy rysunek płytki.

W ten sposób pożyteczna praca jednej osoby nie będzie musiała być powielana N razy przez każdego - zwłaszcza że nie wszyscy są biegli w rosyjskim albo radzą sobie ale z trudnością.

73! Artur sp2qca


RE: NWT-7 analizator obwodów - SP8NTY - 10-11-2011 19:52

Witam, jeżeli dalej ciągnąć wątek NWT7, jest jeszcze jedna z wielu konstrukcji wykorzystująca w swoich zasobach ten analizator http://us5caa.qrz.ru/constr/mega_analyz/uprl.htm
Troszeczkę autor stanął z projektem ale to tak dla ciekawości. Jeżeli chodzi o pomoc przy tłumaczeniu dla Kolegów nie znających języka myślę że ja i inni pomogą. Jest jeszcze jedno forum gdzie śledzę parę wątków z budową przyrządów pomiarowych oczywiście mających zastosowanie w pracowni krótkofalowca.
http://vrtp.ru/index.php?showforum=39
-można znaleźć mierniki wykorzystujące wyświetlacze LCD z Nokii, miernik do tzw "żuczkow" po prostu nadajników do podsłuchu. Myślę że każdy znajdzie coś dla siebie.


RE: NWT-7 analizator obwodów - SP2LPW - 10-11-2011 20:56

Witam. Do kolegi sp2qca nie ma takiej potrzeby zakładać drugiego takiego tematu na innym forum jak kolega proponuje tu na tym. Ja myślałem o założeniu osobnego tematu na "rozkwitające" dokładnie takie projekty. Jako taka mała społeczność tej "globalnej wioski" oczywiście mowa o ziemi w całości musimy zauważać tez inne projekty a nie tylko jedna stronę jak mamy dwie stronyTongue. Można zadawać relacje częściowe z tego czy innego projektu. Jeżeli kogoś interesuje dany temat a jest tego na różnych forach więc należy pytać np tu na forum podać link a pewnikiem dostanie się odpowiedź. Zauważcie że u naszych wschodnich sąsiadów to jest wykwit nie tylko RTX i anten ale innych ciekawych projektów. Wiadomo iż zniechęca czytanie cyrylicy. Można skorzystać z translatora, wiadomo ze to dość dokładnie nie tłumaczy a zwłaszcza język techniczny wtedy pytanie na tu na forum i po sprawie. korzystam z różnych projektów ze stron rosyjskich i sobie chwale nie tylko za dokładny opis czy udostępnienie projektu w całości ale mogę liczyć na wsparcie techniczne w każdej postaci wraz z zakupem niedostępnych u nas elementów. Tak jak kolega SP8NTY mogę wesprzeć w dokładniejszym poznaniu projektu. A może tak kilka linków do ciekawych projektów Huh. Pozdrawiam. 73!
PS. Ten post nic nie wnosi do tematu ale w kwestii NWT7 temat się wyczerpuje i czas na modernizacje lub nowe projekty na jego bazieIdea.


RE: NWT-7 analizator obwodów - SQ8Z - 22-11-2011 10:41

"W ten sposób pożyteczna praca jednej osoby nie będzie musiała być powielana N razy przez każdego - zwłaszcza że nie wszyscy są biegli w rosyjskim albo radzą sobie ale z trudnością."

