HomeMade
NWT-7 analizator obwodów - Wersja do druku

+- HomeMade (http://sp-hm.pl)
+-- Dział: Technika Pomiarowa (/forum-54.html)
+--- Dział: Przyrządy pomiarowe (/forum-58.html)
+--- Wątek: NWT-7 analizator obwodów (/thread-12.html)

Strony: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52


RE: NWT-7 analizator obwodów - SQ8Z - 22-09-2011 23:43

hi,
to co napisalem o zastosowaniu wzmacniacza A03.... i nie zylujemy mocy na wyjsciu... max +3dBm wystarczy... , dbamy o mozliwie najczystrzy sygnal :-).
Dynamika moze troszke mniejsza, ale przy pomiarach zdecydowanie mniej dziwnych gorek :-).

vy73!
sq8z


RE: NWT-7 analizator obwodów - SP5AQT - 23-09-2011 16:29

Witam
Wykonałem kilka egzemplarzy mierników NWT-7, NWT-200 oraz NWT-500 stosując na wyjściu różne wzmacniacze. Proponuję kolegom przyjrzeć się uważnie parametrom wzmacniaczy. W załączeniu parametry najczęściej dostępnych.
VY 73 Roman SP5AQT.
[attachment=3782]


RE: NWT-7 analizator obwodów - SP5LQV - 30-09-2011 14:43

Witam wszystkich . Czyniąc próby poprawy działania przyrzadu ( wcześniej działał)
Pomyliłem z "rozpyndu " wlutowanie LM7805--- czyli poszło napięcie okolo 12 Volt na "kośći " . Prosze nie dolujcie mnie za mocno - sam wyje z rozpaczy !!!
Po takiej "reanimacji " niestety przyrzad nie komunikuje sie z kompem i programem .
Czy jest jakaś metoda sprawdzenia które kości padły !!! jak to pomierzyc i czym ?
Czy najlepiej od razu wziąści budowac na nowych elementach ( waląć sie w pustom glowe ) nowego NWT 7 ????

tym (prawie ) optymistycznym akcentem Andrzej


RE: NWT-7 analizator obwodów - SP2QCA - 30-09-2011 15:43

hej,

Pocieszę Cię: ja tez załatwiłem DDS-a - przy podłączaniu zasilacza Smile Nie pomyliłem biegunowości, tylko zamiast włączyć najpierw zasilacz a potem do niego układ (po chwili) włączyłem całość razem. Nie było wątpliwości że nie ma czego reanimować - obudowa DDS-a odskoczyła z hukiem Smile

Co bym zrobił:
- w opisie NWT-7 (niemieckim) jest napisane że przez RS można "pogadać" z procesorem - są jakieś komendy na które on odpowiada w hyper-terminalu windows. Nie wczytywałem się ale bym spróbował czy reaguje.
- najlepiej: możesz podpiąć do DDS-a przewody na pająka i posterować nim starszą wersją OPROGRAMOWANIA (a nie płytki) do VNA3p Jarka SP3SWJ - musi to być wersja LPT. Program do VNA ustaw w trybie generatora - nie potrzeba żadnych kalibracji - i po prostu zadaj mu jakąś częstotliwość i sprawdź oscyloskopem czy generuje. Nawet nie potrzebujesz wszystkich przewodów: wystarczy plus zasilania, masa i tylko te do DDS-a (chyba ze 4). Jak to nie działa - to padł DDS.

Sprawdzenie AD8307 - wez generator przez tłumik 20dB (nawet dzielnik rezystancyjny bedzie OK) - chodzi o nieduzy poziom sygnału (ok. powiedzmy 0,5V AC). Podłączasz generator do BNC najbliższego do AD8307 i notujesz zwykłym woltomierzem DC (a nie AC !!!) napięcie na nodze 4 układu AD8307. Wyjdzie - zgaduję - np. 1,5V. To ile wyjdzie na początku nie ma znaczenia. Potem zmniejsz napięcie generatora 10 razy - najlepiej jak masz to tłumikiem 10dB - a napięcie stałe na nodze ad8307 powinno spaść o około 0,5V w stosunku do tego pierwszego. To będzie znaczyło że AD8307 jest OK. Po prostu napięcie na nózce 4 to zawsze pewna wartość stała (około 0,3-0,5V) + X * 25mV gdzie X oznacza napięcie wejściowe w.cz. [w dB] podane na nogę 8 ad8307.

Myślę że jest szansa że padł jeden element a nie wszystkie - najsłabszy. Pytanie który ...

powodzenia
Artur sp2qca


RE: NWT-7 analizator obwodów - SP5LQV - 30-09-2011 17:13

Cześć . Niestety nie mam takowego oprzyrzadowania żeby stwierdzic co mu sie padlo !
Wstępnie metodom "macajewa " już wiem że padł PIC !!!.
Moja wersja NWT jest starszom wersjom , przewlekanom, -jest na niej dokladnie 4 różne stabilizatorki . Wstępnie wszystkie -poza wejśćowym 12 V typu 78L05- malutkie. Pierwsze odpalenie u mnie to zauważyłem że te "tranzystorki" grzejom się jak diabli - Nwt we wspólpracy z kompem pracował krótko- nawet nie zdąrzałem pobawic sie kalibracjom i nauczyć sie obsługi programu-- wylanczał się i przechodził w tryb "offlain ".
Jeden z tych 78L05 wymieniłem na duży - tu popełniłem błąd !
Był jeszcze stabilizatorek przy PICU i sondzie wejściowej . gorący i brak napięcia, po
prostu padł . Po wymianie okazało się że , powodem padnięcia jest PIC ! Latwo stwierdzic jest w podstawce . Jeszcze jeden jest przy Maxie ale tam wszystko jak trza .
Chyba jednak sam tego nie obadam . Latwiej zainwestować w coś nowego

Dzieki za podpowiedzi ale, w moich warunkach chyba sie nie uda reanimacja !

