HomeMade
Wyświetlacz graficzny - Wersja do druku

+- HomeMade (http://sp-hm.pl)
+-- Dział: Forum Praktyczno-Techniczne HomeMade (/forum-1.html)
+--- Dział: Warsztat Radioamatora (/forum-40.html)
+--- Wątek: Wyświetlacz graficzny (/thread-1001.html)



Wyświetlacz graficzny - SP4EJT - 09-10-2011 22:37

Podpowiedzi potrzebuję...
Chcę podczepić do mojego zestawu z Atmegą wyświetlacz graficzny i się go nauczyć obsługiwać. Mam już doświadczenia z wyświetlaczem 2*16 i zamierzam brnąć dalej.
Jaki wyświetlacz mi polecicie, a raczej z jakim sterownikiem. Chciałbym żeby był prosty w montażu czyli bez żadnych małych tasiemek do których trzeba specjalne gniazdka. Proszę o zabranie głosu szczegolnie tych co już przerabiali wyświetlacze u siebie na biurku.


RE: Wyświetlacz graficzny - SQ6OXK - 12-10-2011 21:49

Proponuje Ci Marcinie coś na KS0108.

Po pierwsze ma tylko 4 piny więcej, po drugie obsługa komunikacji jest zbliżona, szyna danych D0÷D7, sygnały sterujące RS, R/W, E, coś wyświetlacz podzielony jest na lewą i prawą cześć i z poziomy programu wygląda to jakbyś obsługiwał dwa wyświetlacza, a aktywny, ten z którym się komunikujesz wybierasz pinami CS1 i CS2. Po trzecie, jest to chyba jeden z najpopularniejszych standardów, trochę takich wyświetlaczy jest i ceny są rozsądne.


RE: Wyświetlacz graficzny - SP4EJT - 08-11-2011 1:46

O kurcze, umknął mi twój post. Kupiłem cos takiego :
http://www.maritex.com.pl/pl/shop/productInfo/ggid/174/pid/15216/page/1/backurl
i za cholere nie mogę tego uruchomić. pdf ma błedy i jest jakiś dziwny jak dla mnie - zupełnie nie wiem o co chodzi w schematach aplikacji. Sad
no i jest jakieś wejście czy wyjście zegarowe - szok zupełna magia, kupiłem bo tani i traz mam problem.
Ech, najwyżej rzucę do szuflady.
Może ktoś ma taki wyświetlacz i powie mi jak wyświetlić na nim co kolwiek ?


RE: Wyświetlacz graficzny - SQ6ADE - 08-11-2011 11:21

Aplikacje pokazują podłączenie wyświetlacza do klasycznej szyny danych w starszych systemach.
Nie sugeruj się tym jak podpinasz to do AVR-ka.

Wyjście CLK służy do synchronizacji zegara jeśli podłącza się więcej niż 1 kontroler LCD do szkła wyświetlacza.
Nie używasz go w tym wypadku.
Kontroler który tam siedzi (wg. tego co pisze Maritex) jest kompatybilny z SED1520


RE: Wyświetlacz graficzny - SP4EJT - 10-11-2011 12:50

ech, popatrzyłem w necie na ten SED1520 i wszystkie wyświetlacze z tym sterownikiem mają: E1, E2, A0, R/W.
A w moim wyświetlaczu jest CS1, CS2, E, A0, R/W.
Myślę że CS1 i CS2 to wybór lewej i prawej połówki wyświetlacza - stan niski aktywuje dana połówkę, a wyprowadzenie E jest do obu połówek.... ale nie potrafie tego i tak zmusić do działania.
Dobra, szkoda prądu na to. Kupie kiedyś inny wyświetlacz bo mnie nerwica zabije.
A wogóle uważam że jak ktoś daje pdf do wyświetlacza to powiniem tam zamieścić przykładową sekwencję inicjalizacji, i schemat aplikacyjny bo nie wszyscy maja takie doświadczenie żeby się domysleć.... bo np. ja nie wiem czy RESET do masy dać na stałe czy do zasilania czy zostawić niepodłaczone.