:-) 100% racji i.....cisza ;-).
Blakam sie po forum juz prawie pol roku, i niejednokrotnie zwracalem uwage ze niewielkim nakladem pracy mozna ulatwiac zycie innym a czesto pomagac mniej doswiadczonym kolegom. Nadal nie moge zrozumiec na czym polega filozofia przedstawiania czastkowych materialow, rozwijanie dyskusji miedzy "budujacymi konkretna zabawke" i nie podawanie na przyslowiowej tacy tego co naprawde jest istotnym przy realizacji przez mlodego, z mniejszym doswiadczeniem kolege.
Materialy w sumie nie obwarowane klauzula "scisle tajne" ani " nie pokazywac kazdemu" jakos kraza miedzy kolegami w korespodencji priv , nie mogac ujrzec swiatla dziennego na forum, tak jak byc powinno.Tu na NWt 7 to jeszcze "pol biedy" ale watek NWT 200 pod tym wzgledem to kpina drodzy koledzy.
I dlatego po raz kolejny ( po miesiecznej przerwie) pozwole sobie zainicjowac model wschodni, moze tym razem zaskoczymy i przestaniemy budowac nie do przebycia przepasc miedzy cywilizowana europa a cywilizujacym sie wschodem ;-).
Mam troche materialu z ostatniego tygodnia zabaw, ktore sobie zorganizowalem, moze sie komus przydadza.
W tym poscie ( zakladam ze schemat NWT 7 maja wszyscy zainteresowani), wrzucam PCB NWT 7 opracowana poprzednio przez Waldka SP2JJH.
Nie mogac dotrzec do pliku zrodlowego zrobilem to jeszcze raz ( niestety malowanka) ale w plikach .LAY da mozliwosc dowolnej edycji.
Dwa wzorki PCB jeden w gniazdami wejsciowymi jak w oryginale BNC, drugi gniazda katowe SMA.
PCB w wersji z gniazdami SMA wykonalem , zmotowalem i uruchomilem wiec na 100% bledow "niet".
Do przedstawionych PCB pelne zastosowanie maja instrukcje i rysunki wykonane przez Waldka SP2JJH , w jego materialach znajduje sie instrukcja programowania PIC'a w wersji SMD przy wykorzystaniu zwyklego JDM'a , osobiscie lutowalem PIC'a na PCB jako jedyny element , podlaczalem JDM i programowalem , pozniej reszte mozntazu i ...dziala wszystko jak nalezy.
Tu apel do kolegi Waldka i prosba: wrzuc swoje materialy oficjalnie, bo mimo tego ze je posiadam nie mam upowaznienia do ich publikacji ;-).
Soft dla NWT 7 w tej wersji PCB to nwt7-v210 ( uklad pinow wejsc i kwarc PIC'a 20MHZ).
Do obslugi polecam najnowszy chyba program DJ4JAL ktory do sciagniecia jest tu:
http://www.dl4jal.eu w pliku nazwanym nastepujaco:
WinNWT V4.09.14 Setup für Windows. (Hochgeladen 25.07.2011; 5,7 MByte).
pliki PCB ponizej

[attachment=4152]
[attachment=4153]

wsad do PIC'a 16F876A

[attachment=4154]

pozostajac w nadziei na opublikowanie swietnie opracowanych materialow przez SP2JJH ;-) , bedziemy mieli problem sprawdzonego i powielanego juz wielokrotnie miernika .....zamknietym ;-).
I kazdy kto przeczyta kilka nastepnych postow bez zadnego problemu miernik ten wykona ;-).
ponizej foto PCB

[attachment=4157][attachment=4158][attachment=4164][attachment=4163]

Na koniec pozwole sobie w kilku zdaniach zwrocic uwage na kilka istotnych elementow przy montazu. Bezwzglednie nalezy wykorzystac wszystkie zawarte w projekcie otworki "via" ( przejacia masy), ich polozenie nie jest przypadkowe i po starannym wykonaniu tychze, zbednym jest jaiekolwiek ekranowanie modulow ( czesci ukladu) , ekrany poprawiaja dynamike o 0,5...1,5dB i wykonujacemu pozostawiam wybor czy warto o to walczyc czy tez nie ;-).
Jako MMIC zastosowalem MAR3 ( A03) i rezystor w zasilaniu MMIC to 10-15ohm.
Ponizej wyniki pomiarow bpf i rozwarte wejscie - wyjscie

[attachment=4161][attachment=4160][attachment=4159][attachment=4162]