Andrzej


RE: NWT-7 analizator obwodów - SP9MRN - 30-09-2011 21:03

(30-09-2011 17:13)SP5LQV napisał(a):  Dzieki za podpowiedzi ale, w moich warunkach chyba sie nie uda reanimacja !

Walcz :-)jeżeli to tylko PIC padł, to warto

MAc
mrn


RE: NWT-7 analizator obwodów - SQ5STZ - 05-10-2011 17:59

Dzień Dobry :-)

Motto: Bez NWT-7 jak bez... ręki ;-)

Koledzy przyznaję się bez bicia, że jestem amatorem, ale... nieustannie próbuję coś "spawać" ;-) Wyszło na to, że bez podstawowych przyrządów pomiarowych - do których zaliczam również NWT-7 - trudno jest coś zrobić. Dla moich potrzeb i pewnie wielu kolegów NWT-7 wystarczy w zupełności. Ostatnimi czasy urodził się pomysł wykonania i przy okazji odświeżenia PCB tego przyrządu. Jakie drobne usprawnienia można wykonać w NWT-7 - Może macie jakieś sugestie ???

Dziękuję :-)
Robert SQ5STZ


RE: NWT-7 analizator obwodów - SQ8Z - 05-10-2011 18:35

;-) witam,
jak wczesniej wspominalem, druk uwzgledniajacy dwa typy obudowy PIC'a ( SMD i DIP), koledzy sugeruja rozniez wymiane 232 RS , na FT232 - USB, ja z kolei zastanawiam sie nad zastosowaniem AD8310 zamiast AD8307 ( bede to lada dzien testowal). Zastanawia mnie tez mozliwosc wykonania padow dla gen. FLCK w wesrji przewlekanej i SMD, Bede testowal ukklad z trafem 4:1 na wyjsciu DDS ( byc moze nie bedzie potrzebny wzmacniacz MMiC), o padach pod filtr LPF coilcrafta nie wspomne. Dobrze byloby tak dostosowac uklad druku aby mozliwe bylo zastosowanie prostcych ekranow dla czesci ukladu DDS, LPF, TLumiki, i sonda wejsciowa.
Zastanawia mnie rowniez mozliwosc zastosowania ukladu AD9850 ( ze wzgledu na niska cene) decydujac sie na obnizenie zakresu pomiarow.
Jesli mozliwe okaze sie wykonanie takiego wzoru, PCB stanie sie maksymalnie uniwersalna.
Pozdrawiam

Krzysztof Sip SQ8Z


RE: NWT-7 analizator obwodów - SQ9RFC - 05-10-2011 21:35

Trzeba też wziąć pod uwagę że niektórzy koledzy mają już zgromadzony komplet elementów pod popularną wersję NWT7 USB. Tak jest w moim przypadku. Czekałem tylko na wenę aby zrobić płytkę. Proponuję na razie nie komplikować zagadnienia. Zmienić jedynie RS na USB.


RE: NWT-7 analizator obwodów - SQ8Z - 05-10-2011 22:12

:-) to o czym pisalem to tylko propzycje,
ale nie widze problemu aby zrobic i jedno i drugie rozwiazanie ... dazac docelow do maksymalnie uniwersalnej PCB ktorej "uniwersalnosc" z kolei nie pogorszy parametrow urzadzenia ;-).

ponizej odpowiedz na post ktory nagle cudownie zniknal ;-) , zagadka dla spostrzegawczych :czyj to post?
i drugie pytanie jak to sie robi ze mmoze znikac bez sladu ??? ;-)

hmmm,
po dokladnej lekturze watku NWT na CH-HAM ;-) nie widze problemu, rosjanie sobie z tym poradzili, nie zaglebialem sie w "probkem jako taki" ale odnioslem wrazenie ze zmiana dotyczaca mnoznika jest do wykonania w soft w PC ;-), ale to do sprawdzenia.
Jesli nawet przyblokuje nas to co w HEX to dostepnosc plikow .asm i odrobina dobrej woli ktoregos z kolegow ... mysle ze nie bedzie problemu , z koncepcja na NWT7 za male pieniazki i tak powalcze... bo uwazam ze ten parametr jest w wielu przypadkach bardzo istotnym. Jesli ktos chce miec tani miernik i wystarczy mu zakres do 40MHz ...lepiej nie widze.
Ja dla swoich potrzeb uzywam VNA MAX4 i uwazam ze do strojenia filtrow jest miernikiem zdecydowanie lepszym ;-), NWT7 wykonalem dla siebie z ciekawosci, i po to aby docelowo moc prezentowac wyniki pomiarow w formie bardziej czytelnej
i porownywalnej ( popularnosc NWT7 nie podlega dyskusji) .
NWT ma tez zalety , miedzy innymi pozwala blyskawicznie opisac i wydrukowac pomiar w PDF ;-).
Jesli jak wspomialem uda sie poukladac wszystko tak aby byla to konstrukcja maksymalnie tania.. to bedzie super ;-)

pozdrawiam
Krzysztof SQ8Z