HomeMade
Matowe luty - Wersja do druku

+- HomeMade (http://sp-hm.pl)
+-- Dział: Forum Praktyczno-Techniczne HomeMade (/forum-1.html)
+--- Dział: Warsztat Radioamatora (/forum-40.html)
+--- Wątek: Matowe luty (/thread-1125.html)

Strony: 1 2


Matowe luty - SQ9RZI - 26-12-2011 16:06

Wyjąłem z szafy dwie płytki, które zacząłem składać jakiś czas temu, a potem byłem zmuszony odłożyć projekty na później. Ostatnio zacząłem kontynuować montaż i rzuciło mi się w oczy, że stare luty w porównaniu z nowymi są jakieś takie "matowe", mniej błyszczące. To może być po prostu kwestia innej cyny? Innego wyjaśnienia jakoś nie widzę.

Mogę waszym zdaniem tak zostawić, czy powinienem odessać stare lutowie i wykonać połączenia ponownie?


RE: Matowe luty - SQ8Z - 26-12-2011 18:30

Na to sa dwie odpowiedzi
1. normale ultenienienie i masz matt
2. odpusc z temperatury na grocie lutownicy ;-) , tzn. ustaw taka temperature ktora bedzie wystarczajaca do prawidlowego rozplywu lutowia , a nie wiecej ;-)
pozdrawiam

Krzysztof Sip
SQ8Z


RE: Matowe luty - SQ9JXT - 27-12-2011 11:01

3. Może poprzednio używałeś cyny bezołowiowej. Ona właśnie po użyciu daje matowe luty (mimo iż są prawidłowo wykonane) zamiast błyszczących przy zwykłym stopie LC60.

Pozdrawiam
Tomek


RE: Matowe luty - SQ9RZI - 27-12-2011 12:20

Zamieszczam zdjęcie fragmentu jednej z wspomnianych płytek (jest to jeden z montowanych egzemplarzy "Bartka").

W lewym górnym rogu widać nowe, bardziej błyszczące luty.

Można uznać, że wszystko jest w porządku?


RE: Matowe luty - SQ9JXT - 27-12-2011 12:35

(27-12-2011 12:20)ATLANTIS napisał(a):  W lewym górnym rogu widać nowe, bardziej błyszczące luty.
Można uznać, że wszystko jest w porządku?

W mojej ocenie wszystko jest ok. Ciężko stwierdzić co jest przyczyną zmatowienia. Najprościej wszystko przelutować z użyciem kalafonii.


RE: Matowe luty - SP2JQR - 27-12-2011 13:15

Czym była lutowana płytka, może transformatorówką?


RE: Matowe luty - SQ9RZI - 27-12-2011 13:41

Tak, dokładnie. Stara lutownica transformatorowa z lat dziewięćdziesiątych. Nie mam w tej chwili niczego lepszego...
Może tak zostać czy może jednak powinienem przelutować jeszcze raz?


RE: Matowe luty - SQ1GYQ - 27-12-2011 13:51

Witam

Panowie to niema znaczenia czym jest lutowane tylko jak długo jest lut grzany czy to będzie lutownica oporowa czy transformatorowa, ja lutuje transformatorową i wszystko się świeci jak trzeba tylko robię to możliwie szybko aby lutowia nie przegrzewać, no i oczywiście jakim spoiwem lutowniczym było lutowane czy ołowiowy jeśli tak to ile ołowiu.
Pozdrawiam

Andrzej


RE: Matowe luty - SQ9RZI - 27-12-2011 14:32

Dziękuję za wszystkie informacje, jednak najbardziej nurtujące pytanie wciąż pozostaje bez odpowiedzi.
Czy te luty można zaakceptować czy też powinienem je bezwzględnie odessać i lutować na nowo?


RE: Matowe luty - SQ8Z - 27-12-2011 15:18

:-)
Spokojnie moga zostac. jak skonczysz uklad, podczysc resztki kalafonii, umuj spirytusem... jesli bedziesz pewien ze to juz wszystko o.k. przed zamontowaniem PCB do obudowy potraktuj PCB lakierem z rozpylacza ;-) w kazdym sklepie elektronicznym dostaniesz jakis "plastic" ew. "uniplast T7" i PCB do konca swiata bedzie bez korozji ;-).
Jak pisalem zamtowienie to za dozo przylozonej energii cieplnej , ew, luty moga roznic sie bo stosowano inne lutowie, to Twoje zmatowienie jest do przyjecia spokojnie , na oko widac ze jest o.k.
pozdrawiam
Krzysztof Sip
SQ8Z
(45 lat z lutownicami w reku ;-)).