Jak widac w zalaczonych plikach dynamika na kolana nie powala ;-), a przy tym czystosc sygnalu a w zasadzie jej brak , co uwidacznia sie na tych niechcianych "gorkach" ponizej wlasciwego wykresu nie dyskredytuje tego "ustrojstwa" ale dalekie jest od przyzwoitosci, Problem w tym wykonaniu NWT polega na tragicznie niedopracowanym ukladzie DDS'a ;-), kombinacjach z dopasowaniem tlumikami i przywracaniem poziomu sygnalu MMIC ...
Jednym slowem banalnie prosta konstrukcja, i problem z powtarzalnoscia parametrow, walka z dobraniem MMIC a pozniej ustawianiem parametrow pracy tegoz ;-), efekt.... ustawiamy wiekszy sygnal co powoduje wzrost dynamiki a z drugiej strony uwypukla nam niechciane "gorki", obnizamy poziom "gorek" spada dynamika... wiec szukamy kompromisu i ustawiamy tak zeby "gorki nie byly wyzsze od -45dB.... pozniej ( jesli nam wstyd ze nie konca wyszlo) publikujemy wykresy naszych pomiarow z wlaczonym tlumikiem 10, 20 dB i udajemy ze pasozytniczych gorek nie ma ;-).... ( nie moglem zrozumiec dlaczego wiele preentowanych pomiarow wlasnie z wlaczonymi tlumikami sie odbywa ;-) HI !!!!!
Podsumowujac, miernik bardzo fajny, koszty umiarkowane, naklad pracy niewielki - efekty zadowalajace......ale moga byc znacznie lepsze :-) i w drugim przedstawionym przypadku ( jutro nastepny post) w pelni to pokaze ;-), wzor PCb tez bedzie ;-)........ natomiast na koniec ( czwartek/piatek) opiszemy trzecie rozwiazanie NWT 7 ktore po pierwsze jest okolo 15% lepsze od tu przedstawionego, a po drugie co wazne !!!! o polowe tansze !!! ;-).
Przedstawione tu wzory PCB mozna wykorzystywac w dowolny sposob, po ucywilizowaniu produkowac , wymieniac, sprzedawac jednym slowem "robta co chceta"
i tym optymistycznym akcentem, mowiac dobranoc zegnam sie do jutra ;-)
pozdrawiam
Krzysztof Sip
SQ8Z


RE: NWT-7 analizator obwodów - SP5AQT - 22-11-2011 17:55

Witam
Przed chwilą przeczytałem powyższy post i chciałem sprostować wypowiedzi kolegi SQ8Z oraz załączonymi wykresami.
Pomimo że jestem z wykształcenia mechanikiem i wykonałem kilka urządzeń typu NWT7, NWT 200, oraz NWT 500 nie udało mi się tak zepsuć parametrów tych urządzeń jak autorowi powyższego postu.
Mam do kolegi SQ8Z prośbę ażeby przed napisaniem opinii o czymkolwiek zastanowił się co pisze bo swoimi nieprawdziwymi uwagami obraża kolegów którzy zamieszczają wyniki swoich pomiarów.
W załączeniu wykres z NWT 7 przy rozwartym wejściu.
VY 73 Roman SP5AQT


RE: NWT-7 analizator obwodów - SQ9RFC - 22-11-2011 18:57

Szczęka mi opadła gdy zobaczyłem wykres Romana. Z dokumentacją NWT7 raczej problemu nie miałem. Wszystko jest tu na forum. Trzeba tyko bardzo dokładnie przeczytać stosowny wątek ze szczególnym zwróceniem uwagi na wyrazy w innym kolorze :-)
Z pdfa Kol. Waldka kilka dni temu zrobiłem poligraficzną kliszę do naświetlania płytek z emulsją światłoczułą. Kliszka jest perfekcyjnie zaczerniona i można ultrafioletem naświetlać godzinami :-) Kosztowała całe 9 zł. Jeśli ktoś chętny na tę technologię robienia płytek to można ją pocztą puścić w obieg. Teraz mam pytanie do kol. Romana SP5AQT Mam wszystkie elementy do NWT zgodne z dokumentacją Waldka - co należy zrobić aby uzyskać parametry takie jak na załączonym przez Ciebie wykresie i nie spaprać przyrządu?


RE: NWT-7 analizator obwodów - SQ4AVS - 22-11-2011 19:26

Nie przesadzajmy z tym zepsuciem różnica w najgorszym wypadku 11dB na krawędziach, w większości zakresu 6-7dB.
Rozwiązanie problemu przede wszystkim zaekranować sondę i tłumiki i pewnie wyjdzie jak u Romana, można dodać viasów.
Bardzo ciekawy jestem pomiarów filtrów na połowie częstotliwości przepuszczanej np. mierzymy filtr 10MHz żeby Koledzy pokazali co widać na 5MHz i jaki odstęp jest między pikiem na 5 a na 10MHz u większosci Kolegów wychodzi coś koło 20 -25dB tu wynik Krzysztofa nie jest zły. Dobierając mmic idzie zrobić 50 -55 dB.
Co do wyjścia to jednak Krzysztof zauważył ważną sprawę, część z Kolegów szczególnie ze wzmacniaczami na tranzystorach pokazuje że ma czyste widmo, ale tu wychodzi pewien problem twierdzi, że np. do pomiarów filtrów kwarcowych musi załączać tłumik bo wyniki wyliczeń nie zgadzają się z praktyką a zgadzają się po załączeniu tłumika -problem jest jednak impedancja wyjściowa wzmacniacza która po założeniu tłumika zbliża się bardziej do 50 om w związku z czym i pomiar i obliczenia zaczynają się z sobą zgadzać a większość osób określa impedancję wyjściową metodą techniczną ale o błędach metody technicznej i podatności na błędy niektórych układów już pisałem wcześniej.


