HomeMade
Transceiver na 2m - Wersja do druku

+- HomeMade (http://sp-hm.pl)
+-- Dział: Urządzenia UKF (/forum-59.html)
+--- Dział: Urządzenia nadawczo odbiorcze (/forum-60.html)
+--- Wątek: Transceiver na 2m (/thread-1173.html)

Strony: 1 2


Transceiver na 2m - SQ8NZD - 22-01-2012 16:49

Witam

Mam pytanie. Jak zbudować transceiver z nadajnika i odbiornika UKF FM (pasmo radiofoni) na 144MHz na przykładzie załączonych schematatów. Chodzi mi o zsynchronizowane przestrajanie częstotliwości.


RE: Transceiver na 2m - SP4BK - 23-01-2012 9:08

To już nie stać Cię na jakiegoś "chińczyka" (200PLN)? Koszt zabawy z tym pewnie będzie większy.


RE: Transceiver na 2m - SQ8NZD - 23-01-2012 19:15

Lubię sobie polutować Smile Pomożecie ?


RE: Transceiver na 2m - SP3VZX - 23-01-2012 21:26

Witam.
Możesz napisać co już polutowałeś.
Bo z tego jakie schematy podałeś, wnioskuję że twoja wiedza na temat samodzielnej budowy transceivera nie jest zbyt wysoka.
A z tych schematów zbudować transceiver było by ciężko, ponieważ tx i rx są na szeroki FM, tx mikro moc, szeroka dewiacja, rx słaba czułość i szeroka selektywność.
Praktyczniej jest zbudowanie całkowicie nowej konstrukcji niż przebudowa tych schematów.
Tu masz bardzo prostą konstrukcję TRX2m
A tutaj z wyświetlaniem częstotliwości FM 2m LCD
Pytaj się i szukaj u wujka google
Pozdrowienia Leszek
http://www.digirex.pl/


RE: Transceiver na 2m - SQ8NZD - 27-01-2012 18:16

Jednak prosiłbym o coś prostrzego ...


RE: Transceiver na 2m - SP3VZX - 27-01-2012 19:43

Witaj.
Witaj.
Można znaleźć prostsze układy niż te, które podałem w mojej poprzedniej wypowiedzi, ale działanie ich jest mizerne. Ja mieszkając 600m od przemiennika odbiorę go z kiepską selektywność odbiornika i nadam do niego z mikro mocą.
Ogólnie pozostaje Ci do wyboru chińczyk albo jakiś Radmor z syntezą.
A do polutowania to najlepiej zacząć od zbudowania odbiornika homodynowego na 3,5MHz, z tym masz największe szanse powodzenia.
Zobacz strony:
ten pełen opis
http://sp3psm.poznan.pl/Technika/Odbiornik-poczatkujacego-Krotkofalowca.html
lub ten na 7MHz skromniejszy opis
http://www.henwyd.republika.pl/TekstyHTML/Homodyna.htm
No i zobacz odbiornik z linku poniżej.


RE: Transceiver na 2m - SQ8NZD - 27-01-2012 20:43

Drogi kolego SP3VZX.

Od kilku lat buduję samodzielnie odbiorniki na pasma KF. Mam za to duże luki w wiedzy z zakresu urządzeń UKF i chciałbym zdobyć jakieś doświadczenie na tym polu.


RE: Transceiver na 2m - SQ1GYQ - 27-01-2012 23:05

Witam

Widzę że niektórzy koledzy nie czują blusa Smile nie sztuka kupić ale sztuka zrobić coś i przy tym dobrze się bawić a o to chyba chodzi w tym naszym hobby "Home Made", niech to będzie nawet najprostszy najgorszy jeśli chodzi o odbiornik sprzęt ale nasz, nie zapomnę jak zaczynałem swoje podboje z krótkofalarstwem zbudowałem sobie transwerter na 2m do radia President lincoln, jak odbiornik zaczął pracować radocha była wielka i potem nadajnik i wejście z samego mieszacza na przemiennik mieszkałem jakieś 500m od przemiennika więc i moc nie było duża potrzebna Smile popieram taką zabawę jak budowanie

pozdrawiam

Andrzej


RE: Transceiver na 2m - SP3VZX - 28-01-2012 0:14

Andrzeju.
„Widzę, że niektórzy koledzy nie czują blusa”
Proszę zobaczyć na konstrukcję w linku poniżej niektórzy czują


RE: Transceiver na 2m - SP2JQR - 28-01-2012 11:45

Swego czasu jeszcze w szkole podstawowej zbudowałem pierwszy TRX na UKF - pasmo 2m. Nadajnik był na dwóch tranzystorzch P410 i miał moc około 50-100mW.
Odbiornik był superreakcyjny również na P410. Wzmacniacz słuchawkowy na MP39, MP41.
Jak na początek takie zabawki na UKF polecam. Prosty superreakcyjny jednotyranzystorowy odbiornik potrafi mieć czułość 1uV. Do tego banalny wzmacniacz na wzmacniaczu operacyjnym i słuchawki lub dodatkowo jakieś PA m.c.z o mocy 250mW - 1W. Takie urządzenie może dać bardzo wiele satysfakcji przy niewielkim doświadczeniu konstruktorskim.
Nadajnik równie prosty na dwóch tranzystorach, bez kwarcu, najlepiej z modulatorem AM na wzmacniaczu operacyjnym.
Podobnych układów należy poszukać w internecie. Dają one na początku najwięcej satysfakcji. Zbudowane urządzenie przypomina konstrukcją walkie-talkie, ale w paśmie 2m będzie działać lepiej od chińskich zabawek spotykanych w handlu.

Po nabraniu pewnego doświadczenia warto to samo powtórzyć dla pasma 430MHz - satysfakcja gwarantowana. Opisy czegoś takiego gdzieś widziałem - chyba w Elektronice dla wszystkich sprzed kilku a może już kilkunastu lat. Może to było inne czasopismo trzeba poszukać.

Odbiorniki o bezpośrednim wzmocnieniu na UKF lub proste homodyny (nie dotyczy to bardziej rozbudowanych synchrodyn) będą miały zasięg zaledwie kilka metrów. Superreakcja jest na początek najprostsza i daje nadspodziewane efekty. Polecam schemat odbiornika superreakcyjnego na mosfecie BF960-966 opublikowany parę lat temu w Radioelektroniku. Temat tego odbiornika był już poruszany na tym forum w wątku radiofonicznym. W przeciwieństwie do innych konstrukcji bardzo stabilnie pracuje w szerokim zakresie napięć zasilania i łatwo się przestraja varicapami.