RE: NWT-7 analizator obwodów - SP2QCA - 22-11-2011 21:36

(22-11-2011 17:55)SP5AQT napisał(a):  [...] bo swoimi nieprawdziwymi uwagami obraża kolegów którzy zamieszczają wyniki swoich pomiarów.

Zanim rozpęta się wojna o marchewkę to proponuję skupić się na meritum - chodziło o dzielenie się uwagami, plikami, projektami oraz innymi informacjami na forum.

Pokazanie swoich wyników pomiarów nie powinno nikogo obrażać. Ale może nie załapałem o co chodziło w uwadze Romana. Mimo tego nadal uważam że Krzysztof nikogo nie obraża.

73! Artur sp2qca


RE: NWT-7 analizator obwodów - SQ8Z - 22-11-2011 22:33

"Pomimo że jestem z wykształcenia mechanikiem i wykonałem kilka urządzeń typu NWT7, NWT 200, oraz NWT 500 nie udało mi się tak zepsuć parametrów tych urządzeń jak autorowi powyższego postu."

To gratuluje ;-), szkoda ze nie widzialem do tej pory zadnego konkretnego materialu z niepopsutych konstrukcji w publikacjach kolegi.

"Mam do kolegi SQ8Z prośbę ażeby przed napisaniem opinii o czymkolwiek zastanowił się co pisze bo swoimi nieprawdziwymi uwagami obraża kolegów którzy zamieszczają wyniki swoich pomiarów."

Przepraszam Roman , ale pozwol mi szanowac Cie chocby z racji tej drobnej roznicy wieku ( okolo 20 lat) , wiec po pierwsze nie zarzucja mi bezmyslnosci, po drugie nie zarzucaj mi klamstw, po trzecie nie wrabiaj mnie w "obrazania kogokolwiek"

"W załączeniu wykres z NWT 7 przy rozwartym wejściu."

;-) nie ma problemu, zalepie trzy czwatre PCB ekranami, podkrece wzmocnienie na MMIC , doloze po 100nF na we i wy LPF i na moim wykresie zobaczysz to samo.
Inna sprawa ze wykres z pomairow obwodow to beda znane nam wszystkim gorki.
Zawsze moge tez kopac i szukac konkretnego MMIC'a , posiedziec nad ustawiniem punktu kompresji i moze bedzie dobrze.... ale czy o to chodzi????
To ma byc konstrukcja dla poczatkujacego krotkofalowca ktora ma mu pomagac przy budowie kolejnych zabawek.
Moje zalozenie od poczatku jest takie i to sugerowalem w swoim poscie , aby na tyle zmienic , poprawic ten uklad coby jego uruchomienie nie bylo tak krytyczne.
PCB, elementy , zlozyc i ma dzialac!!! Ale zeby sie o tym przekonac , trzeba wykazac sie cierpliwoscia i poczekac co mam do powiedzenia w dwoch kolejnych zapowiedzianych postach.
A na marginesie, zamiast podziekowac za robote ( przygotowanie LAY), i udostepnienie materialu do dyskusji slysze slowa potepienia i krytyki.
ROman i z racji na wiek i doswiadczenie, a szczegolnie ze jestes jednym z "ojcow" tego forum pytam: o co Ci chodzi???
Mozesz zarzucic mi pomylke, blad, ale przepraszam nie masz prawa zarzucac mi jakichkolwiek zamierzonych win ...szczegolnie obrazliwego wobec kogokolwiek tonu.
W korespodencji prywtnej sugerowales zebym sobie odpuscil i poszedl z tego forum... wiec pisze publicznie bo jestem mezczyzna :
to mnie panowie wywalcie i wszystko bedzie jasne.
Wybacz Roman ale Twoja wypowiedz traktuje jako nieuzasadniony atak i oczekuje przeprosin ...publicznie... bo publicznie ten atak wykonales.
Pozdrawiam
Krzysztof SIp
SQ8Z